Zły adres lokalu zastępczego w oświadczeniu do umowy najmu okazjonalnego – czyj to problem?

Co jeśli najemcy podadzą  w oświadczeniu nieprawdziwe  dane  adresowe odnośnie tego gdzie się wyprowadzą w razie wykonania egzekucji i sfałszują podpisy osób właścicieli mieszkań, którzy oświadcza że ich przyjmą. Czy to utrudni wtedy ich egzekucję czy to ich problem?”

Zły adres lokalu zastępczego w oświadczeniu do umowy najmu okazjonalnego, to niestety jest zdecydowanie problem Wynajmującego. Komornik nie przeprowadzi egzekucji, jeżeli nie będzie miał miejsca, do którego może tą eksmisję przeprowadzić.

Stąd tak ważne jest, aby faktycznie ustalić, czy osoba podająca się za właściciela lokalu zastępczego lub osoba posiadająca tytuł prawny do tego lokalu, faktycznie tą osobą jest.

Rozwiązaniem jest tu żądanie wynajmującego, aby takie oświadczenie zostało przedłożone przez najemcę z podpisem notarialnie poświadczonym i wtedy mamy pewność, że podpisała je właściwa osoba. Jeżeli jest taka opcja możemy też zaproponować spotkanie zarówno z najemcą jak i osobą trzecią podpisującą oświadczenie np. w poczekalni u notariusza i tam podpisać samą umowę, osoba ta złoży oświadczenie o lokalu zastępczym, a następnie najemca o poddaniu się egzekucji. W takiej sytuacji, możemy po prostu sami prosząc tą osobę o okazanie nam dowodu osobistego, zweryfikować jej tożsamość.

Sam tytuł do lokalu, w przypadku gdy ta osoba jest jego właścicielem,  potwierdzamy sprawdzając księgę wieczystą. Możemy tego dokonać chociażby zaglądając do wyszukiwarki ksiąg wieczystych na stronie internetowej https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do. Jeżeli tytułem prawnym do lokalu jest umowa najmu, możemy poprosić o wgląd do umowy najmu.

Zdecydowanie za dużo historii usłyszałam o tym jak to najemca wymyślił fikcyjny adres lokalu zastępczego, a często sam, zamiast właściwej osoby podpisał się pod oświadczeniem o wskazaniu lokalu zastępczego.

Zdecydowanie warto więc będąc Wynajmującym nie spieszyć się aż tak bardzo i zadbać o weryfikację wskazanego przez Najemcę adresu. W ten sposób unikniemy niemiłych, a także zupełnie niepotrzebnych niespodzianek.

Masz wątpliwości, pytania, chcesz się podzielić swoją opinią, zostaw komentarz.

Każdy czytam i staram się na bieżąco odpisywać.

 

Jeżeli jednak potrzebujesz indywidualnej płatnej porady prawnej, napisz do mnie na adres mailowy: kontakt@kancelariawieczorek.pl

 

11 thoughts on “Zły adres lokalu zastępczego w oświadczeniu do umowy najmu okazjonalnego – czyj to problem?

  1. A co w przypadku, gdy zweryfikujemy dane osoby trzeciej i jej prawo do lokalu, a ta osoba po jakimś czasie stwierdzi, że jednak nie przyjmie do siebie najemców? Najmcy mają obowiązek wskazać kolejną osobą, a co jeśli tego nie zrobią? To również jest problem Wynajmujących? Jest duże prawdopodobieństwo, że nikt ich o tym nie poinformuje. Przecież te przepisy mają również chronić właścicieli lokali.

    1. Jeżeli Najemcy nie wskażą nowego adresu, to Wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę z zachowaniem co najmniej siedmiodniowego okresu wypowiedzenia. Co do pozostałych pytań, to niestety te przepisy nie chronią Wynajmujących 🙁

  2. Dzień dobry! Czy możliwe jest wskazanie adresu lokalu zastępczego w innym kraju UE ?
    Czy poddanie się egzekucji będzie możliwe?

    Obawiam się, że jest to niewykonalne i najem okazjonalny nie ma sensu.
    Z góry dziękuję za odpowiedź

    1. Wskazanie adresu lokalu zastępczego poza granicami Polski, nie ma sensu bo komornik faktycznie nie przeprowadzi eksmisji do lokalu w innym kraju.

  3. Corka chce wynająć mieszkanie i dala mi do wypełnienia oświadczenie że w razie czego będzie mogła wrócić do domu czy konieczne jest podanie nr księgi wieczystej w ty oświadczeniu i czy to jest bezpieczne?

    1. Co do zasady, nie jest konieczne podanie nr księgi wieczystej. Wynajmujący zazwyczaj jednak chce go poznać, gdyż na tej podstawie może ustalić, czy osoba, która składa oświadczenie jest faktycznie właścicielem danej nieruchomości.

  4. Czy konieczne jest osobiste stawiennictwo u notariusza osób, (właścicieli lokalu), które podpisały oświadczenie o udostępnieniu lokalu zastepczego? Czy samo podpisane oświadczenie z podanym numerem księgi wieczystej pozwala zachować ważność podpisywanej umowy najmu okazjonalnego?

    1. Co do zasady nie ma obowiązku, aby właściciel lokalu zastępczego stawił się u notariusza. Takie oświadczenie można sporządzić w zwykłej formie pisemnej. Wynajmujący, chcąc jednak mieć pewność, że osoba która złożyła podpis pod oświadczeniem, jest faktycznie właścicielem, czy osobą uprawnioną do lokalu zastępczego, może zażądać od Najemcy, aby podpis tej osoby został poświadczony notarialnie.

  5. Czy poddanie się egzekucji będzie możliwe przy zawarciu umowy najmu okazjonalnego z najemcą będącym obywatelem Ukrainy gdy zgodnie z art. 69 ustawy z dnia 12 marca 2022 r nie ma obowiązku wskazania przez tego najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wyegzekwowania od niego obowiązku opróżnienia i wydania lokalu zajmowanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego oraz gdy nie ma obowiązku złożenia oświadczenia właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu? Czy taka umowa w jakikolwiek sposób chroni wynajmującego i czy ma sens?

    1. Taka umowa ma sens, najemcę takiego w uzasadnionej sytuacji, może Komornik eksmitować do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe.
      Warto jednak pamiętać, że ograniczenia w składaniu oświadczeń do umowy najmu okazjonalnego dotyczą tylko obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ograniczenia te nie dotyczą więc wszystkich obywateli Ukrainy np. tych którzy od lat mieszkają i pracują już w Polsce.

  6. Co zrobić w przypadku ,gdy chcę nająć mieszkanie na podstawie umowy najmu okazjonalnego ale niestety nie mam bliskiej osoby która jest właścicielem mieszkania i poświadczy że przyjmie mnie do siebie w razie wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *