Jest wiele jest spraw nieruchomościowych, gdzie wystarczyłoby się po prostu dogadać i można by uniknąć wieloletniego i kosztownego postępowania sądowego. Często jednak, stronom trudno jest dojść do porozumienia, a zdarza się, że nawet nie próbują, bo nie widzą na to szans. Najczęściej w takich sytuacjach myślą, że Sąd jest jedyną opcją rozstrzygnięcia sporu. Nie wiedzą często, że istnieje inna droga, po prostu lepsza, która trwa zdecydowanie krócej, kosztuje mniej i pozwala obu stronom zakończyć postępowanie z poczuciem zadowolenia. Taka jest właśnie mediacja.
Mediacja, jako alternatywa dla rozstrzygania sporów przez przeciążone pracą Sądy, staje się coraz bardziej popularna. Jednym z obszarów, w którym mediacja może i znajduje coraz częściej zastosowanie, są właśnie spory nieruchomościowe.
Przykłady spraw nieruchomościowych, gdzie mediacja może mieć zastosowanie
Wiele spraw dot. nieruchomości naprawdę nie musi trafić do Sądu i zdecydowanie z interesie stron jest, żeby uniknąć tego stresującego i jeszcze bardziej antagonizującego strony procesu. Zanim skierujesz więc sprawę do Sądu, warto podjąć próbę dogadania się i ustalenia wspólnie optymalnego rozwiązania. Jeżeli nie jesteście w stanie zrobić tego samodzielnie, wtedy właśnie dobrze jest skorzystać z pomocy mediatora.
Przedmiotem spraw nieruchomościowych nadających się do mediacji będą m.in. spory między współwłaścicielami, czy to o rozliczenie nakładów poczynionych przez jednego ze współwłaścicieli na nieruchomości wspólnej, czy też o wspólne ustalenia zakresu prac i pokrycia ich kosztów. Bardzo często dochodzi też do sporów na tle sposobu i warunków zniesienia współwłasności. Jeżeli same strony lub w mediacji, nie ustalą, w jaki sposób chcą znieść współwłasność, czy przez podział, przyznanie jednej stronie nieruchomości ze spłatą drugiej strony, czy też przez sprzedaż nieruchomości, pozostanie postępowanie sądowe, gdzie Sąd rozstrzygnie za Strony i niekoniecznie będzie to orzeczenie, które będzie zadowalający chociażby dla jednej ze stro. Podobnie w sprawach o dział spadku, gdzie przedmiotem są nieruchomości, również lepiej skorzystać z mediacji i wspólnie ustalić warunki działu, niż zdawać się na Sąd, który ustali sam jakie jest najlepsze dla stron rozwiązanie.
Mediacja może też dotyczyć ustalenia warunków i zawarcia ugody dotyczącej sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej i ustalenia części do wyłącznego korzystania przez poszczególnych współwłaścicieli. Zawarcie takiego porozumienia, im bardziej szczegółowego tym lepiej, pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych konfliktów.
Kwestie sąsiedzkie również idealnie nadają się do mediacji. Bezstronny mediator pomoże w sprawach immisji, ustanawiania i wykonywania służebności, w sporach granicznych, dot. m.in. naruszenia posiadania.
Spory z deweloperem niejednokrotnie dużo szybciej można rozwiązać przy pomocy mediacji, niż pisząć kolejne pisma, czy kierując sprawę do sądu.
To przykłady zaledwie kilku spraw dot. nieruchomości, gdzie zawarcie ugody w drodze mediacji, pozwala w zdecydowanie lepszej atmosferze dojść stronom do porozumienia.
Podstawowe zasady mediacji
- Mediacja jest dobrowolna i prowadzona tylko na zgodny wniosek stron.
- Poufność obowiązuje mediatora, ale i strony postępowania mediacyjnego. Zasada ta dotyczy zakazu przekazywania osobom trzecim informacji pozyskanych od stron podczas posiedzenia mediacyjnego.
- Zasadą, która dotyczy pracy mediatora w sporach nieruchomościowych i nie tylko, jest bezstronność. Mediator nie faworyzuje żadnej ze stron, nie jest żadnej ze stron pełnomocnikiem.
- Przez cały czas trwania mediacji musi zachować neutralność wobec przedmiotu sporu, nie naciskając w żaden sposób na strony i nie sugerując im rozwiązania, chyba że na ich wyraźną, zgodną prośbę.
Rola mediatora
Rolą mediatora w sporach nieruchomościowych i nie tylko, jest przede wszystkim wspieranie stron w komunikacji, łagodzenie napięć między nimi, identyfikowanie problemów oraz pomoc w formułowaniu przez nie propozycji ugodowych.
Dopiero w sytuacji, gdy strony nie mogą samodzielnie dojść do porozumienia, mediator może na ich wniosek zaproponować konkretne rozwiązania, czy też sporządzić treść proponowanej ugody.
Przy rozstrzyganiu sporów nieruchomościowych istotną kwestią jest posiadanie przez mediatora nie tylko umiejętności rozjemczych, ale także rozległej wiedzy prawniczej dot. nieruchomości. Pozwala to mediatorowi lepiej zrozumieć problem i służyć stronom pomocą w zdecydowanie większym zakresie.