Stare kamienice ostatnio cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem na rynku nieruchomości. Zachwyca zarówno ich duży metraż i wysokość pomieszczeń, ale też takie urokliwe retro elementy, jak piękne drewniane podłogi w jodełkę czy piece kaflowe. Niewątpliwie są one też zwyczajowo świetnie zlokalizowane. I kiedy się tak zachwycamy, często również wyjątkowo atrakcyjną ceną, umyka nam pewien dosyć często występujący w przypadku kamienic fakt, iż nie mamy do czynienia z odrębną własnością lokalu, a z tajemniczym tworem jakim jest „udział ze wskazaniem na lokal”.
Czym jest „udział ze wskazaniem na lokal”
W przepisach prawa zdecydowanie nie znajdziemy określenia „udział ze wskazaniem na lokal”. Na wtórnym rynku nieruchomości, przyjęło się jednak określać tak, udział we współwłasności nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem wielolokalowym, bez ustanowionej odrębnej własności lokalu. Prawo to nie jest więc tożsame z prawem własności nieruchomości lokalowej. Kupujący staje się współwłaścicielem całej nieruchomości gruntowej z posadowionym na niej budynkiem, nie staje się jednak właścicielem wskazanego konkretnego mieszkania. W najlepszym razie jego posiadaczem.
Dlaczego zapytacie „w najlepszym razie”? Nie jest wcale takie oczywiste, że współwłaściciele zawarli jakąkolwiek umowę dotyczącą sposobu użytkowania danej nieruchomości, a w szczególności w zakresie wyłącznego korzystania z konkretnych lokali w budynku się znajdujących.
Jeżeli takiej umowy nie ma, to co do zasady, każdy ze współwłaścicieli uprawniony jest do współposiadania i korzystania z całej nieruchomości. Każdy ze współwłaścicieli jest równocześnie współwłaścicielem każdego z lokali w budynku się znajdujących. Jak stanowi art. 206 k.c., każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania nieruchomości wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z nieruchomości przez pozostałych współwłaścicieli. Nabywca udziału we współwłasności tj. ułamkowej części tej nieruchomości, może rozporządzać swoim udziałem w nieruchomości wspólnej, nie ma jednak prawa do władania konkretnym, wyodrębnionym fragmentem tej nieruchomości, np. danym lokalem mieszkalnym. W takiej sytuacji do podjęcia jakiejkolwiek czynności przekraczającej zwykły zarząd, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli, czyli problem może się już chociażby pojawić w sytuacji, gdy osoba która zakupiła tzw. udział we współwłasności, będzie chciała się zameldować w danym lokalu, czy też przeprowadzić w nim remont.
Dlatego też tak istotne jest, aby przed zakupem udziału we współwłasności takiej nieruchomości jaką jest chociażby ww. kamienica, upewnić się, czy współwłaściciele zawarli umowę o podział do wyłącznego korzystania lokali w niej się znajdujących. Umowa quad usum będzie również istotna przy zawieraniu np. umowy sprzedaży z deweloperem lokalu na parterze dla uzyskania wyłącznego prawa do korzystania z przylegającego do mieszkania ogródka.
Korzyści płynące z umowy o podział nieruchomości wspólnej do wyłącznego korzystania
Na szczęście współwłaściciele nie muszą się ograniczać do ww. określonego w ustawie sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej. Mogą zawrzeć stosowną umowę dotyczącą korzystania z nieruchomości wspólnej, w której w przypadku wcześniej przywołanej kamienicy, wydzielą określone lokale do wyłącznego korzystania przez poszczególnych współwłaścicieli (podział quoad usum). Taki podział bynajmniej nie oznacza, iż współwłasność zostaje zniesiona i strony umowy stają się właścicielami poszczególnych lokali mieszkalnych. Mogą oni natomiast dysponować nimi tj. samodzielnie posiadać, korzystać i pobierać pożytki z określonego lokalu mieszkalnego oraz zobowiązani są ponosić koszty jego utrzymania.
Forma umowy quoad usum
Przepisy nie narzucają odgórnie formy w jakiej ma być zawarta przedmiotowa umowa. Zdecydowanie jednak warto zadbać o to, aby była to co najmniej forma pisemna, a najlepiej z podpisami notarialnie poświadczonymi lub po prostu w forma aktu notarialnego. Te dwie ostatnie, szczególne formy zawarcia umowy, dają podstawę do dokonania wpisu w księdze wieczystej i ujawnienia dokonanego podziału quoad usum. Przedmiotowy wpis w księdze wieczystej gwarantuje, że podział ten będzie skuteczny również wobec następców obecnych współwłaścicieli nieruchomości.
W tym miejscu warto również wspomnieć, iż przypadku, gdy współwłaściciele nie mogą się porozumieć co do ugodowego podziału nieruchomości do korzystania, mogą skierować sprawę do sądu, który rozstrzygnie ją orzeczeniem.
Podział quoad usum, a zniesienie współwłasności
Czy kupno udziału we współwłasności nieruchomości, gdzie jest zawarta umowa o jej podział do wyłącznego korzystania quoad usum w formie aktu notarialnego i dokonano wpisu w księdze wieczystej, zapewnia już na stałe prawo władania objętym w posiadanie zgodnie z ww. umową konkretnym lokalem mieszkalnym?
No niekoniecznie.
Zagrożenie może się pojawić, gdy któryś ze współwłaścicieli zażąda zniesienia współwłasności nieruchomości, do czego ma prawo na podstawie art. 210 kodeksu cywilnego.
Fakt zawarcia umowy o podział quoad usum nie wyklucza niestety na stałe takiej możliwości. Uprawnienie do żądania zniesienia współwłasności może zostać faktycznie wyłączone przez współwłaścicieli w umowie, jednak jednorazowo na czas nie dłuższy niż 5 lat. Później może ono być każdorazowo przed upływem tego okresu przedłużane.
Jeżeli jednak takie wykluczenie nie zostało w umowie zawarte, albo nie zostało ono po okresie 5-letnim przedłużone, każdy ze współwłaścicieli może wystąpić o zniesienie współwłasności.
Wtedy, jeżeli współwłaściciele nie dojdą do porozumienia w kwestii zniesienia współwłasności, każdy z nich może sprawę tę skierować do rozstrzygnięcia przez sąd, gdzie treść umowy quoad usum niestety nie jest wiążąca dla sądu i nie determinuje sposobu zniesienia współwłasności. Podział ustalony przez sąd nie musi więc być zgodny z tym zawartym w umowie quoad usum przez współwłaścicieli. W pewnych sytuacjach, jeżeli sąd uzna że danej nieruchomości nie da się podzielić, może również przyznać jej własność jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych lub orzec o sprzedaży nieruchomości (art. 212 kodeksu cywilnego).
Tylko dla doświadczonych graczy
Ze współwłasnością mamy do czynienia często w przypadku powierzchni garażowych sprzedawanych przez dewelopera wraz z lokalami. Współwłasnością mogą też być objęte ogródki znajdujące się przy lokalach sprzedawanych również przez dewelopera.
I kiedy w takich ww. przypadkach, przy dobrze sporządzonej umowie o podział do korzystania, ryzyko nie jest duże, to w przypadku, gdy chcemy kupić udział we współwłasności gruntu, na którym stoi kamienica i liczymy, iż na stałe będziemy posiadać, użytkować konkretny lokal, a może także czerpać z niego zyski, to sprawa zdecydowanie wymaga głębszej analizy. Cena „udziału ze wskazaniem na lokal” jest zazwyczaj dużo niższa niż odrębnej własności podobnego lokalu, pamiętajmy jednak, aby dobrze skalkulować ryzyko poprzez przeprowadzenie szczegółowego audytu nieruchomości, nie tylko pod kątem technicznym, finansowym, ale także i przede wszystkim prawnym.
Dzięki! Takich informacji szukałem. Dobrze się czyta.
Dziękuje, takie komentarze też się dobrze czyta!
Witam
Wiele mieszkań jest sprzedawane ze wskazaniem i ludzie nie widza w tym problemu sama nie wiem co o tym myslec
Brak miejsc postojowych np w Krakowie tez sprawia ze mieszkania są sprzedawane ze wskazaniem ale czy to prawda ???sama zastanawiam się nad kupnem takiego mieszkania czy lepiej nie ?
Maria
Wszystko zależy od tego na jakie ewentualne ryzyko się Pani godzi i jak atrakcyjna jest cena 😉
Dzień Dobry
Zamierzam kupić 1/10 udziału w nadmorskiej nieruchomości zabudowanej – nowo pobudowany dom jednorodzinny – właściciel sprzedaje pokoje jako udział w całej nieruchomości. Nie ma możliwości wyodrębnienia lokali na własność. Przed zakupem będzie zawarta szczegółowa notarialna umowa quoad usum przez wszystkich dziesięciu kupujących pokoje.
Moje pytanie brzmi, czy gdyby w przyszłości któryś ze współwłaścicieli chciał wystąpić do sądu o zniesienie współwłasności poprzez przyznanie mu na własność całej nieruchomości to sąd może się do jego wniosku przychylić mając na uwadze, iż pozostali nie zgadzają się na to?
Czy mogę spać spokojnie dzięki umowie quoad usum?
Sąd rozstrzygając o zniesieniu współwłasności, nie kieruje zgodą, czy jej brakiem na to pozostałych współwłaścicieli. Zwyczajowo rozstrzyga dokonując wyboru jednego z przedstawionych przez biegłych wariantów zniesienia współwłasności w sposób najbardziej w konkretnej sytuacji celowy. Opcją na zyskanie choć tymczasowego spokoju jest zawarcie umowy z pozostałymi współwłaścicielami o wyłączenie (zablokowanie) uprawnienia do żądania zniesienia współwłasności. Wyłączenie to może nastąpić na okres nie dłuższy niż 5 lat, jednak dopuszczalne jest jego przedłużanie na kolejne okresy pięcioletnie.
Jeżeli ten ktoś finansowo jest w stanie podołać zakupowi, to sąd mu ją przyzna, bo inna opcja w tym wypadku to sprzedaż przez komornika zgodnie z kpc a to raczej nie opłaci się żadnemu ze współwłaścicieli.
Witam. Kupiłam w Gdańsku udział w nieruchomości gruntowej (użytkowanie wieczyste) notarialnie z wpisem do kw. W budynku są 3 mieszkania z odrębną własnością z odrębną księgą wieczystą, a pozostała część budynku to lokale – minikawalerki sprzedane jako udziały. Zakupiłam taki pokój z aneksem kuchennym 9,5m2+antresola 4m2 do spania nie wliczona w metraż gdyż wys jej to 140cm. Cały budynek to ponad 800m2, z tego ponad 500m2 to te mikrokawalerki sprzedawane przez jednego właściciela (ponad 20), wszystko nowe, instalacje, okna, pod klucz. Teraz dowiedziałam się, że prawdopodobnie w miejscu budynku ma przebiegać kolej metropolitalna. Co w przypadku wywłaszczenie i odszkodowania przy tej formie własności? Bardzo mnie to niepokoi, gdyż cena tej mikrokawalerki to kwota ponad 80tys zł. Jak wygląda odszkodowanie w tym przypadku. Czy będę miała szanse odzyskać wydane pieniądze? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
Witam, noszę się z zamiarem zakupienia udziału 2/10 w nieruchomości gruntowej 2000 m2, na której jest posadowiony budynek 700 m2. Jak wygląda sprawa z podziałem quoad usum, czy udział 2/10 oznacza że mogę „otrzymać” do wyłącznego używania dokładnie 2/10 z 2000m2 gruntu i 2/10 z 700m2 budynku? Pozdrawiam
Witam mam dylemat ponieważ dowiedziałam się że lokal mieszkalny -apartament nad morzem który miałam kupować jest lokalem udziałowym 26 lokali ze wskazaniem lokalu .Obawiam się ze jeżeli któryś z właścieli nie będzie płacił i sprawa będzie u komornika to kto za to ma płacić? jak sprawa z ubezpieczeniem lokalu? z dziedziczeniem lokalu? Czy to jest forma bezpieczna? Jakie jeszcze minusy z nabycia takiej nieruchomości ? Proszę o odpowiedż
Ciekawe pytania, jednak ich zakres jest zbyt obszerny i złożony na udzielanie odpowiedzi w komentarzu. Jest to zdecydowanie materiał na poradę prawną, zapraszam do kontaktu: kontakt@kancelariawieczorek.pl
Proszę napisać,jak wygląda sytuacja „szczęśliwego”posiadacza udziału ze wskazaniem,jeżeli sprzedający nie zadbał o spłatę hipoteki?/1200000/a kupujący uwierzył że zostanie spłacona i zawarł umowę.Co w sytuacji gdy sprzedający ogłosi upadłość swojej firmy,czy każdy posiadacz udziału odpowiada za spłatę,czy jest z tego zwolniony
Musiałabym poznać szczegóły sprawy, dla udzielenia odpowiedzi. Zapraszam do kontaktu: kontakt@kancelariawieczorek.pl
Jestem mieszkańcem osiedla TBS z udziałem własnym 30% posiadam udziały na lokal który zajmuję wszystko potwierdzone notarialnie, jednak w umowie widnieję jako najemca czy w takiej sytuacji mogę odliczyć podatek za montaż paneli fotowoltaicznych.