Nieaktualny lub nieprawdziwy adres lokalu zastępczego w oświadczeniu do umowy najmu okazjonalnego

Co jeśli najemcy podadzą  w oświadczeniu nieprawdziwe  dane  adresowe odnośnie tego gdzie się wyprowadzą w razie wykonania egzekucji i sfałszują podpisy osób właścicieli mieszkań, którzy oświadcza że ich przyjmą. Czy to utrudni wtedy ich egzekucję czy to ich problem?”

Nieaktualny lub nieprawdziwy adres lokalu zastępczego w oświadczeniu do umowy najmu okazjonalnego, faktycznie utrudnia przeprowadzenie eksmisji przez Komornika. Najemcy w przypadku najmu okazjonalnego nie przysługuje prawo do lokalu tymczasowego. Najemcę takiego może Komornik eksmitować do noclegowni, schroniska, jednak tam nie zawsze są miejsca, a gmina może nie spieszyć się z jego wskazaniem.

Stąd tak ważne jest, aby faktycznie ustalić, czy osoba podająca się za właściciela lokalu zastępczego lub osoba posiadająca tytuł prawny do tego lokalu, faktycznie tą osobą jest.

Rozwiązaniem jest tu żądanie wynajmującego, aby takie oświadczenie zostało przedłożone przez najemcę z podpisem notarialnie poświadczonym i wtedy mamy pewność, że podpisała je właściwa osoba. Jeżeli jest taka opcja możemy też zaproponować spotkanie zarówno z najemcą jak i osobą trzecią podpisującą oświadczenie np. w poczekalni u notariusza i tam podpisać samą umowę, osoba ta złoży oświadczenie o lokalu zastępczym, a następnie najemca o poddaniu się egzekucji. W takiej sytuacji, możemy po prostu sami prosząc tą osobę o okazanie nam dowodu osobistego, zweryfikować jej tożsamość.

Sam tytuł do lokalu, w przypadku gdy ta osoba jest jego właścicielem,  potwierdzamy sprawdzając księgę wieczystą. Możemy tego dokonać chociażby zaglądając do wyszukiwarki ksiąg wieczystych na stronie internetowej https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do. Jeżeli tytułem prawnym do lokalu jest umowa najmu, możemy poprosić o wgląd do umowy najmu.

Zdecydowanie za dużo historii usłyszałam o tym jak to najemca wymyślił fikcyjny adres lokalu zastępczego, a często sam, zamiast właściwej osoby podpisał się pod oświadczeniem o wskazaniu lokalu zastępczego.

Zdecydowanie warto więc będąc Wynajmującym nie spieszyć się aż tak bardzo i zadbać o weryfikację wskazanego przez Najemcę adresu. W ten sposób unikniemy niemiłych, a także zupełnie niepotrzebnych niespodzianek.

Masz wątpliwości, pytania, chcesz się podzielić swoją opinią, zostaw komentarz.

Każdy czytam i staram się na bieżąco odpisywać.

 

Jeżeli jednak potrzebujesz indywidualnej płatnej porady prawnej, napisz do mnie na adres mailowy: kontakt@kancelariawieczorek.pl

 

38 thoughts on “Nieaktualny lub nieprawdziwy adres lokalu zastępczego w oświadczeniu do umowy najmu okazjonalnego

  1. A co w przypadku, gdy zweryfikujemy dane osoby trzeciej i jej prawo do lokalu, a ta osoba po jakimś czasie stwierdzi, że jednak nie przyjmie do siebie najemców? Najmcy mają obowiązek wskazać kolejną osobą, a co jeśli tego nie zrobią? To również jest problem Wynajmujących? Jest duże prawdopodobieństwo, że nikt ich o tym nie poinformuje. Przecież te przepisy mają również chronić właścicieli lokali.

    1. Jeżeli Najemcy nie wskażą nowego adresu, to Wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę z zachowaniem co najmniej siedmiodniowego okresu wypowiedzenia. Co do pozostałych pytań, to niestety te przepisy nie chronią Wynajmujących 🙁

      1. Może i skutecznie rozwiąże umowę, ale nie będzie w stanie skutecznie wyeksmitować lokatora. Dodam, że w praktyce dokładne sprawdzenie lokalu zastępczego i jego właściciela przed zawarciem umowy jest zwykle trudne.

        1. W kwestii wspomnianego sprawdzenia, to mając nr księgi wieczystej lokalu zastępczego, co najmniej jesteśmy w stanie potwierdzić adres oraz osobę właściciela. Mając podpis notarialnie poświadczony pod oświadczeniem o wskazaniu adresu lokalu zastępczego, mamy pewność, że ww. oświadczenie podpisał faktycznie właściciel.

          1. Czy można wskazać jako lokal zastępczy nieruchomość której się jest współwłaścicielem?

          2. Nie widzę przeszkód, żeby najemca wskazał jako lokal zastępczy, lokal którego jest współwłaścicielem.

          3. Dzień dobry . Mamy umowę o najem okazjonalny i właściciel chce wypowiedzieć umowę.
            Straciliśmy adres do ewentualnej egzekucji ponieważ właściciel sprzedał dom .
            Mamy 4 letnia córkę i tak naprawdę nie mamy gdzie pójść, czy w takiej sytuacji najem może zostać wypowiedziany przez wynajmującego?

          4. Dzień dobry, zgodnie z przepisami w razie utraty możliwości zamieszkania w lokalu zastępczym, najemca jest obowiązany w terminie 21 dni od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu, oraz przedstawić nowe oświadczenie. Jeżeli tego nie zrobi, Wynajmujący może faktycznie wypowiedzieć umowę nawet z 7dniowym okresem wypowiedzenia. W takiej sytuacji, jeżeli nie mają Państwo możliwości wskazania lokalu zastępczego, pozostaje poszukać innego lokalu, gdzie Wynajmujący nie wymaga umowy najmu okazjonalnego. Pozdrawiam

      2. Chcę wynająć mieszkanie (jako najemca) i podać jako lokal zastepczy mieszkanie, ktorego jestem współwłaścicielką. Czy w takim przypadku w dokumencie dla notariusza rowniez musi byc zgoda drugiego wlasciciela ?

        1. Dzień dobry, wskazanie jako lokalu zastępczego, lokalu stanowiącego współwłasność, choćby samego najemcy, stanowi czynność przekraczającą zwykły zarząd, dlatego będzie tu potrzebna zgoda drugiego współwłaściciela. Zaklasyfikowanie tej czynność, jako przekraczającej zwykły zarząd, wynika również z faktu, iż w lokalu zastępczym w razie eksmisji ma prawo nie tylko zamieszkać najemca/współwłaściciel, ale również osoby z nim zamieszkujące w wynajmowanym mieszkaniu. Niemniej, czy notariusz przedstawienia takiej zgody będzie wymagał, tu praktyka będzie pewnie różna, najlepiej dopytać notariusza, przed którym oświadczenie będzie składane.

  2. Dzień Dobry,
    a co w sytuacji gdy w umowie najmu błędnie wskazano w pkt. dot. opłat za czynsz administracyjny wynajmującego a nie najemcę, a najemca nie chce podpisać aneksu?

  3. Dzień dobry! Czy możliwe jest wskazanie adresu lokalu zastępczego w innym kraju UE ?
    Czy poddanie się egzekucji będzie możliwe?

    Obawiam się, że jest to niewykonalne i najem okazjonalny nie ma sensu.
    Z góry dziękuję za odpowiedź

    1. Wskazanie adresu lokalu zastępczego poza granicami Polski, nie ma sensu bo komornik faktycznie nie przeprowadzi eksmisji do lokalu w innym kraju.

    2. Dzień dobry
      Pierwszy raz zdarzy mi się spóźnić z wynajmem rachunki za gaz za czynsz administracyjny mam zapłacone ale nie mam za wynajem i jest to pierwszy raz czy właściciel może mnie wtedy usunąć z lokalu ??? Choć chciałabym wystosować pismo że z danej przyczyny wynajem może być wpłacony później a dodam że właściciel ma kaucję jednokrotnie kwoty wynajmu czyli 2500zl.

      1. Dzień dobry, właściciel nie może Pani usunąć z lokalu w takiej sytuacji, nie może nawet wypowiedzieć jeszcze umowy najmu. Zgodnie z przepisami, żeby wypowiedzenie było możliwe, co najmniej trzy czynsze muszą nie zostać zapłacone, a Wynajmujący musi uprzedzić, o swoim zamiarze Najemcę.

  4. Corka chce wynająć mieszkanie i dala mi do wypełnienia oświadczenie że w razie czego będzie mogła wrócić do domu czy konieczne jest podanie nr księgi wieczystej w ty oświadczeniu i czy to jest bezpieczne?

    1. Co do zasady, nie jest konieczne podanie nr księgi wieczystej. Wynajmujący zazwyczaj jednak chce go poznać, gdyż na tej podstawie może ustalić, czy osoba, która składa oświadczenie jest faktycznie właścicielem danej nieruchomości.

  5. Czy konieczne jest osobiste stawiennictwo u notariusza osób, (właścicieli lokalu), które podpisały oświadczenie o udostępnieniu lokalu zastepczego? Czy samo podpisane oświadczenie z podanym numerem księgi wieczystej pozwala zachować ważność podpisywanej umowy najmu okazjonalnego?

    1. Co do zasady nie ma obowiązku, aby właściciel lokalu zastępczego stawił się u notariusza. Takie oświadczenie można sporządzić w zwykłej formie pisemnej. Wynajmujący, chcąc jednak mieć pewność, że osoba która złożyła podpis pod oświadczeniem, jest faktycznie właścicielem, czy osobą uprawnioną do lokalu zastępczego, może zażądać od Najemcy, aby podpis tej osoby został poświadczony notarialnie.

  6. Czy poddanie się egzekucji będzie możliwe przy zawarciu umowy najmu okazjonalnego z najemcą będącym obywatelem Ukrainy gdy zgodnie z art. 69 ustawy z dnia 12 marca 2022 r nie ma obowiązku wskazania przez tego najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wyegzekwowania od niego obowiązku opróżnienia i wydania lokalu zajmowanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego oraz gdy nie ma obowiązku złożenia oświadczenia właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu? Czy taka umowa w jakikolwiek sposób chroni wynajmującego i czy ma sens?

    1. Taka umowa ma sens, najemcę takiego w uzasadnionej sytuacji, może Komornik eksmitować do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe.
      Warto jednak pamiętać, że ograniczenia w składaniu oświadczeń do umowy najmu okazjonalnego dotyczą tylko obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ograniczenia te nie dotyczą więc wszystkich obywateli Ukrainy np. tych którzy od lat mieszkają i pracują już w Polsce.

  7. Co zrobić w przypadku ,gdy chcę nająć mieszkanie na podstawie umowy najmu okazjonalnego ale niestety nie mam bliskiej osoby która jest właścicielem mieszkania i poświadczy że przyjmie mnie do siebie w razie wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego?

  8. Witam serdecznie.
    Mam pytanie… Co jeżeli podpisałem u notariusza umowę w sprawie lokalu zastępczego dla znajomych. Ale podczas trwania umowy zdecydowałem się wynająć lokal innym użytkownikom. Czy jestem zmuszony poinformować o tym kogoś jeszcze oprócz znajomych? Właściciela mieszkania które oni wynajmują? Jakis urząd?
    Pozdrawiam

    1. Dobrze, aby poinformował Pan Wynajmującego, a co najmniej znajomych najemców, tak żeby mieli oni możliwość wskazać inny lokal.

  9. Witam, czy podpisując najem okazjonalny osoba wynajmująca może wskazać lokal na wypadek egzekucji , który też jest wynajmowany od osoby trzeciej? Pozdrawiam

    1. Tak, można wskazać lokal, który jest wynajmowany. W przepisach jest mowa o „prawie do lokalu”, nie koniecznie musi to być własność.

  10. Mój partner podpisał mi z racji najmu okazjonalnego , że w razie problemów przyjmie mnie do siebie ale podczas trwania umowy przepisał dom synowi, czy syn odziedziczył też zobowiązanie idące za otrzymana darowizna i czy musi mnie przyjąć ?

    1. Tego zobowiązania się nie dziedziczy, nie przechodzi ono na nowego właściciela, może on odmówić przyjęcia Pani w przypadku eksmisji. W tej sytuacji potrzebne jest nowe oświadczenie

  11. Witam czy można wpisać adres działek rodo do adresu egzekucji? Jeżeli znajoma jest właścicielem tej działki.
    Czy można wpisać ogólny adres tych działek czy numer działek.

    1. Jeżeli chodzi o działki ROD, czyli Rodzinne Ogródki Działkowe, to nie służą one zamieszkiwaniu ludzi i wręcz jest to zakazane. Nie sądzę więc żeby wskazywanie takiego adresu, mogło prowadzić do późniejszej skutecznej eksmisji takiego lokatora przez Komornika. Świadomy Wynajmujący, nie zgodzi się na wskazanie takiego adresu.

  12. Mam mieszkanie które wynajmuje pewnej parze. Im kończy się umowa, a ja lokal chcę sprzedać. Znaleźli inne mieszkanie gdzie muszą wskazać lokal zastępczy i poprosili mnie bym im podpisał ten dokument. Czy on w jakikolwiek sposób ograniczy mi możliwość sprzedaży mieszkania (np poprzez wpis w KW.)? Czy w ogóle ma sens podanie tego adresu jeżeli w szybkim czasie będzie ono sprzedane. Rozumiem że jak sprzedam to mój podpis traci ważność tylko najemcy muszą wskazać inne lokum. Bez konsekwencji dla mnie?

    1. Podpisanie tego oświadczenia nie ogranicza Pana w możliwości sprzedaży lokalu, nie następuje tu żaden wpis do księgi wieczystej. Niemniej jeżeli złoży Pan takie oświadczenie, to dobrze żeby je Pan później odwołał z uwagi na sprzedaż lakalu i poinformował o tym Najemców, a najlepiej też Wynajmującego, tak aby mogli oni wskazać nowy lokal zastępczy.

  13. Dzień dobry odnośnie ogłoszenia najmu okazjonalnego , czy można wskazać lokal,mieszkanie które wynajmuje syn nie jest właścicielem czy ta osoba musi być właścicielem i musi ją poinformowac pozdrawiam Andrzej

    1. Dzień dobry, może Pan wskazać lokal, który wynajmuje syn i przedstawić oświadczenie syna o o wyrażeniu zgody na zamieszkanie Pana w tym lokalu i osób z Panem zamieszkujących, w przypadku eksmisji. Przepisy o najmie okazjonalnym nie wymagają w takiej sytuacji, aby właściciel lokalu zastępczego składał jakieś dodatkowe oświadczenie. Nie jest jednak wykluczone, iż osoba która Panu będzie wynajmować lokal takiego oświadczenia właściciela lokalu zastępczego i jego zgody zażąda, dla większego zabezpieczenia skuteczności ewentualnej eksmisji.

    1. Nie ma przeszkód, żeby wyrazić zgodę na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w domu, który ma Pani w kredycie.

  14. Co jeśli najemca mieszkania utraci możliwość wyprowadzki do innej osoby, która poświadczyła, że go przyjmie? Może i uda się rozwiązać umowę, ale co dalej, jak takiego delikwenta nakłonić do opuszczenia lokalu? Czy wtedy jest możliwość szybkiej eksmisji?

    1. W takiej sytuacji komornik prowadzący sprawę zwróci się do gminy o wskazanie noclegowni, czy schroniska, do którego będzie można eksmitować najemcę. Ewentualnie Pan jako Wynajmujący, chcąc przyspieszyć eksmisję, może zapewnić pomieszczenie tymczasowe (min. 5 m kw), do którego najemca zostanie wyeksmitowany, przez komornika. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *