Zły adres lokalu zastępczego w oświadczeniu do umowy najmu okazjonalnego – czyj to problem?

Co jeśli najemcy podadzą  w oświadczeniu nieprawdziwe  dane  adresowe odnośnie tego gdzie się wyprowadzą w razie wykonania egzekucji i sfałszują podpisy osób właścicieli mieszkań, którzy oświadcza że ich przyjmą. Czy to utrudni wtedy ich egzekucję czy to ich problem?”

Zły adres lokalu zastępczego w oświadczeniu do umowy najmu okazjonalnego, to niestety jest zdecydowanie problem Wynajmującego. Komornik nie przeprowadzi egzekucji, jeżeli nie będzie miał miejsca, do którego może tą eksmisję przeprowadzić.

Stąd tak ważne jest, aby faktycznie ustalić, czy osoba podająca się za właściciela lokalu zastępczego lub osoba posiadająca tytuł prawny do tego lokalu, faktycznie tą osobą jest.

Rozwiązaniem jest tu żądanie wynajmującego, aby takie oświadczenie zostało przedłożone przez najemcę z podpisem notarialnie poświadczonym i wtedy mamy pewność, że podpisała je właściwa osoba. Jeżeli jest taka opcja możemy też zaproponować spotkanie zarówno z najemcą jak i osobą trzecią podpisującą oświadczenie np. w poczekalni u notariusza i tam podpisać samą umowę, osoba ta złoży oświadczenie o lokalu zastępczym, a następnie najemca o poddaniu się egzekucji. W takiej sytuacji, możemy po prostu sami prosząc tą osobę o okazanie nam dowodu osobistego, zweryfikować jej tożsamość.

Sam tytuł do lokalu, w przypadku gdy ta osoba jest jego właścicielem,  potwierdzamy sprawdzając księgę wieczystą. Możemy tego dokonać chociażby zaglądając do wyszukiwarki ksiąg wieczystych na stronie internetowej https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do. Jeżeli tytułem prawnym do lokalu jest umowa najmu, możemy poprosić o wgląd do umowy najmu.

Zdecydowanie za dużo historii usłyszałam o tym jak to najemca wymyślił fikcyjny adres lokalu zastępczego, a często sam, zamiast właściwej osoby podpisał się pod oświadczeniem o wskazaniu lokalu zastępczego.

Zdecydowanie warto więc będąc Wynajmującym nie spieszyć się aż tak bardzo i zadbać o weryfikację wskazanego przez Najemcę adresu. W ten sposób unikniemy niemiłych, a także zupełnie niepotrzebnych niespodzianek.

Masz wątpliwości, pytania, chcesz się podzielić swoją opinią, zostaw komentarz.

Każdy czytam i staram się na bieżąco odpisywać.

 

Jeżeli jednak potrzebujesz indywidualnej płatnej porady prawnej, napisz do mnie na adres mailowy: kontakt@kancelariawieczorek.pl

 

8 thoughts on “Zły adres lokalu zastępczego w oświadczeniu do umowy najmu okazjonalnego – czyj to problem?

 1. A co w przypadku, gdy zweryfikujemy dane osoby trzeciej i jej prawo do lokalu, a ta osoba po jakimś czasie stwierdzi, że jednak nie przyjmie do siebie najemców? Najmcy mają obowiązek wskazać kolejną osobą, a co jeśli tego nie zrobią? To również jest problem Wynajmujących? Jest duże prawdopodobieństwo, że nikt ich o tym nie poinformuje. Przecież te przepisy mają również chronić właścicieli lokali.

  1. Jeżeli Najemcy nie wskażą nowego adresu, to Wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę z zachowaniem co najmniej siedmiodniowego okresu wypowiedzenia. Co do pozostałych pytań, to niestety te przepisy nie chronią Wynajmujących 🙁

 2. Dzień dobry! Czy możliwe jest wskazanie adresu lokalu zastępczego w innym kraju UE ?
  Czy poddanie się egzekucji będzie możliwe?

  Obawiam się, że jest to niewykonalne i najem okazjonalny nie ma sensu.
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Wskazanie adresu lokalu zastępczego poza granicami Polski, nie ma sensu bo komornik faktycznie nie przeprowadzi eksmisji do lokalu w innym kraju.

 3. Corka chce wynająć mieszkanie i dala mi do wypełnienia oświadczenie że w razie czego będzie mogła wrócić do domu czy konieczne jest podanie nr księgi wieczystej w ty oświadczeniu i czy to jest bezpieczne?

  1. Co do zasady, nie jest konieczne podanie nr księgi wieczystej. Wynajmujący zazwyczaj jednak chce go poznać, gdyż na tej podstawie może ustalić, czy osoba, która składa oświadczenie jest faktycznie właścicielem danej nieruchomości.

 4. Czy konieczne jest osobiste stawiennictwo u notariusza osób, (właścicieli lokalu), które podpisały oświadczenie o udostępnieniu lokalu zastepczego? Czy samo podpisane oświadczenie z podanym numerem księgi wieczystej pozwala zachować ważność podpisywanej umowy najmu okazjonalnego?

  1. Co do zasady nie ma obowiązku, aby właściciel lokalu zastępczego stawił się u notariusza. Takie oświadczenie można sporządzić w zwykłej formie pisemnej. Wynajmujący, chcąc jednak mieć pewność, że osoba która złożyła podpis pod oświadczeniem, jest faktycznie właścicielem, czy osobą uprawnioną do lokalu zastępczego, może zażądać od Najemcy, aby podpis tej osoby został poświadczony notarialnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *