Dochodzenie roszczeń z tytułu najmu przed e-sądem

Postępowanie sądowe nie zawsze musi być drogie, trwać latami i być drogą przez mękę. W postępowaniu przed e-Sądem, nakaz możesz już otrzymać nawet i po 3 tygodniach od chwili złożenia pozwu i to bez wychodzenia z domu, nawet na pocztę. Koszty e-postępowania są również nieporównywalnie niższe. I wiadomo, że sam nakaz nie rozwiązuje tematu, a pozwany może złożyć sprzeciw i sprawa trafi do zwykłego postępowania. Zdecydowanie jednak warto spróbować, bo postępowanie to daje szansę na zaoszczędzenie dużej ilości czasu i pieniędzy.

Przeczytaj, czy dochodzenie roszczeń z tytułu najmu przed e-sądem, jest dla Ciebie.

Jak zacząć?

Masz roszczenie wobec swojego najemcy, nie płaci czynszu, zalega z opłatami? Wysłałeś wezwanie do zapłaty, lecz pieniędzy nadal nie otrzymałeś?

To jest zdecydowanie czas żeby pomyśleć o wniesieniu pozwu do Sądu, a najlepiej właśnie e-Sądu.

Pozew możesz złożyć przez swojego pełnomocnika np. radcę prawnego ;), albo możesz to zrobić samodzielnie.

W tym celu, musisz posiadać w systemie teleinformatycznym e-sądu założone na stronie: www.e-sad.gov.pl aktywne konto użytkownika.

Konto to zakładasz poprzez zarejestrowanie się tj. wypełnienie i zatwierdzenie formularza wniosku rejestracyjnego o założenie konta, na stronie www.e-sad.gov.pl wybierając zakładkę „Zarejestruj konto”.

i utworzyć własne konto użytkownika oraz dysponować ważnym certyfikatem służącym do składania podpisu elektronicznego.

Jak napisać pozew?

W napisaniu pozwu pomoże Ci dostępny formularz, który poprowadzi Cię za rękę przez kolejne etapy.

W pierwszej kolejności wskażesz strony postępowania. Mam nadzieje, że zawierając umowę najmu poprosiłeś o podanie nr PESEL najemcę i jego wskazanie nie będzie dla Ciebie problemem. Jeżeli jesteś na etapie zawierania umowy najmu, widzisz właśnie jak ważne jest żeby mieć pełne dane najemców.

W uzasadnieniu na pewno musisz się powołać na zawartą umowę najmu, podać datę jej zawarcia, jakiego lokalu dotyczy i wskazać w jakiej wysokości i w jakim terminie opłaty miały być uiszczane i jakie nie zostały opłacone. To także miejsce na wskazanie, że zostało wysłane wezwanie do zapłaty najemcy.

Pamiętaj! Nie musisz czekać z pozwem o zapłatę, aż zajdą przesłanki wypowiedzenia umowy najmu, czy też aż umowa najmu się rozwiąże. Mija termin wymagalności, możesz już działać.

Dowody

Dowody potwierdzające Twoje roszczenie wskazujesz w treści pozwu, jednak nie załączasz ich do niego. Musisz je jednak precyzyjnie opisać, podając jaką okoliczność chcesz za pomocą nich wykazać.

Podpis

Jeżeli dysponujesz podpisem kwalifikowanym, to możesz pozew i inne pisma procesowe podpisywać w ten sposób. Jeżeli go nie posiadasz, to używasz zwykłego podpisu elektronicznego, dostępnego w systemie, przy aktywnym koncie użytkownika.

Opłaty sądowe

Opłaty sądowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym wnoszone są wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem dostawcy usług płatności.

Co po wydaniu nakazu zapłaty?

W idealnej sytuacji, nakaz zostaje doręczony najemcy, on nie wnosi sprzeciwu i nakaz się uprawamacnia, a klauzula wykonalności jest nadawana z urzędu.

W gorszym scenariuszu, mogą wystąpić problemy z doręczeniem nakazu lub pozwany wniesie sprzeciw od nakazu, co doprowadzi do utraty przez niego mocy i skierowania sprawy do zwykłego postępowania.

Wróćmy jednak do bardziej optymistycznych scenariuszy 😉 a tu kolejne ułatwienie – za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-sądu powód w oparciu o elektroniczny tytuł wykonawczy może złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji do wybranego komornika sądowego.

Podsumowanie

Nie myślcie, że tak tylko zachwalam elektroniczne postępowanie upominawcze i nie widzę jego wad, bo zdecydowanie dopatrzyłam się paru, warto jednak przyjrzeć się temu rozwiązaniu i skorzystać z jego ewidentnych dobrodziejstw.

Masz wątpliwości, pytania, chcesz się podzielić swoją opinią, zostaw komentarz.

Każdy czytam i staram się na bieżąco odpisywać.

 

Jeżeli jednak potrzebujesz indywidualnej płatnej porady prawnej, napisz do mnie na adres mailowy: kontakt@kancelariawieczorek.pl

 

1 thoughts on “Dochodzenie roszczeń z tytułu najmu przed e-sądem

  1. Dzień dobry, a co jeżeli lokator porzuci lokal i nie odbiera wiadomości ani listów, co z jego rzeczami, które zostawił ?
    Mam jeszcze jedno pytanie – czy istnieje możliwość sprawdzenia, czy najemca miał już wcześniej sprawę o eksmisje ? np: zgoda w umowie najmu do sprawdzenia u komornika lub w jakiejś bazie sądowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *