Aneks przedłużający umowę najmu okazjonalnego

Sporządzenie aneksu do umowy najmu– nic prostszego! W przypadku najmu okazjonalnego pojawiają się u Was jednak pytania.. m.in.: Jaka powinna być forma aneksu do umowy najmu okazjonalnego? Czy oświadczenie o poddaniu się egzekucji musi być ponownie sporządzone? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Umowa najmu okazjonalnego, zgodnie z moimi prywatnie prowadzonymi statystykami 😉 zawierana jest najczęściej na okres roku z możliwością jej przedłużenia. Po tym okresie umowa sama się rozwiązuje, albo strony sporządzają aneks do umowy i przedłużają ją nim. I niby wszystko jasne, przedłużamy umowę o kolejny rok, jednak pojawiają się wątpliwości..

Jaką powinien mieć formę aneks do umowy najmu okazjonalnego?

Aneks nie musi posiadać żadnej szczególnej formy, bynajmniej nie musi być sporządzony w formie aktu notarialnego. Jeżeli sama umowa zawierana jest w zwykłej formie pisemnej, a bardzo rzadko strony korzystają z formy aktu notarialnego,  w zupełności wystarczająca jest zwykła forma pisemna.

Jak stanowią przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, umowa najmu okazjonalnego lokalu oraz zmiany tej umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. Tylko oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji musi obowiązkowo zostać sporządzone w formie aktu notarialnego.

Czy oświadczenie o poddaniu się egzekucji musi być ponownie sporządzone?

I tutaj rodzą się prawdziwe dylematy. Bo faktycznie zdania wśród prawników, a szczególnie notariuszy, są podzielone, a same przepisy, ale także orzecznictwo sądów, nie rozstrzygają tej kwestii.

Pojawia się tu cały szereg rozwiązań, począwszy od wskazania, iż umowy najmu okazjonalnego w ogóle przedłużać aneksem nie można i trzeba zawrzeć zupełnie nową umowę, a do niej sporządzić nowiutkie oświadczenie o poddaniu się egzekucji, przez kolejne stanowisko, iż można aneksować, ale oświadczenie trzeba na nowo sporządzić, po stanowisko, iż oświadczenie podziela los umowy i tak jak ona jest przedłużana aneksem i obowiązuje nadal, tak i załączniki nadal są ważne.

Jakie jest moje stanowisko?

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji, w przypadku podpisywania aneksu przez strony, nie musi być w większości przypadków sporządzane ponownie. Jest ono nadal ważne dla przedłużonej umowy.  

Jeżeli w oświadczeniu o poddaniu się egzekucji nie zostanie umieszczona informacja do kiedy obowiązuje umowa, a jedynie wskazana zostanie data jej zawarcia, to w takiej sytuacji, jeżeli umowa po przedłużeniu nadal obowiązuje, to to samo tyczy załączonego do niej oświadczenia.

Z pewnością warto więc znaleźć notariusza, który ma podobne podejście i również uznaje za racjonalne nie wpisywanie daty końcowej obowiązywania umowy 😉 i sporządzania co roku nowego oświadczenia.

Na pewno warto też w aneksie zamieścić zapis, iż załączone do umowy najmu okazjonalnego oświadczenia, nadal obowiązują.

W związku z wszechobecnymi wątpliwościami w tym temacie, w sytuacji gdy oświadczenie, które otrzymaliśmy od Najemcy zawiera datę końcową, bezpieczniej zdecydowanie będzie sporządzić nowe oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

Podsumowując!

Z niecierpliwością czekam, aż jakiś Sąd, najlepiej Sąd Najwyższy wypowie się w tej kwestii i zakończą się dywagacje na ten temat.

Racjonalna zdecydowanie wydaje się w takiej sytuacji, standardowo jak w przypadku każdej innej umowy, możliwość jej przedłużenia aneksem, a także nie sporządzanie nowego oświadczenia. Działanie przeciwne, w mojej ocenie, stanowi zbędne mnożenie formalności i generuje niepotrzebne koszty dla stron umowy.

Przeczytaj również:

Umowa najmu okazjonalnego – jak ją zawrzeć PRAWIDŁOWO?

Masz wątpliwości, pytania, chcesz się podzielić swoją opinią, zostaw komentarz.

Każdy czytam i staram się na bieżąco odpisywać.

 

Jeżeli jednak potrzebujesz indywidualnej płatnej porady prawnej, napisz do mnie na adres mailowy: kontakt@kancelariawieczorek.pl

 

148 thoughts on “Aneks przedłużający umowę najmu okazjonalnego

 1. Na początek chciałam napisac, że bardzo fajna strona, wyjaśnia Pani duzo watpliwości. A co zrobić jeśli najemca chce zerwać umowe najmu okazjonalnego przed czasem (powod wyprowadzki do innego miasta). Umowa zostala zawarta na 6 miesiecy, najemca chce sie wyprowadzic po 4. W umowie nie ma wyszczególnionych sytuacji, kiedy najemca moglby sie wyprowadzic.

  1. Nie musi się Pani godzić na wcześniejsze rozwiązanie umowy. Umowa jest zawarta na czas określony i nawet jeżeli się najemca wcześniej wyprowadzi, musi zapłacić za okres 6 miesięcy.

   1. Dzień dobry,
    a co z przedłużeniem umowy najmu okazjonalnego jeśli trwałaby już 10 lat? Czy można ją dalej przedłużać czy trzeba podpisać nową umowę?

     1. Dzień dobry,
      wynajęłam mieszkanie w formie najmu okazjonalnego na rok. Został sporządzony akt notarialny, zgłosiłam wszystko do skarbówki. Umowa niebawem się kończy, w niej zapis, że przedłużenie wymaga jedynie aneksu lub formy pisemnej/mailowej.
      Czy, jeśli nie podnoszę czynszu najmecy, a wszystko pozostaje bez zmian, wystarczy sam mail/aneks, czy należy podpisać kolejny akt notarialny?
      Pozdrawiam
      AP

 2. Czy oswiadczenie najemcy traci swoja moc aneksujac umowe najmu okazjonalnego przedluzajac jej okres? I czy trzeba je jeszcze raz podpisywac u notariusza?

   1. Przepraszam bardzo – to dla mnie nie jest takie jasne.
    Czyli w takiej sytuacji muszę podpisać nowe oświadczenie w postaci aktu notarilanego. Stare straciło ważność – było tylko na 12 miesięcy.

    1. Jeżeli w treści oświadczenia wskazano faktycznie, iż traci ono ważność po upływie 12 miesięcy, to zdecydowanie należy sporządzić u notariusza nowe oświadczenie.

     1. Co w przypadku niepodpisania oświadczenia o poddaniu się egzekucji? Właściciel nie żądał, powiedział że mi ufa, czy w takiej sytuacji umowa najmu okazjonalnego nabiera mocy umowy najmu cywilnego?

     2. W tej kwestii zdania są podzielone, niemniej przeważają poglądy iż umowę taką należy traktować jak zwykłą umowę najmu lokalu mieszkalnego zawartą na czas oznaczony.

 3. Chciałem się dowiedzieć jako najemca mieszkania na czas określony. Umowa została podpisana 1.09.2015r. Następnie wynajmujacy co roku przedłużał o miesiąc wynajęcie tłumacząc się ze zapomniał o kończącej się umowie. Następna była już z datą 1.10.2016r. W następnym roku taka sama sytuacja czyli napisał date 1.11.2017. Oczywiście co miesiąc mial płacone za czynsz i media. I teraz moje pytanie. Czy koniec umowy obowiązuje od daty pierwszej podpisanej umowy najmu. Czy od daty ostatniej podpisanej umowy.

 4. Osoba wynajmująca chce zamieszkać z dodatkową osobą. Czy wystarczy aneks do umowy i akt o egzekucji od tej drugiej osoby czy trzeba sporządzić nową umowę.

  1. Aneks będzie wystarczający, dodatkowo jako załączniki 3 oświadczenia: o poddaniu się egzekucji, wskazanie przez nowego najemcę innego lokalu i oświadczenie właściciela innego lokalu.

 5. Dzień dobry,
  niestety moi najemcy wpisali do aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji termin pierwszej umowy, a teraz przychodzi nam przedłużyć wynajem na kolejny rok 🙁 Czy można się ratować tym punktem, o którym Pani wspominała: „Zawsze można podnieść argument, iż załączniki do umowy podzielają jej los, w związku z czym przy przedłużeniu umowy, one również nadal obowiązują i pozostają ważne.”?
  czy to będzie uznane i nikt nie podważy ważności oświadczenia, skoro jest w nim zawarta data obowiązywania pierwszej umowy? Będę wdzięczna za potwierdzenie i z góry dziękuję.

  1. Niestety w takiej sytuacji, nie można mieć 100% pewności, że druga strona nie będzie podnosić kwestii obowiązywania oświadczenia o poddaniu się egzekucji i co za tym idzie, czy nie będzie kwestionować prawa wynajmującego do skorzystania z szybszego trybu eksmisji, charakterystycznego dla najmu okazjonalnego. Bezpieczniejszym zdecydowanie rozwiązaniem jest ponowne złożenie oświadczenia przez Najemców, bez wskazywania tym razem do kiedy obowiązuje umowa.

   1. Witam!
    Jeśli podpisaliśmy umowę najmu okazjalnego na czas 1 września 2023- 31 maja 2024.
    I teraz podpisujemy aneks do umowy. Czy musimy znowu sporządzić akt notarialny?
    W starym akcie mamy wpis ” Pan i Pani oświadczają że Umowa Najmu zawarta jest na czas oznaczony 1.09.2023-31.05.2024 z możliwością przedłużenie „

    1. Dzień dobry, w takiej sytuacji, kiedy jest wpisana data końcowa, wymagane będzie nowe oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Zaznaczam również, iż niektórzy notariusze wymagają do sporządzenia oświadczenia, nowej umowy najmu okazjonalnego.

 6. Witam.
  Pierwszą umowę podpisaliśmy w maju 2019r., na rok. Później podpisaliśmy aneks znowu na rok. Na umowie napisane jest ze obowiązuje do mają 2021 roku. Właśnie chcieliśmy się wyprowadzić po czym właściciel poinformował nas, że obowiązuje nas okres wypowiedzenia, bo umowa która skończyła się w maju z automatu się przedłużyła na czas nieokreślony. W umie nic na temat nie jest napisane. Czy właściciel ma prawo wymagać od nas okresu wypowiedzenia w takim przypadku ?

  1. Zgodnie z Art. 674 [Milczące przedłużenie] „Jeżeli po upływie terminu oznaczonego w umowie albo w wypowiedzeniu najemca używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego, poczytuje się w razie wątpliwości, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony”. Niestety właściciel ma rację, umowa została przedłużona na czas oznaczony i obowiązuje Państwa okres wypowiedzenia.

 7. Witam jeśli posiadamy umowe najmu okazjonalnego podpisaną na rok czasu i kończy się ona z końcem listopada , nie podpisująć żadnych aneksów ani nowej umowy nie wyporwadzimy się z mieszkania i za zgodą słownną właścicela bęziemy dalej mieszkać w owym mieszkaniu umowa ta staję się umowa na czas nieokreslony ale cały czas w charekterze najmu okazjonalnego ? Pozdrawawiam

  1. Ciekawe pytanie 🙂 Przedłużenie umowy najmu okazjonalnego wymaga jak sama umowa formy pisemnej. Jeżeli forma nie zostanie zachowana, to w mojej opinii, umowa przekształci się w zwykłą umowę najmu na czas określony. Przemawia za tym również argument, iż umowa najmu okazjonalnego może być tylko umową na czas określony

 8. Witam… Czy w dobie pandemii i okresu zimowego wynajmujący może zażądać eksmisji, jeżeli ma kaucję przewyższająca jednomiesięczny czynsz, a ja się spóźniam z wpłata czynszu o niecały miesiąc?

  1. Niezależnie od pandemii i okresu zimowego, tak krótkie opóźnienie w zapłacie czynszu nie jest podstawą do wypowiedzenia umowy najmu, a tym bardziej eksmisji.

 9. Witam. Kończy nam się najem okazjonalny. Umowa była podpisana u notariusza. Wynajmująca mieszka za granicą. Będąc w Polsce miesiąc wcześniej, podpisała z nami aneks przedłużający umowę
  w formie zwykłej i w takiej formie została podpisana „zgoda na zamieszkanie najemcy po ustaniu stosunku najmu” przez naszego syna. Ja przy podpisywaniu tej umowy byłam nieobecna ale było moje pełnomocnictwo zwykłe. Wynajmująca ma też w Polsce swojego pełnomocnika.
  Czy musimy teraz sporządzić akt notarialny ?
  Pozdrawiam.

  1. Nie do końca rozumiem co miałoby zostać sporządzone w formie aktu notarialnego. Sama umowa najmu okazjonalnego jak i aneks ją przedłużający, nie wymagają formy aktu notarialnego.

 10. Dzień dobry,
  w styczniu 2022 konczy mi się umowa najmu okazjonalnego zawarta pierwotnie na rok. Umowa będzie przedłużona o 2 lata z 2-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy taka opcja jest w ogóle możliwa?
  Czy w przypadku aneksu do tej umowy jest konieczność ponownego podpisywania u notariusza:
  1. pisma o poddaniu się egzekucji
  2. notarialnie poświadczonej zgody właściciela lokalu zastępczego na zamieszkanie u niego po ustaniu umowy?
  z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Przedłużenie umowy najmu okazjonalnego o kolejne dwa lata jest możliwe. W kwestii 2-miesięcznego okresu wypowiedzenia, żeby się wypowiedzieć, musiałabym spojrzeć na umowę. W kwestii ponownego podpisywania oświadczeń, szczegółowo wypowiedziałam się w artykule.

 11. Witam
  W mojej umowie o najem okazjonalny jest zapis, iż została ona zawarta na okres nie dłuższy niż 10 lat. Czy ponieważ jest tutaj końcowy termin musi ona być zawarta od nowa?
  Czy nie da się jej przedłużyć aneksem?

  Pozdrawiam

  1. Umowa najmu okazjonalnego nie może zostać zawarta na okres dłuższy niż 10 lat. Po upływie tego okresu, nie możemy jej przedłużyć aneksem, musimy podpisać nową umowę.

   1. Dzień dobry,
    mam takie pytanie w tej kwestii: rozumiem że jednorazowa umowa z danym najemcą nie może być dłuższa niż 10 lat, ale to oznacza że można podpisać nową umowę na kolejny okres z tym samym najemcą po upływie 10 lat (mija mi 10 lat pierwotnej umowy wraz z aneksami)?

 12. Dzień dobry,
  jestem najemcą lokalu na podstawie umowy najmu okazjonalnego. Umowa (po roku) dobiega końca i umawiam się w najbliższym czasie z wynajmującymi na podpisanie aneksu. Nie wiem, czy będę chciała wynajmować przez kolejny rok, chciałabym mieć w tym roku możliwość większej swobody, czyli wcześniejszego zakończenia wynajmu. Na dzień dzisiejszy zależy mi na przedłużeniu, ponieważ „nie mam na oku” nowego miejsca. Lokal jednak nie spełnia już moich oczekiwań, wynajmujący nie chcą inwestować w nieruchomość, co spowodowało takie sytuacje, jak konieczność zakupu przeze mnie zmywarki, czy chociażby nowej deski klozetowej. Jaki zapis poleca Pani wprowadzić do aneksu, żeby uniknąć zobowiązania się do wynajmu na cały kolejny rok?

  1. Jeżeli Wynajmujący się na to zgodzi, można zawrzeć w umowie, iż Najemca ma prawo wypowiedzieć umowę z zachowaniem np. miesięcznego okresu wypowiedzenia i wskazać jakieś ważne przyczyny, które to wypowiedzenie będą uzasadniały.

 13. Dobry wieczór…. wydaję mi się, że nie znajduję odpowiedzi na moje zapytanie w artykule, albo czegoś nie rozumiem 🙂 pewno to drugie 🙂

  Czy to wszystko oznacza, że jeśli:
  w oświadczeniu o poddaniu się egzekucji widnieje termin końca umowy, bo był oznaczony na rok do 28.02.2022r.
  i po drugie…..widnieje zapis
  „…..będzie upoważniona do wystąpienia o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności w terminie nie później niż do dnia 31.03.2022 roku (termin wynika z daty końca umowy PLUS okres miesięcznego wypowiedzenia)
  – to musimy sporządzić nowy akt notarialny dotyczący poddania się egzekucji?

  Czy do nowego aktu można nie wpisywać daty jego ważności i terminu końca umowy najmu, aby co roku nie widzieć się z notariuszem? Myślę, że notariusz celowo wpisał te daty, aby „zaprosić” Strony do siebie ponownie.

  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

  1. W takim przypadku faktycznie zalecałabym powtórne podpisanie oświadczenia przez Najemcę u notariusza. Pierwszy raz spotykam się z tak szczegółowym podejściem do tematu przez notariusza. Zdecydowanie warto zadbać, aby notariusz nie umieszczał w treści oświadczenia „nadmiarowych” informacji.

 14. Dzień dobry. W oświadczeniu o poddaniu się egzekucji, stanowiącym zał. do umowy najmu okazjonalnego, notariusz przywołał pewne dane z umowy np. wysokość czynszu i katalog opłat eksploatacyjnych (tu:
  kwot nie wymieniał). Chcielibyśmy z najemcą aneksować umowę najmu, by dodać do opłat opłatę za internet. Nie była ona uwzględniona w umowie najmu (ani wskazana w ośwadczeniu), ponieważ dopiero teraz chcę tenże internet założyć. Czy potrzebne jest nowe, notarialne, oświadczenie. Uznałbym, że nie trzeba, o ile opłaty nie byłyby literalnie wymienione w oświadczeniu. Teraz dochodzi kolejna opłata i jak postąpić w tej sytuacji ?
  – Maciek

  1. Jeżeli chodzi o oświadczenie o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu, to nie widzę tutaj potrzeby sporządzania nowego oświadczenia u notariusza.

 15. dzień dobry,
  w przypadku gdy w umowie najmu okazjonalnego (ważna jeszcze przez 1 rok) jako Najemca są 2 osoby, to aby 1 usunąć z umowy można wykonać to aneksem czy zawarciem nowej umowy (rozwiązując dotychczasową) ?

 16. Witam,
  mam pytanie przedłużyłam umowę najmu okazjonalnego od 01.02.2022 do 01.02.2025, czyli na okres 3 lat ponieważ pierwsze oświadczenie notarialne o poddaniu się egzekucji straciło ważność, poprosiłam Najemców aby sporządzili u notariusza nowe od 01.02.2022. Notariusz natomiast wydał akt notarialny najemców o poddaniu się egzekucji niezgodny z umową bo na okres 2, a nie trzech lat: …napisał iż zgodnie z umową najmu zawartą na czas oznaczony tj. okres 2 lat…. a nie tak jak było w umowie. Wydaje mi się, że akt notarialny poświadcza nieprawdę gdyż w przedstawionej umowie okres wynosił 3 lata ? co w takim wypadku powinnam zrobić jako wynajmujący ?

 17. Dobry Wieczór
  Umowę mam sporządzoną bez notariusza do niej zrobiliśmy poddanie się egzekucji u notariusza, na którym notariusz zawarł że umowa jest na czas określony bez podania końca umowy natomiast niestety podpiął umowę najmu jako załącznik a tam już są daty , czy w związku z tym musimy sporządzić przy przedłużeniu umowy nowe poddanie się egzekucji ?
  dziękuje za odpowiedź
  Adam

  1. Dzień dobry
   W porozumieniu z Najemcą będziemy przedłużać umowę najmu okazjonalnego aneksem. Umowa kończy sie ostatniego dnia sierpnia ale Najemcy wyjeżdżają na cały sierpień z kraju , czy można taki aneks podpisać wcześniej jeszcze w trakcie trwania poprzedniej umowy? Jaki termin jest bezpieczny czy jest to regulowane prawnie?

   1. Aneks do umowy najmu okazjonalnego można podpisać wcześniej wskazując do kiedy się daną umowę przedłuża. Nie jest to określone przepisy, spokojnie można taki aneks podpisać w Państwa przypadku w lipcu.

 18. Wita,
  a ja mam taki przypadek ,że w oświadczeniach nie mam daty do kiedy one obowiązują (mam dwoje lokatorów) natomiast jest data w akcie notarialnym do kiedy obowiązuje umowa najmu, czy w takim przypadku muszę ponowić spisanie aktu z nowymi oświadczeniami? jeżeli tak to czy według tego co Pani piszę mogę poprosić aby w kolejnym akcie nie umieszczać daty zakończenia umowy?

  1. Nie do końca rozumiem rozróżnienie na oświadczenia i akt notarialny, oświadczenia o poddaniu się egzekucji są sporządzane w formie aktu notarialnego. W celu udzielenia porady musiałabym zobaczyć dokumenty,zapraszam do kontaktu: kontakt@kancelariawieczorek.pl

 19. Dobry wieczór. Chciałbym zapytać czy podczas przedłużenia umowy najmu okazjonalnego w postaci Aneksu wymagane jest podpisanie nowego oświadczenia o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego jeśli w treści tegoż aktu jest punkt że umowa została zawarta na czas oznaczony z podanym terminem od do i nie ma żadnej informacji o możliwości jej przedłużenia? Dodatkowo chciałbym zapytać czy Aneks również trzeba zgłosić w ciągu 14 dni do urzędu skarbowego? Dziękuję

  1. W takiej sytuacji, dla świętego spokoju widziałabym potrzebę złożenia nowego oświadczenia przez najemcę. W kwestii informowania US o zawarciu aneksu, zdania są podzielone i różnie US do tego podchodzą, lepiej jest więc zgłosić przedłużenie.

 20. witam
  mam pytanie ile razy mogę aneksować umowę okazjonalną aby nie straciła tej formy umowy

  1. Pytanie nie jest dla mnie do końca jasne, niemniej nie ma ograniczeń co do ilości zawieranych aneksów do umowy.

 21. Mam pytanie: Czy umowa najmu okazjonalnego mieszkania zawarta na okres jednego roku, przedłużona aneksem na kolejny rok , nadal jest umową na czas określony? Spotkałem się z informacją, że aneksowanie umowy najmu okazjonalnego powoduje przekształcenie jej w umowę na czas nieokreślony.

 22. W kwietniu 2021r podpisując kolejną umowę najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego jako wynajmujący, korzystając z jednej z agencji pośrednictwa w wynajmie usłyszałem z ust pracowników tej agencji stwierdzenie, że zmieniły się przepisy prawa dotyczące oświadczenia najemcy o poddaniu się egzekucji i że nie jest już obligatoryjna forma aktu notarialnego lecz zwykłe oświadczenie. Natomiast wynajmujący może nadal żądać formy aktu notarialnego lecz na własny koszt i za zgodą najemcy. Mam pytanie, czy taka zmiana przepisów faktycznie miała miejsce?

  1. Nic się w tym zakresie nie zmieniło, forma aktu notarialnego nadal jest obligatoryjna dla oświadczenia o poddaniu się egzekucji

 23. Dzień dobry.
  Jako wynajmująca zawarłam umowę najmu okazjonalnego z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji przez najemcę. Został wskazany adresu lokalu w przypadku wykonania egzekucji.
  W jakiej formie najemca powinien zgłosić utratę możliwości zamieszkania w tym lokalu? Ustną czy pisemną? Co jeśli nie jest w stanie wskazać kolejnego lokalu? Jaki ma to wpływ na umowę najmu okazjonalnego?

  1. Nie jest określona przez przepisy forma zgłoszenia utraty możliwości zamieszkania w lokalu zastępczym. Oświadczenie to musi dotrzeć do Wynajmującego tak aby mógł się on z nim zapoznać. Co istotne, najemca ma 21 dni na wskazanie innego lokalu. Jeżeli tego nie zrobi, Wynajmujący ma prawo wypowiedzieć mu umowę najmu z zachowaniem terminu wypowiedzenia nie krótszego niż 7 dni.
   Umowa najmu okazjonalnego w przypadku braku wskazania lokalu zastępczego, czyli tym samym braku możliwości przeprowadzenia eksmisji,pozbawiona zostaje kluczowej korzyści z niej wynikającej.

 24. Dzień dobry,
  W akcie o poddaniu się egzekucji znalazła się data końcowa wynajmu okazjonalnego. Rozumem więc, że przy przedłużaniu umowy najmu okazjonalnego należy sporządzić nowy akt poddania się egzekucji u notariusza. Podstawą do sporządzenia tego aktu za pierwszym razem było „oświadczenie najemcy zawierające wskazanie innego lokalu” oraz „oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu w przypadku ustania stosunku najmu”. Na oświadczeniach są tylko daty podpisania oświadczenia. Czy te oświadczenia nadal będą aktualne przy sporządzaniu nowego aktu poddania się egzekucji czy trzeba dostarczyć nowe?

 25. Dzień dobry.
  Proszę o podpowiedź. Czy aby umowa najmu miała charakter najmu okazjonalnego zawsze musi być oświadczenie o lokalu zastępczym czy wystarczy oświadczenie o poddaniu się egzekucji wydania mieszkania?

  1. Muszą być załączone wszystkie trzy oświadczenia. Jeżeli komornik ma przeprowadzić skutecznie eksmisje, to musi zostać wskazany lokal, w którym dana osoba może zamieszkać po jej przeprowadzeniu.

 26. witam,
  moimi najemcami na podstawie umowy najmu okazjonalnego jest para nie będąca małżeństwem.
  W umowie najmu oraz w akcie poddania się egzekucji występują jako dwie osobne osoby. Teraz jedna z osób się wyprowadza a druga chce kontynuować najem samodzielnie. Czy musi być zawarta nowa umowa, czy w aneksie można zawrzeć, że ubywa jeden wynajmujący ?

  1. Tak, w tej sytuacji należałoby zawrzeć nową umowę. Zmieniły się strony umowy, aneks byłby niewystarczający.

 27. Dzień dobry,
  Wynajmuje mieszkanie na umowie najmu okazjonalnego która została zawarta na 4 lata, w ostatnim okresie ceny najmu poszybowały do góry. Moje pytanie czy mogę w formie aneksu do umowy zmienić opłatę za najem mieszkania? Niestety w umowie nic nie zawarłem o ewentualnej podwyżce czynszu stąd też moje pytanie.

  Pozdrawiam Paweł S.

 28. dzień dobry

  Mam podpisaną umowę okazjonalną z wynajmującymi moje mieszkanie, do końca kwietnia tego roku. Teraz chcemy tylko przedłużyć najlepiej aneksem, zmieniając kilka zapisów.
  Czy to muszę też robić u notariusza czy może pierwotna umowa jest nadrzędna i chroni przed potencjalnym zasiedzeniem (czy jakkolwiek to się nazywa;)

  będę wdzięczny za odpowiedć

  1. Sam aneks nie wymaga formy aktu notarialnego. Nie wiem o co chodzi w dalszej części pytania dot. zasiedzenia.

 29. Dzień dobry, proszę pomocy w takim pytaniu: mam podpisaną umowę najmu lokalu na rok, do 30 kwietnia 2022 r. Z 1 maja chce podpisać aneks na przedłużenie tej umowy jeszcze na rok (dana opcja jest wpisana w umowie). Normalnie zmiana dotyczyłaby tylko terminu wynajmu i podniesieniu kosztu czynszu, ale jest jeszcze dwie zmiany, z którymi nie wiem jak dać radę – to jest zmiana dokumentu legitymującego – z paszportu Ukraińskiego na Polski dowód osobisty, i zmiana nazwiska najemcy (którym ja jestem). Wszystko inne zostaje to samo, jako człowiek i najemca nie zmieniłem się…) Czy mogę te wszystkie zmiany wcisnąć w aneks do umowy? Dziękuje naprzód za pomoc.

 30. Kończy mi się termin umowy najmu okazjonalnego i będę ją aneksem przedłużała o kolejny rok. Niestety notariusz w poprzednim akcie wpisał termin końca umowy. Czy teraz będąc u notariusza mogę zażądać, by nie wpisano w oświadczeniach terminu końca przedłużanej umowy?
  Ewentualnie, czy jest możliwość w razie przedłużenia umowy o 2 lub 3 lata, podnieść (np. po roku) kwotę najmu? Czy też ta kwota musi być stała przez okres 2, 3 lat?
  Będę wdzięczna za pomoc.

 31. Zapytanie dotyczy Oświadczenia stanowiącego załącznik do umowy najmu okazjonalnego.
  Mam wątpliwość – trzeba czy nie trzeba ponownie notarialnie przyjąć Oświadczenie od Osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o zgodzie na zamieszkanie w nim Najemcy, w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia wynajmowanego lokalu ?
  Dam przykład i skąd moja wątpliwość. Umowa została zawarta na rok. Co prawda w Oświadczeniu nie jest napisane że zgoda jest na rok, ale też, że jest bezterminowa.
  Ponieważ Oświadczenie dotyczy konkretnej umowy zawartej na rok, więc można domniemać, że
  Oświadczenie jest również ważne rok.
  Następnie umowa z Najemcą zostaje przedłużona na trzy lata.
  Osoba składająca wspomniane wyżej Oświadczenie nie musi wiedzieć o przedłużeniu umowy.
  W związku z tym, nie ma pewności, że wyraziłaby zgodę na przyjęcie Najemcy do swojego mieszkania w okresie kolejnych trzech lat.
  Nie można bowiem wykluczyć, że w chwili przedłużenia umowy sytuacja, Osoby składającej Oświadczenie, mogła się zmienić na tyle, że takiej zgody by nie wyraziła i takiego Oświadczenia nie podpisała.
  Dorozumienie w sposób automatyczny, że skoro zgodziła się na rok, to zgodzi się na trzy lata – jest dość swobodną interpretacją i wydaje się argumentem w aspekcie prawnym, wątpliwie skutecznym.
  Istnieje obawa, że w tej sytuacji wykonanie eksmisji mogłoby okazać się nie możliwe.
  Bardzo proszę o komentarz. Pozdrawiam; Mieczysław. Sporządzono i wysłano 2022-05-22

  1. Oświadczenie, o którym Pan pisze jest powiązane z samą umową i czasem jej trwania, jeżeli jest ona przedłużana, to i obowiązywanie oświadczenia również się przedłuża. Niemniej faktem jest, że osoba taka może w każdej chwili może wycofać wyrażoną zgodę. Jeżeli Wynajmujący chce mieć pewność, że oświadczenie jest aktualne, to warto poprosić Najemcę o ponowne złożenie oświadczenia.

 32. Witam, a co jeśli w trakcie trwania umowy zmarła osoba u której lokatorzy mieli swój adres poddania się dobrowolnej egzekucji i trwają sprawy spadkowe, a my się dowiedzieliśmy od nich o tym bezpośrednio.

  1. W takiej sytuacji należy dla zabezpieczenia interesów Wynajmującego, zwrócić do Najemców o nowe oświadczenie w tym zakresie. Spadkobiercy nie dziedziczą obowiązków wynikających ze złożonego oświadczenia przez zmarłego.

 33. Dzień dobry,

  Chciałbym zapytać o akt notarialny dla oświadczenia o poddaniu się egzekucji – mam wątpliwości, czy trzeba go ponownie sporządzić u notariusza. Umowa podpisana była na czas oznaczony (1 rok), ale teraz chciałbym podpisać z najemcą aneks do umowy i przedłużyć ją. Niestety na wspomnianym wyżej akcie notarialnym znajduje się także informacja, że umowa okazjonalna najmu została podpisana na czas określony (podana jest data od-do). Czy zatem jeśli zostanie podpisany aneks, to czy jest konieczność podpisywania kolejnego aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji, czy może jednak dobrze sporządzony aneks przedłuży ważność tego aktu notarialnego?

  Pozdrawiam serdecznie,
  Tomasz Grzelak

  1. Niestety przy tak sporządzonym akcie poddania się egzekucji, nie można mieć pewności czy sam aneks wystarczy i gdy najemca nie będzie chciał się wyprowadzić, Sąd nada na niego klauzulę wykonalności.

 34. W lipcu 2021 r. podpisałem Umowę najmu okazjonalnego z Właścicielem X na okres 1 roku.
  Z początkiem lutego 2022 r. Właściciel X sprzedał [bez zmiany Najemcy] lokal będący przedmiotem najmu okazjonalnego Właścicielowi Y, z którym podpisałem aneks do Umowy najmu okazjonalnego z lipca 2021 na pozostałe miesiące.
  Teraz chcę przedłużyć rzeczoną umowę o kolejny rok i PYTANIE czy mogę to zrobić kolejnym aneksem czy jednak konieczne jest podpisanie nowej Umowy najmu okazjonalnego z Właścicielem Y??

  1. W razie zbycia przedmiotu najmu przez wynajmującego, nabywca wchodzi w prawa i obowiązki dotychczasowego wynajmującego, czyli wstępuje w stosunek najmu. W związku z tym nie widzę potrzeby zawierania nowej umowy.

 35. Dzień dobry,
  Jestem posiadaczem kilku mieszkań i mam problem z przedłużeniem umów najmu – najemcy chcą się przenieść do innego mojego mieszkania. Co w takim wypadku – nowa umowa, czy można to załatwić aneksem? Dodam, że w oświadczeniu notarialnym jest wpisana data końcowa, adres i nie ma ani słowa (co jest w umowie) o możliwości aneksowania. Teraz już wiem czemu… .
  Zapewne, mimo mojej sympatii do najemców nie obejdzie się bez nowej umowy i oświadczeniu notarialnym.
  Pozdrawiam i dziękuję za ciekawy artykuł.

  1. W takiej sytuacji, kiedy zmienia się przedmiot najmu, potrzebna jest nowa umowa i oświadczenia

 36. Jako wynajmujący szykuję się do podpisania umowy najmu okazjonalnego. W umowie mam zapis: „Umowa zostaje zawarta na okres 12 miesięcy, licząc od dnia 01.08.2022 z możliwością przedłużenia. Prawo do przedłużenia realizuje się poprzez złożenie oświadczenia w tym zakresie drugiej stronie najpóźniej 31 dni przed zakończeniem trwania najmu oraz jego przyjęciu przez drugą stronę Umowy. Dla ważności przedłużenia trwania Umowy konieczne jest podpisanie przez strony aneksu do niniejszej Umowy.”
  Czy istnieje możliwość sporządzenia aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji tak, aby obowiązywał także na kolejne okresy umowy określone w aneksie (np. nie wpisywanie w akcie notarialnym dat zakończenia umowy), czy jednak każdorazowo podpisując aneks należy sporządzić nowy akt notarialny o poddaniu się egzekucji.

 37. Dzień dobry,
  nie zgłosiłam umowy najmu okazjonalnego do US, moja niewiedza, podatek jednak w formie ryczałtu płaciłam, teraz podpisałam aneks przedłużający ją na kolejny rok i zorientowałam się, ze powinnam to zrobić. Czy mogę zgłosić umowę za pomocą Czynnego Żalu i dodatkowo Aneks? Czy dzięki temu moja umowa będzie umową najmu okazjonalnego a nie po prostu najmu?

 38. Witam,

  Jestem wynajmujacym i z koncem miesiaca konczy mi sie umowa najmu okazjonalnego.
  Umowa najmu byla podpisana na dwoje najemcow. Tylko jeden z najemcow chce dalej kontynuowac wynajem na kolejny okres. Czy jest mozliwosc przedluzenia tej umowy w formie aneksu, w ktorym zawarty bedzie zapis, ze jest juz tylko jeden najmca ?

  1. W takiej sytuacji,kiedy zmieniają się strony umowy i aneksu do umowy nie mogłyby podpisać już te same osoby, które zawierały umowę, należy zawrzeć nową umowę.

 39. Witam, wynajmuje mieszkanie najem okazjonalny w akcie notarialnym poddania się egzekucji jest zapis dat od do z możliwością przedłużenia wynajmu lokalu. Czy robiąc aneks do umowy potrzebne jest ponowne poddanie się egzekucji przez wynajmujących w formie aktu, czy ten dalej będzie obowiązywał?

 40. Witam. Jako wynajmujący będę przedłużał umowę najmu okazjonalnego na kolejny okres. Najemca poinformował mnie że będzie z nią mieszkał jej chłopak. Zastanawiam się czy to wymaga sporządzenia nowej umowy oraz oświadczenia o eksmisji każdego z mieszkajacych. Wolałbym przedłużyć istniejącą umowę a tego chłopaka lokatorki potraktować jako kogoś nieformalnie mieszkającego. Jak powinienem zrobić aby było zgodnie z prawem abym nie miał problemu z eksmisja chłopaka najemcy?

  1. Teoretycznie umowa najmu okazjonalnego i oświadczenia do niej składane dot. Najemcy i osób z nim zamieszkujących, jednak w praktyce może się okazać, iż w przypadku eksmisji, osoba która zobowiązała się przyjąć Najemcę pod swój dach, przy dodatkowym lokatorze może wycofać swoją zgodę i komornik będzie musiał wstrzymać eksmisję.

 41. Dzień dobry, W załączniku nr. 4 do umowy najmu okazjonalnego, który ma formę aktu notarialnego, znajduje sie informacja kiedy umowa została zawarta, oraz zapis że powyższa umowa została zawarta na czas określony od dnia .. do dnia. W paragrafie drugim dot. oprożnienia lokalu nie ma już żadnych dat. Czy przy podpisywaniu aneksu do kończącej się umowy wystarczy dodać zapis, że wszystkie zalaczniki pozostają przedłużone na nowy, określony czas obowiazywania? Czy taki zapis będzie ważny, czy lepiej ponownie poprosić najemcę o wizyte u notariusza? Dziekuje za odpowiedź.

  1. W takiej sytuacji, bezpieczniej jest zwrócić się do Najemcy o ponowne złożenie oświadczenia u notariusza.

 42. Dzień dobry,
  mam pytanie dotyczące aneksu przedłużającego umowę najmu okazjonalnego.
  W 2020 roku podpisałam umowę najmu okazjonalnego na rok. Ze względu na zapis w umowie rozbijający kwotę najmu na kwotę do zapłaty wynajmującemu oraz kwotę czynszu do zapłaty na konto spółdzielni mieszkaniowej (najemca płaci na konto spółdzielni), przy zmianie czynszu w 2020 roku podpisaliśmy aneks. w 2021 roku podpisaliśmy kolejny aneks na kolejny rok (w aneksie powołałam się na umowę oraz aneks ws. zmiany czynszu). Następnie były dwie zmiany czynszu, w których powołałam się na umowę i aneks przedłużający z zeszłego roku. Obecnie mamy do podpisania kolejny aneks przedłużający. Czy w aneksie mogę wpisać, że cyt. „Niniejszym aneksem strony zmieniają umowę najmu z …….2020 r. wraz z późniejszymi aneksami w ten sposób, że:”
  Z góry dziękuję za pomoc

 43. Witam,
  Jestem osobą najmującą mieszkanie w formie umowy najmu okazjonalnego. Niedługo ma się wprowadzić do mnie mój chłopak. Właściciel mieszkania powiedział, że musimy sporządzić nową umowę. Moje pytanie jest takie; czy mój chłopak też musi poddać się egzekucji, skoro będzie tylko osobą współzamieszkującą. Umowa najmu będzie tylko na mnie, a w niej będzie znajdować się taki zapis:
  㤠2.
  1. Wynajmujący oddaje, a Najemca bierze w najem opisany w § 1. Lokal wraz z jednym miejscem postojowym w celu zaspokajania swoich potrzeb mieszkaniowych. W Lokalu wraz z Najemcą ma prawo zamieszkiwać: ………………………………………………….”

  Czy wystarczą tylko moje oświadczenia i poddanie się egzekucji, a mój chłopak będzie w nich widniał jako osoba współzamieszkująca z imienia i nazwiska?

 44. Witam, w załączniku do umowy najmu okazjonalnego (oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego) mam zapis, że umowa obowiązuje od – do z możliwością jej przedłużenia. Czy przedłużając umowę (aneksem) można uznać, że oświadczenie pozostaje ważne?

 45. Witam Pani Joanno,
  Serdecznie dziekuje za artykul.
  Mam dodatkowe pytanie, czy w takim razie aneksem mozna przedluzyc umowe na kolejny rok i bedzie ona obowiazala na tych samych prawach zapisanych w orginalnej umowie najmu okazjonalnego, zakladajac ze w oswiadczeniach o poddaniu sie egzekucji, wskazaniu przez najemce lokalu jak rowniez oswiadczeniu wlasciciela lokalu nie ma podanej daty zamykajacej obecna umowe?
  Z gory dziekuje i pozdrawiam,

 46. dzien dobry

  Mam pytanie czy piszac aneks do umowy (umowa najmu okazjonalnego wynajmu) tez musi byc zgloszony do urzedu skarbowego?

 47. Jeżeli umowa była podpisana u notariusza z terminem od do to czy właściciel po wygaśnięciu terminu umowy okazjonalnej ma prawo wyrzucić mnie z mieszkania sugerując się umówić notarialna która wygasła pół roku temu. Umowę miałam na s czas określony 2 lata

 48. Witam wynajmuje mieszkanie i jest sporządzona umowa najmu okazjonalnego, jedna z osób się wyprowadziła 2 miesiące po podpisaniu umowy i mój notariusz powiedział,aby tylko sporządzić pismo że się wyprowadziła . W październiku kończy się umowa i najemna chce ją przedłużyć czy jak sporządzimy aneks i tylko będzie widniała jedna osoba to będzie poprawnie?
  Dziękuję
  Pozdrawiam

  1. Jeżeli ta osoba, która się wyprowadziła,była również wpisana do umowy jako najemca, to musi zostać zawarta nowa umowa najmu okazjonalnego. Aneks zawierają zawsze te same osoby, które podpisywały umowę. W tej sytuacji jest to niemożliwe.

 49. Dzień dobry,
  czy można aneksem przedłużyć umowę najmu okazjonalnego, która została zawarta na czas oznaczony (na okres 2 lat), ale nie ma informacji o możliwości jej przedłużenia, jest jedynie zapis: „wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej”?
  Czy w przypadku gdy są potrzebne nowe oświadczenia najemców (w formie aktu notarialnego), gdyż stare wygasają z powodu wpisania do nich daty obowiązywania, to te nowe stają się załącznikami do aneksu, czy zastępują stare jako załączniki do umowy najmu?
  Dziękuję.

  1. W takiej sytuacji, kiedy i tak trzeba sporządzić nowe oświadczenia, polecam również podpisać po prostu nową umowę z Najemcą na kolejny okres.

 50. Dzień dobry,
  Mam taką sytuację- umowa o najem okazjonalny kończy się 31.12.2022. W umowie jest 1 Najemca i wskazana osoba, która z nim zamieszkuje. Ta osoba wyprowadziła się, a Najemca chce przedłużyć umowę na kolejny rok z tym, że dojdzie nowy lokator.
  W akcie o poddaniu się egzekucji podpisanym u notariusza widnieje tylko Najemca i jest wskazane, że umowa może zostać przedłużona aneksem.
  W oświadczeniu właściciela lokalu wskazany jest Najemca i osoba z nim zamieszkującą (ta, która się wyprowadza).
  Czy mogę podpisać aneks z Najemcą ze wskazaniem nowego lokatora wraz z nowym oświadczeniem właściciela lokalu, w którym to zostanie wskazany nowy lokator?
  A może powinnam zawrzeć nową umowę z każdym z nich z osobna i/lub razem? A jeśli tak, to czy Najemca powinien jeszcze raz podpisać akt o poddaniu się egzekucji u notariusza?

 51. Dzień dobry,
  Pani Joanno porusza Pani bardzo przydatne kwestie.
  Jestem najemcą, razem z wynajmującym chcemy przedłużyć wynajem lokalu. Podpisywaliśmy umowę najmu okazjonalnego. W podpisanej umowie nie było wzmianki o zmianie wysokości czynszu za wynajem czy też możliwości jego zmiany w okresie trwania umowy. Umowa dobiega końca. W umowie i oświadczeniu notarialnym jest zapis podkreślający możliwość przedłużenia umowy.
  Chcemy przedłużyć umowę, wynajmujący preferuje podpisanie nowego oświadczenia u notariusza (co obciąża nas kosztami). Po zasięgnięciu informacji oraz przeczytaniu Pani artykułu rozumiem, że można byłoby w takiej sytuacji sporządzić aneks do umowy i zawrzeć w nim wzmianki o zmianie wysokości czynszu za wynajem czy też możliwości jego zmiany w okresie trwania umowy. Czy aneks wystarczy? Czy rzeczywiście jest konieczność podpisania nowego oświadczenia u notariusza? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Panią ciepło z Krakowa 🙂

  1. W artykule jest jasno opisane, kiedy można aneksować umowę i pozostawić „stare” oświadczenie o poddaniu się egzekucji, a kiedy potrzebne jest nowe.

 52. Dzień dobry,
  przeczytałam Pani artykuł i mimo tego nasuwa mi się pytanie: Jestem Wynajmującym. W oświadczeniu o poddaniu się egzekucji mamy zapis: „umowa została zawarta na czas oznaczony do dnia 31 grudnia 2022 z możliwością jej wydłużenia odrębnym aneksem na kolejny okres”. Jak Pani uważa, czy w takim przypadku nasi Najemcy powinni składać nowe oświadczenia przed notariuszem?

 53. Dzień dobry,

  czy umowę najmu zawartą na czas nieokreślony można skrócić aneksem, gdy obydwie strony wyrażają na to zgodę. Czy należy ją wypowiedzieć? Miezkanie będzie potrzebne dla członka rodziny od 01.01.2024 r.

  1. Jeżeli obie strony zgadzają się co do wcześniejszego zakończenia umowy najmu, to można podpisać rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.

 54. Witam 🙂 mam podpisaną umowę najmu okazjonalnego z wynajmującymi. Czy jeśli jestem zmuszona podnieść czynsz, to mogę podpisać tylko aneks czy musimy ponownie udać się do notariusza?

 55. Dzień dobry,

  wynajmuję mieszkanie na podstawie umowy najmu okazjonalnego parze. Umowa została podpisana z jedną osobą (Strona dostarczyła odpowiednie załączniki), dwukrotnie została przedłużona aneksem (w ostatnim aneksie dodatkowo uległa zmianie kwota najmu). Państwo zapytali mnie czy jest możliwość dopisania do umowy drugiej strony, tak żeby obydwoje figurowali jako najemcy. Stąd moje pytania: czy mogę dopisać drugą osobę? Czy wystarczy do tej czynności aneks? Nowy najemca musi dołączyć załączniki? Z jakim dokumentem nowy najemca musi udać się do notariusza, żeby uzyskać dokumenty notarialnie potwierdzone? Czy aneks mogę podpisać po wizycie u notariusza czy zanim Strona uda się do notariusza?Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pomoc.

  1. Nie można dodać najemcy aneksem. Jeżeli mają się zmienić strony umowy, trzeba podpisać nową umowę najmu.

 56. Dzień dobry. Czy jeżeli w “Oświadczeniu o poddaniu się egzekucji” widnieje data zakończenia umowy , za która jest adnotacja “ z możliwością jej przedłużenia” wystarczy podpisać aneks i oświadczenie nadal będzie ważne, czy należy ponownie się udać do notariusza w celu sporządzenia nowego oświadczenia?
  Z gory dziekuje za odpowiedz.

 57. Witam, Mam pytanie .umowa najmu okazjonalnego którą zawarłem rok temu z najemcą u notariusza została zawarta czas określony / 1 rok. teraz przedłużając ten wynajem z tym samym najemcą , czy mogę posłużyć się aneksem do umowy ktora wygasa , czy muszę sporządzić nową umowę .
  jeszcze jedno pytanie. Czy oświadczenie od najemcy „wskazanie innego lokalu …” musi być ponownie sporządzone u notariusza czy może być napisane i podpisane bez udziału notariusza .(ta sama osoba , podpis / z oświadczenia umowy która wygasa )

  1. Oświadczenie najemcy dot. wskazania lokalu zastępczego nie musi mieć formy aktu notarialnego, wystarczy zwykła forma pisemna. Na pierwsze pytanie odpowiedź w artykule.

 58. Ukłony.
  W Umowie najmu okazjonalnego jest standardowa formuła o „wymogu wprowadzania zmian w formie pisemnej pod rygorem nieważności”, ale, przy oznaczonym okresie trwania umowy (1 rok), nie ma formuły o możliwości jej przedłużenia w drodze aneksu.
  Czy taką umowę można przedłużyć aneksem?

  1. Aneks jest zgodnym oświadczeniem stron, w tym przypadku odnośnie przedłużenia umowy najmu. Pomimo braku takiego zapisu w umowie można przedłużyć taką umowę aneksem.

 59. Dzień dobry. Mam pytanie. Czy w umowie najmu okazjonalnego można wprowadzić klauzulę prolongacyjną opt-in, przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że łączny czas takich przedłużeń nie przekroczy 10 lat, a jeżeli ostatnie przedłużenie miałoby spowodować przekroczenie limitu lat 10, to do ostatniego z takich przedłużeń nie dojdzie, zaś umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu na jaki została przedłużona uprzednio? Moim zdaniem jest to dopuszczalne. Poza tym czy każdorazowe przedłużenie na podstawie tej klauzuli prolongacyjnej będzie skutkować koniecznością zgłoszenia tego do urzędu skarbowego? W mojej ocenie tak.

 60. Dzień dobry,

  Chcę w porozumieniu z lokatorem przedłużyć umowę wynajmu okazjonalnego aneksem. Kwota czynszu ulega zmianie (na wyższy). Czy w związku z tą sytuacją muszę powiadomić Urząd Skarbowy?

  1. Kwestia ta nie jest nigdzie uregulowana, w przypadku jednak US zawsze bezpieczniej jest go powiadomić

 61. Wszystko ładnie pięknie, tylko to jest dobra wola notariusza by nie wpisywać daty zakończenia umowy, są pazerni i żadne przepisy nie regulują tego by wpisywali jak wynajmujący by chcieli. Jeszcze nie trafiłem notariusza który wykonałby bezterminowy akt notarialny……
  Jakieś propozycje, sugestie na wpłynięcie na notariusza by taki akt sporządził?

  1. Myślę, że notariusze nie są aż tak bardzo zainteresowani ciągłym spisywaniem oświadczeń o poddaniu się egzekucji, to akurat nie jest dla nich szczególnie dochodowe zajęcie. Z doświadczenia wiem, że są notariusze którzy nie wpisują daty końcowej obowiązywania umowy, przecież normalną kwestią jest, że czas jej trwania można przedłużyć aneksem. Polecam więc podzwonić po notariuszach i się podpytać. Nie jest nigdzie w przepisach określone, iż data końcowa musi być wskazana w oświadczeniu.

 62. Dzień dobry czy jeżeli w mojej umowie najmu okazjonalnego zawartej u notariusza rok temu istnieje poniższy zapis, to rozumiem, iż przy przedłużeniu tej umowy aneksem będę musiała udać się do notariusza? ( posiadam oświadczenie wskazujące przez Najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu podpisane w dniu zawarcia umowy u notariusza )
  „… § 3. OKRES OBOWIĄZYWANIA UMOWY
  1. Niniejsza umowa zostaje zawarta na czas określony od dnia 05.05.2022. do dnia 30.04.2023 roku.
  2. Strony zgodnie ustaliły, że okres obowiązywania niniejszej umowy będzie mógł zostać przedłużony za obopólną zgodą stron. O zamiarze przedłużenia umowy Najemca zobowiązują się powiadomić Wynajmującego co najmniej do dnia 01.04.2022 roku.”

  1. W takiej sytuacji bezpieczniej jest udać się do notariusza i ponownie podpisać oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

 63. Witam. Kończy mi się umowa najmu okazjolalnego. Chcemy ją przedłużyć ale zależy mi też na tym, żeby nadal obowiązywało Oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Chce napisać tylko aneks do umowy. Widzę w akcie notarialnym, który wynajmujący dostarczyli mi rok temu zapis:
  – umowa został zawarta na czas oznaczony to jest od dnia 1 maja 2022 do 30 kwietnia 2023.

  Czy to oznacza, że wynajmujący muszę jeszcze raz iść do notariusza?

  1. W takiej sytuacji bezpieczniej jest, aby najemca ponownie złożył oświadczenie u notariusza.

 64. Dzień dobry, umowa najmu okazjonalnego została zawarta na czas od 1.08.2022 r. do 31.07.2023 r. Już teraz obie strony chcą umowę przedłużyć o kolejne 2 lata. Jak poprawnie sformułować zapis w aneksie? Czy dobrze będzie: Strony zgodnie postanawiają, iż zmianie ulega § 6 ustęp 1 Umowy, który otrzymuje następujące brzmienie: „Umowa zostaje zawarta na czas oznaczony od dnia 25.05.2023 r. do dnia 25.05.2025 r.,” ? Czy raczej za termin początkowy należy podać 1.08.2022 r., zamiast 25.05.2023 r. ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. To zdecydowanie materiał na poradę prawną, musiałabym zobaczyć umowę, żeby wypowiadać się o treści aneksu.

 65. Dzień dobry, chciałabym przedłużyć aneksem umowę najmu okazjonalnego.
  W akcie mam następujący zapis:
  1. Wynajmujący oddaje Najemcy Przedmiot Najmu do używania na czas oznaczony poczynając od 8.03.2022 do dnia 08.03.2023r
  2. Wynajmujący i Najemca mogą przedłużyć Umowę od dnia 9 kwietnia 2023 za porozumieniem Stron na czas określony z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia.
  Z powodów osobistych zapomniałam o aneksowaniu umowy, lokal nadal wynajmuję Najemcy. Czy mogę sporządzić aneks z datą czerwcową a w aneksie zapisać Umowa najmu obowiązuje na czas określony tj. od dnia 9 kwietnia 2023 do 31 grudnia 2023 roku”. Taki aneks będzie miał mc prawna czy też należy sporządzić nową umowę? Z góry dziękuję za pomoc.

 66. Umowa zawarta w 2013.08 na 5 lat, z zapisem że 5 lat liczy się od protokołu zdawcza-odbiorczego lokalu. Protokół podpisany w 2014.06, czyli umowa do 2019.06.
  W 2018.08 zostaje podpisany aneks zmieniający punkt o okresie trwania umowy, treścią „niniejsza umowa zostaje przedłużona na czas określony – pięć 5 lat”

  To drugie 5 lat powinno być liczone od dnia podpisania aneksu wtedy do 2023.08, czy od daty przekazania + 5 lat z umowy + 5 lat z aneksu, czyli do 2024.06 ??

  Przed aneksem było:
  „Niniejsza Umowa zostaje zawarta na czas określony – pięć (5) lat, liczony
  od dnia wydania Przedmiotu umowy Najemcy protokołem zdawczo-
  odbiorczym.”
  Po aneksie
  „niniejsza umowa zostaje przedłużona na czas określony – pięć (5) lat”

 67. Ciekawie napisane, ale ja mam pytanie, gdyż wynajmuję mieszkanie i mam umowę najmu okazjonalnego. Zwykła umowa była podpisana z najemcą i panią od nieruchomości, która taką umowę naszykowała. Natomiast akt notarialny o poddaniu się egzekucji było sporządzane u notariusza. I pytanie, czy ja, jako właściciel muszę aneks napisać z panią od nieruchomości i z najemcą, czy u notariusza? Czy wystarczy napisać samemu aneks, gdzie jest mowa o obu stronach. Dalej napisać, jakie punkty aneksuje oraz, czy można napisać w aneksie o podwyżce, która będzie w nowym roku, ale nie wiadomo, czy będzie od początku?

 68. Dzień dobry. Jak zapisać w umowie najmu okazjonalnego kwestię osób zamieszkałych z najemcą, gdzie najemcy ma się urodzić dziecko miesiąc po podpisaniu umowy, aby uniknąć aneksu i ewentualnego nowego oświadczenia właściciela lokalu, do którego Najemca będzie mógł przenieść się w razie ustania stosunku najmu

  1. Jeżeli chodzi o dziecko, które ma się urodzić, to nie ma potrzeby sporządzania aneksu, to jest członek rodziny, który ma prawo mieszkać z rodzicami w miejscu ich zamieszkania i to wynika z przepisów. Właściciel lokalu tzw. zastępczego, tak czy inaczej wyraża zgodę na zamieszkanie „najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu”, więc nowego oświadczenia również nie będzie trzeba sporządzać.

 69. Dzień dobry,
  Jak się ma kwestia świadectwa energetycznego przy podpisywaniu ankesu ? zawarłem umowę najmu okazjonalnego przed obowiązkiem posiadania świadectwa, czy ankesując umowę(przedłużając) muszę wykonać świadectwo ?

  1. Przedłużając umowę najmu, mamy nadal do czynienia z tą samą umową. W mojej ocenie, jeżeli umowa została zawarta przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków (…), czyli przed 28 kwietnia 2023 roku, nie ma potrzeby przedstawiania świadectwa najemcy. Taki obowiązek powstanie przy zawarciu nowej umowy.

 70. Dzień dobry, mam pytanie o przedłużenie najmu okazjonalnego na dalszy okres. Czy wystarczy podpisać aneks do obecnej umowy z nowym okresem trwania, czy konieczne jest sporządzenie nowej umowy? Dodam, że w umowie nie jest przewidziana możliwość przedłużenia w drodze aneksu.

  1. Dzień dobry, przedłużyć umowę najmu okazjonalnego jak najbardziej można aneksem, także w sytuacji, gdy nie ma w umowie takiego zapisu. Pozdrawiam!

 71. Dzień dobry .Mam pytanie wynajmuje mieszkanie od prawie dwóch lat .Było kilka umów na czas określony że zmianą opłaty.Teraz najemcy chcą się wyprowadzić i mam pytanie?Czy rozwiązanie umowy za porozumieniem stron będzie dotyczyło pierwszej umowy czy ostatniej? Dziękuję

  1. Jeżeli za każdym razem była zawierana nowa umowa, to rozwiązanie za porozumieniem dotyczy ostatniej umowy. Jeżeli pierwotna umowa była przedłużana aneksami, to rozwiązanie będzie dotyczyć tej właśnie pierwotnej umowy. W takiej sytuacji można wskazać w treści porozumienia, że były zawierane aneksy przedłużające umowę.

   1. Dzień dobry. Kończy się umowa najmu okazjonalnego. Czy mogę zrobić aneks do umowy na jeden miesiąc i dokonać zmiany w postaci wynajmu jednego pokoju – pierwotnie były wynajęte 2 pokoje ?

    1. Dzień dobry. Aneks może Pan sporządzić, Najemca jeszcze musi się zgodzić na jego podpisanie. Pozdrawiam!

 72. Witam.
  Miesiąc temu przedłużyłam kolejnym aneksem najem mieszkania do maja 2026r. (Najem okazjonalny ,za kazdym razem umowa jest przedłużana z dołaczeniem aktu notarialnego). Teraz najemca chce zamieszkać z drugą osobą. Czy wystarczy sporządzić kolejny aneks do umowy, która trwa, czy muszę zawierać nową umowe? Jeśli wystarczy aneks, to czy ta nowa osoba musi się poddać egzekucji u notariusza?
  Dziękuję.

  1. Dzień dobry. Jeżeli zależy Pani na tym żeby ta osoba również się stała stroną umowy najmu tj. najemcą, to wtedy należałoby zawrzeć nową umowę najmu okazjonalnego. Niemniej, co istotne, osoba po prostu zamieszkująca z Najemcą, gdy w oświadczeniu właściciela lokalu zastępczego, jego zgoda obejmuje także osoby właśnie zamieszkujące z najemcą, to osoba taka również zostanie objęta ewentualną egzekucją komorniczą. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *