Aneks przedłużający umowę najmu okazjonalnego

Sporządzenie aneksu do umowy najmu– nic prostszego! W przypadku najmu okazjonalnego pojawiają się u Was jednak pytania.. m.in.: Jaka powinna być forma aneksu do umowy najmu okazjonalnego? Czy załączniki do umowy muszą być ponownie sporządzone? Te i inne odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Umowa najmu okazjonalnego, zgodnie z moimi prywatnie prowadzonymi statystykami 😉 zawierana jest najczęściej na okres roku z możliwością jej przedłużenia. Po tym okresie umowa sama się rozwiązuje, albo strony sporządzają aneks do umowy i przedłużają ją nim. I niby wszystko jasne, przedłużamy umowę o kolejny rok, jednak pojawiają się wątpliwości..

Jaką powinien mieć formę aneks do umowy najmu okazjonalnego?

Aneks nie musi posiadać żadnej szczególnej formy, bynajmniej nie musi być sporządzony w formie aktu notarialnego. Jeżeli sama umowa zawierana jest w zwykłej formie pisemnej, a bardzo rzadko strony korzystają z formy aktu notarialnego,  w zupełności wystarczająca jest zwykła forma pisemna.

Najczęściej też w samej umowie najmu okazjonalnego jest zapis, iż zmiany umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności. W przypadku najmu okazjonalnego tylko oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji musi obowiązkowo zostać sporządzone w formie aktu notarialnego.

Czy załączniki do umowy muszą być ponownie sporządzone?

Załączniki w przypadku podpisywania aneksu przez strony, nie muszą być sporządzane ponownie, są one nadal ważne dla przedłużonej umowy.  

Zasadą jest, iż w oświadczeniach tych nie umieszcza się informacji do kiedy obowiązuje umowa, a jedynie wskazuje się kiedy została ona zawarta. W takiej sytuacji, jeżeli umowa po przedłużeniu nadal obowiązuje, to to samo dotyczy załączonych do niej oświadczeń.

Z pewnością więc warto dopilnować tematu i nie wpisywać nadgorliwie do oświadczeń zbyt wielu informacji, jak właśnie data końcowa obowiązywania umowy;) Niemniej jeżeli nawet zdarzy się taka sytuacja, że zapis taki znajdzie się w oświadczeniu, to nadal sprawa nie jest przesądzona. Zawsze można podnieść argument, iż załączniki do umowy podzielają jej los, w związku z czym przy przedłużeniu umowy, one również nadal obowiązują i pozostają ważne.

Dla osiągnięcia pełnego spokoju, nie zaszkodzi zamieścić w aneksie zapis, iż załączone do umowy najmu okazjonalnego oświadczenia, nadal obowiązują.

Podsumowując!

Jeżeli nie zamieściłeś w oświadczeniach załączonych do umowy, daty końcowej obowiązywania umowy najmu okazjonalnego, nie ma potrzeby ponownego ich sporządzania, poddawania się egzekucji przez najemcę i ponoszenia kosztów notarialnych z tym związanych.

Przeczytaj również:

Umowa najmu okazjonalnego – jak ją zawrzeć PRAWIDŁOWO?

Masz wątpliwości, pytania, chcesz się podzielić swoją opinią, zostaw komentarz.

Każdy czytam i staram się na bieżąco odpisywać.

 

Jeżeli jednak potrzebujesz indywidualnej płatnej porady prawnej, napisz do mnie na adres mailowy: kontakt@kancelariawieczorek.pl

 

61 thoughts on “Aneks przedłużający umowę najmu okazjonalnego

 1. Na początek chciałam napisac, że bardzo fajna strona, wyjaśnia Pani duzo watpliwości. A co zrobić jeśli najemca chce zerwać umowe najmu okazjonalnego przed czasem (powod wyprowadzki do innego miasta). Umowa zostala zawarta na 6 miesiecy, najemca chce sie wyprowadzic po 4. W umowie nie ma wyszczególnionych sytuacji, kiedy najemca moglby sie wyprowadzic.

  1. Nie musi się Pani godzić na wcześniejsze rozwiązanie umowy. Umowa jest zawarta na czas określony i nawet jeżeli się najemca wcześniej wyprowadzi, musi zapłacić za okres 6 miesięcy.

 2. Czy oswiadczenie najemcy traci swoja moc aneksujac umowe najmu okazjonalnego przedluzajac jej okres? I czy trzeba je jeszcze raz podpisywac u notariusza?

   1. Przepraszam bardzo – to dla mnie nie jest takie jasne.
    Czyli w takiej sytuacji muszę podpisać nowe oświadczenie w postaci aktu notarilanego. Stare straciło ważność – było tylko na 12 miesięcy.

    1. Jeżeli w treści oświadczenia wskazano faktycznie, iż traci ono ważność po upływie 12 miesięcy, to zdecydowanie należy sporządzić u notariusza nowe oświadczenie.

 3. Chciałem się dowiedzieć jako najemca mieszkania na czas określony. Umowa została podpisana 1.09.2015r. Następnie wynajmujacy co roku przedłużał o miesiąc wynajęcie tłumacząc się ze zapomniał o kończącej się umowie. Następna była już z datą 1.10.2016r. W następnym roku taka sama sytuacja czyli napisał date 1.11.2017. Oczywiście co miesiąc mial płacone za czynsz i media. I teraz moje pytanie. Czy koniec umowy obowiązuje od daty pierwszej podpisanej umowy najmu. Czy od daty ostatniej podpisanej umowy.

 4. Osoba wynajmująca chce zamieszkać z dodatkową osobą. Czy wystarczy aneks do umowy i akt o egzekucji od tej drugiej osoby czy trzeba sporządzić nową umowę.

  1. Aneks będzie wystarczający, dodatkowo jako załączniki 3 oświadczenia: o poddaniu się egzekucji, wskazanie przez nowego najemcę innego lokalu i oświadczenie właściciela innego lokalu.

 5. Dzień dobry,
  niestety moi najemcy wpisali do aktu notarialnego o poddaniu się egzekucji termin pierwszej umowy, a teraz przychodzi nam przedłużyć wynajem na kolejny rok 🙁 Czy można się ratować tym punktem, o którym Pani wspominała: „Zawsze można podnieść argument, iż załączniki do umowy podzielają jej los, w związku z czym przy przedłużeniu umowy, one również nadal obowiązują i pozostają ważne.”?
  czy to będzie uznane i nikt nie podważy ważności oświadczenia, skoro jest w nim zawarta data obowiązywania pierwszej umowy? Będę wdzięczna za potwierdzenie i z góry dziękuję.

  1. Niestety w takiej sytuacji, nie można mieć 100% pewności, że druga strona nie będzie podnosić kwestii obowiązywania oświadczenia o poddaniu się egzekucji i co za tym idzie, czy nie będzie kwestionować prawa wynajmującego do skorzystania z szybszego trybu eksmisji, charakterystycznego dla najmu okazjonalnego. Bezpieczniejszym zdecydowanie rozwiązaniem jest ponowne złożenie oświadczenia przez Najemców, bez wskazywania tym razem do kiedy obowiązuje umowa.

 6. Witam.
  Pierwszą umowę podpisaliśmy w maju 2019r., na rok. Później podpisaliśmy aneks znowu na rok. Na umowie napisane jest ze obowiązuje do mają 2021 roku. Właśnie chcieliśmy się wyprowadzić po czym właściciel poinformował nas, że obowiązuje nas okres wypowiedzenia, bo umowa która skończyła się w maju z automatu się przedłużyła na czas nieokreślony. W umie nic na temat nie jest napisane. Czy właściciel ma prawo wymagać od nas okresu wypowiedzenia w takim przypadku ?

  1. Zgodnie z Art. 674 [Milczące przedłużenie] „Jeżeli po upływie terminu oznaczonego w umowie albo w wypowiedzeniu najemca używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego, poczytuje się w razie wątpliwości, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony”. Niestety właściciel ma rację, umowa została przedłużona na czas oznaczony i obowiązuje Państwa okres wypowiedzenia.

 7. Witam jeśli posiadamy umowe najmu okazjonalnego podpisaną na rok czasu i kończy się ona z końcem listopada , nie podpisująć żadnych aneksów ani nowej umowy nie wyporwadzimy się z mieszkania i za zgodą słownną właścicela bęziemy dalej mieszkać w owym mieszkaniu umowa ta staję się umowa na czas nieokreslony ale cały czas w charekterze najmu okazjonalnego ? Pozdrawawiam

  1. Ciekawe pytanie 🙂 Przedłużenie umowy najmu okazjonalnego wymaga jak sama umowa formy pisemnej. Jeżeli forma nie zostanie zachowana, to w mojej opinii, umowa przekształci się w zwykłą umowę najmu na czas określony. Przemawia za tym również argument, iż umowa najmu okazjonalnego może być tylko umową na czas określony

 8. Witam… Czy w dobie pandemii i okresu zimowego wynajmujący może zażądać eksmisji, jeżeli ma kaucję przewyższająca jednomiesięczny czynsz, a ja się spóźniam z wpłata czynszu o niecały miesiąc?

  1. Niezależnie od pandemii i okresu zimowego, tak krótkie opóźnienie w zapłacie czynszu nie jest podstawą do wypowiedzenia umowy najmu, a tym bardziej eksmisji.

 9. Witam. Kończy nam się najem okazjonalny. Umowa była podpisana u notariusza. Wynajmująca mieszka za granicą. Będąc w Polsce miesiąc wcześniej, podpisała z nami aneks przedłużający umowę
  w formie zwykłej i w takiej formie została podpisana „zgoda na zamieszkanie najemcy po ustaniu stosunku najmu” przez naszego syna. Ja przy podpisywaniu tej umowy byłam nieobecna ale było moje pełnomocnictwo zwykłe. Wynajmująca ma też w Polsce swojego pełnomocnika.
  Czy musimy teraz sporządzić akt notarialny ?
  Pozdrawiam.

  1. Nie do końca rozumiem co miałoby zostać sporządzone w formie aktu notarialnego. Sama umowa najmu okazjonalnego jak i aneks ją przedłużający, nie wymagają formy aktu notarialnego.

 10. Dzień dobry,
  w styczniu 2022 konczy mi się umowa najmu okazjonalnego zawarta pierwotnie na rok. Umowa będzie przedłużona o 2 lata z 2-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Czy taka opcja jest w ogóle możliwa?
  Czy w przypadku aneksu do tej umowy jest konieczność ponownego podpisywania u notariusza:
  1. pisma o poddaniu się egzekucji
  2. notarialnie poświadczonej zgody właściciela lokalu zastępczego na zamieszkanie u niego po ustaniu umowy?
  z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Przedłużenie umowy najmu okazjonalnego o kolejne dwa lata jest możliwe. W kwestii 2-miesięcznego okresu wypowiedzenia, żeby się wypowiedzieć, musiałabym spojrzeć na umowę. W kwestii ponownego podpisywania oświadczeń, szczegółowo wypowiedziałam się w artykule.

 11. Witam
  W mojej umowie o najem okazjonalny jest zapis, iż została ona zawarta na okres nie dłuższy niż 10 lat. Czy ponieważ jest tutaj końcowy termin musi ona być zawarta od nowa?
  Czy nie da się jej przedłużyć aneksem?

  Pozdrawiam

  1. Umowa najmu okazjonalnego nie może zostać zawarta na okres dłuższy niż 10 lat. Po upływie tego okresu, nie możemy jej przedłużyć aneksem, musimy podpisać nową umowę.

 12. Dzień dobry,
  jestem najemcą lokalu na podstawie umowy najmu okazjonalnego. Umowa (po roku) dobiega końca i umawiam się w najbliższym czasie z wynajmującymi na podpisanie aneksu. Nie wiem, czy będę chciała wynajmować przez kolejny rok, chciałabym mieć w tym roku możliwość większej swobody, czyli wcześniejszego zakończenia wynajmu. Na dzień dzisiejszy zależy mi na przedłużeniu, ponieważ „nie mam na oku” nowego miejsca. Lokal jednak nie spełnia już moich oczekiwań, wynajmujący nie chcą inwestować w nieruchomość, co spowodowało takie sytuacje, jak konieczność zakupu przeze mnie zmywarki, czy chociażby nowej deski klozetowej. Jaki zapis poleca Pani wprowadzić do aneksu, żeby uniknąć zobowiązania się do wynajmu na cały kolejny rok?

  1. Jeżeli Wynajmujący się na to zgodzi, można zawrzeć w umowie, iż Najemca ma prawo wypowiedzieć umowę z zachowaniem np. miesięcznego okresu wypowiedzenia i wskazać jakieś ważne przyczyny, które to wypowiedzenie będą uzasadniały.

 13. Dobry wieczór…. wydaję mi się, że nie znajduję odpowiedzi na moje zapytanie w artykule, albo czegoś nie rozumiem 🙂 pewno to drugie 🙂

  Czy to wszystko oznacza, że jeśli:
  w oświadczeniu o poddaniu się egzekucji widnieje termin końca umowy, bo był oznaczony na rok do 28.02.2022r.
  i po drugie…..widnieje zapis
  „…..będzie upoważniona do wystąpienia o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności w terminie nie później niż do dnia 31.03.2022 roku (termin wynika z daty końca umowy PLUS okres miesięcznego wypowiedzenia)
  – to musimy sporządzić nowy akt notarialny dotyczący poddania się egzekucji?

  Czy do nowego aktu można nie wpisywać daty jego ważności i terminu końca umowy najmu, aby co roku nie widzieć się z notariuszem? Myślę, że notariusz celowo wpisał te daty, aby „zaprosić” Strony do siebie ponownie.

  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

  1. W takim przypadku faktycznie zalecałabym powtórne podpisanie oświadczenia przez Najemcę u notariusza. Pierwszy raz spotykam się z tak szczegółowym podejściem do tematu przez notariusza. Zdecydowanie warto zadbać, aby notariusz nie umieszczał w treści oświadczenia „nadmiarowych” informacji.

 14. Dzień dobry. W oświadczeniu o poddaniu się egzekucji, stanowiącym zał. do umowy najmu okazjonalnego, notariusz przywołał pewne dane z umowy np. wysokość czynszu i katalog opłat eksploatacyjnych (tu:
  kwot nie wymieniał). Chcielibyśmy z najemcą aneksować umowę najmu, by dodać do opłat opłatę za internet. Nie była ona uwzględniona w umowie najmu (ani wskazana w ośwadczeniu), ponieważ dopiero teraz chcę tenże internet założyć. Czy potrzebne jest nowe, notarialne, oświadczenie. Uznałbym, że nie trzeba, o ile opłaty nie byłyby literalnie wymienione w oświadczeniu. Teraz dochodzi kolejna opłata i jak postąpić w tej sytuacji ?
  – Maciek

  1. Jeżeli chodzi o oświadczenie o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu, to nie widzę tutaj potrzeby sporządzania nowego oświadczenia u notariusza.

 15. Dobry Wieczór
  Umowę mam sporządzoną bez notariusza do niej zrobiliśmy poddanie się egzekucji u notariusza, na którym notariusz zawarł że umowa jest na czas określony bez podania końca umowy natomiast niestety podpiął umowę najmu jako załącznik a tam już są daty , czy w związku z tym musimy sporządzić przy przedłużeniu umowy nowe poddanie się egzekucji ?
  dziękuje za odpowiedź
  Adam

 16. Wita,
  a ja mam taki przypadek ,że w oświadczeniach nie mam daty do kiedy one obowiązują (mam dwoje lokatorów) natomiast jest data w akcie notarialnym do kiedy obowiązuje umowa najmu, czy w takim przypadku muszę ponowić spisanie aktu z nowymi oświadczeniami? jeżeli tak to czy według tego co Pani piszę mogę poprosić aby w kolejnym akcie nie umieszczać daty zakończenia umowy?

  1. Nie do końca rozumiem rozróżnienie na oświadczenia i akt notarialny, oświadczenia o poddaniu się egzekucji są sporządzane w formie aktu notarialnego. W celu udzielenia porady musiałabym zobaczyć dokumenty,zapraszam do kontaktu: kontakt@kancelariawieczorek.pl

 17. Dobry wieczór. Chciałbym zapytać czy podczas przedłużenia umowy najmu okazjonalnego w postaci Aneksu wymagane jest podpisanie nowego oświadczenia o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego jeśli w treści tegoż aktu jest punkt że umowa została zawarta na czas oznaczony z podanym terminem od do i nie ma żadnej informacji o możliwości jej przedłużenia? Dodatkowo chciałbym zapytać czy Aneks również trzeba zgłosić w ciągu 14 dni do urzędu skarbowego? Dziękuję

  1. W takiej sytuacji, dla świętego spokoju widziałabym potrzebę złożenia nowego oświadczenia przez najemcę. W kwestii informowania US o zawarciu aneksu, zdania są podzielone i różnie US do tego podchodzą, lepiej jest więc zgłosić przedłużenie.

 18. witam
  mam pytanie ile razy mogę aneksować umowę okazjonalną aby nie straciła tej formy umowy

  1. Pytanie nie jest dla mnie do końca jasne, niemniej nie ma ograniczeń co do ilości zawieranych aneksów do umowy.

 19. Mam pytanie: Czy umowa najmu okazjonalnego mieszkania zawarta na okres jednego roku, przedłużona aneksem na kolejny rok , nadal jest umową na czas określony? Spotkałem się z informacją, że aneksowanie umowy najmu okazjonalnego powoduje przekształcenie jej w umowę na czas nieokreślony.

 20. W kwietniu 2021r podpisując kolejną umowę najmu okazjonalnego lokalu mieszkalnego jako wynajmujący, korzystając z jednej z agencji pośrednictwa w wynajmie usłyszałem z ust pracowników tej agencji stwierdzenie, że zmieniły się przepisy prawa dotyczące oświadczenia najemcy o poddaniu się egzekucji i że nie jest już obligatoryjna forma aktu notarialnego lecz zwykłe oświadczenie. Natomiast wynajmujący może nadal żądać formy aktu notarialnego lecz na własny koszt i za zgodą najemcy. Mam pytanie, czy taka zmiana przepisów faktycznie miała miejsce?

  1. Nic się w tym zakresie nie zmieniło, forma aktu notarialnego nadal jest obligatoryjna dla oświadczenia o poddaniu się egzekucji

 21. Dzień dobry.
  Jako wynajmująca zawarłam umowę najmu okazjonalnego z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji przez najemcę. Został wskazany adresu lokalu w przypadku wykonania egzekucji.
  W jakiej formie najemca powinien zgłosić utratę możliwości zamieszkania w tym lokalu? Ustną czy pisemną? Co jeśli nie jest w stanie wskazać kolejnego lokalu? Jaki ma to wpływ na umowę najmu okazjonalnego?

  1. Nie jest określona przez przepisy forma zgłoszenia utraty możliwości zamieszkania w lokalu zastępczym. Oświadczenie to musi dotrzeć do Wynajmującego tak aby mógł się on z nim zapoznać. Co istotne, najemca ma 21 dni na wskazanie innego lokalu. Jeżeli tego nie zrobi, Wynajmujący ma prawo wypowiedzieć mu umowę najmu z zachowaniem terminu wypowiedzenia nie krótszego niż 7 dni.
   Umowa najmu okazjonalnego w przypadku braku wskazania lokalu zastępczego, czyli tym samym braku możliwości przeprowadzenia eksmisji,pozbawiona zostaje kluczowej korzyści z niej wynikającej.

 22. Dzień dobry,
  W akcie o poddaniu się egzekucji znalazła się data końcowa wynajmu okazjonalnego. Rozumem więc, że przy przedłużaniu umowy najmu okazjonalnego należy sporządzić nowy akt poddania się egzekucji u notariusza. Podstawą do sporządzenia tego aktu za pierwszym razem było „oświadczenie najemcy zawierające wskazanie innego lokalu” oraz „oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy w lokalu w przypadku ustania stosunku najmu”. Na oświadczeniach są tylko daty podpisania oświadczenia. Czy te oświadczenia nadal będą aktualne przy sporządzaniu nowego aktu poddania się egzekucji czy trzeba dostarczyć nowe?

 23. Dzień dobry.
  Proszę o podpowiedź. Czy aby umowa najmu miała charakter najmu okazjonalnego zawsze musi być oświadczenie o lokalu zastępczym czy wystarczy oświadczenie o poddaniu się egzekucji wydania mieszkania?

  1. Muszą być załączone wszystkie trzy oświadczenia. Jeżeli komornik ma przeprowadzić skutecznie eksmisje, to musi zostać wskazany lokal, w którym dana osoba może zamieszkać po jej przeprowadzeniu.

 24. witam,
  moimi najemcami na podstawie umowy najmu okazjonalnego jest para nie będąca małżeństwem.
  W umowie najmu oraz w akcie poddania się egzekucji występują jako dwie osobne osoby. Teraz jedna z osób się wyprowadza a druga chce kontynuować najem samodzielnie. Czy musi być zawarta nowa umowa, czy w aneksie można zawrzeć, że ubywa jeden wynajmujący ?

  1. Tak, w tej sytuacji należałoby zawrzeć nową umowę. Zmieniły się strony umowy, aneks byłby niewystarczający.

 25. Dzień dobry,
  Wynajmuje mieszkanie na umowie najmu okazjonalnego która została zawarta na 4 lata, w ostatnim okresie ceny najmu poszybowały do góry. Moje pytanie czy mogę w formie aneksu do umowy zmienić opłatę za najem mieszkania? Niestety w umowie nic nie zawarłem o ewentualnej podwyżce czynszu stąd też moje pytanie.

  Pozdrawiam Paweł S.

 26. dzień dobry

  Mam podpisaną umowę okazjonalną z wynajmującymi moje mieszkanie, do końca kwietnia tego roku. Teraz chcemy tylko przedłużyć najlepiej aneksem, zmieniając kilka zapisów.
  Czy to muszę też robić u notariusza czy może pierwotna umowa jest nadrzędna i chroni przed potencjalnym zasiedzeniem (czy jakkolwiek to się nazywa;)

  będę wdzięczny za odpowiedć

  1. Sam aneks nie wymaga formy aktu notarialnego. Nie wiem o co chodzi w dalszej części pytania dot. zasiedzenia.

 27. Dzień dobry, proszę pomocy w takim pytaniu: mam podpisaną umowę najmu lokalu na rok, do 30 kwietnia 2022 r. Z 1 maja chce podpisać aneks na przedłużenie tej umowy jeszcze na rok (dana opcja jest wpisana w umowie). Normalnie zmiana dotyczyłaby tylko terminu wynajmu i podniesieniu kosztu czynszu, ale jest jeszcze dwie zmiany, z którymi nie wiem jak dać radę – to jest zmiana dokumentu legitymującego – z paszportu Ukraińskiego na Polski dowód osobisty, i zmiana nazwiska najemcy (którym ja jestem). Wszystko inne zostaje to samo, jako człowiek i najemca nie zmieniłem się…) Czy mogę te wszystkie zmiany wcisnąć w aneks do umowy? Dziękuje naprzód za pomoc.

 28. Kończy mi się termin umowy najmu okazjonalnego i będę ją aneksem przedłużała o kolejny rok. Niestety notariusz w poprzednim akcie wpisał termin końca umowy. Czy teraz będąc u notariusza mogę zażądać, by nie wpisano w oświadczeniach terminu końca przedłużanej umowy?
  Ewentualnie, czy jest możliwość w razie przedłużenia umowy o 2 lub 3 lata, podnieść (np. po roku) kwotę najmu? Czy też ta kwota musi być stała przez okres 2, 3 lat?
  Będę wdzięczna za pomoc.

  1. Zażądać od notariusza raczej niczego nie można, to zależy od jego woli. Czynsz można podnieść jeżeli warunki podwyższenia czynszu zostały określone w umowie, albo zostaną wprowadzone do niej aneksem.

 29. Zapytanie dotyczy Oświadczenia stanowiącego załącznik do umowy najmu okazjonalnego.
  Mam wątpliwość – trzeba czy nie trzeba ponownie notarialnie przyjąć Oświadczenie od Osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o zgodzie na zamieszkanie w nim Najemcy, w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia wynajmowanego lokalu ?
  Dam przykład i skąd moja wątpliwość. Umowa została zawarta na rok. Co prawda w Oświadczeniu nie jest napisane że zgoda jest na rok, ale też, że jest bezterminowa.
  Ponieważ Oświadczenie dotyczy konkretnej umowy zawartej na rok, więc można domniemać, że
  Oświadczenie jest również ważne rok.
  Następnie umowa z Najemcą zostaje przedłużona na trzy lata.
  Osoba składająca wspomniane wyżej Oświadczenie nie musi wiedzieć o przedłużeniu umowy.
  W związku z tym, nie ma pewności, że wyraziłaby zgodę na przyjęcie Najemcy do swojego mieszkania w okresie kolejnych trzech lat.
  Nie można bowiem wykluczyć, że w chwili przedłużenia umowy sytuacja, Osoby składającej Oświadczenie, mogła się zmienić na tyle, że takiej zgody by nie wyraziła i takiego Oświadczenia nie podpisała.
  Dorozumienie w sposób automatyczny, że skoro zgodziła się na rok, to zgodzi się na trzy lata – jest dość swobodną interpretacją i wydaje się argumentem w aspekcie prawnym, wątpliwie skutecznym.
  Istnieje obawa, że w tej sytuacji wykonanie eksmisji mogłoby okazać się nie możliwe.
  Bardzo proszę o komentarz. Pozdrawiam; Mieczysław. Sporządzono i wysłano 2022-05-22

  1. Oświadczenie, o którym Pan pisze jest powiązane z samą umową i czasem jej trwania, jeżeli jest ona przedłużana, to i obowiązywanie oświadczenia również się przedłuża. Niemniej faktem jest, że osoba taka może w każdej chwili może wycofać wyrażoną zgodę. Jeżeli Wynajmujący chce mieć pewność, że oświadczenie jest aktualne, to warto poprosić Najemcę o ponowne złożenie oświadczenia.

 30. Witam, a co jeśli w trakcie trwania umowy zmarła osoba u której lokatorzy mieli swój adres poddania się dobrowolnej egzekucji i trwają sprawy spadkowe, a my się dowiedzieliśmy od nich o tym bezpośrednio.

  1. W takiej sytuacji należy dla zabezpieczenia interesów Wynajmującego, zwrócić do Najemców o nowe oświadczenie w tym zakresie. Spadkobiercy nie dziedziczą obowiązków wynikających ze złożonego oświadczenia przez zmarłego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *