Mamy w końcu wyczekiwane stanowisko Ministra Sprawiedliwości w kwestii obrotu wtórnego mieszkaniami na nieruchomościach, w których użytkowanie wieczyste przekształciło się 1 stycznia 2019 r. we własność. MS uznał za trafny, pogląd Krajowej Rady Notarialnej, że obrót wtórny w powyższej sytuacji jest możliwy nawet bez zaświadczenia o przekształceniu. Informację taką na swoich stronach podało 31.01.19 r. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
Stanowisko KRN
Dnia 11 stycznia 2019 roku Krajowa Rada Notarialna przyjęła stanowisko w sprawie sporządzania po dniu 1 stycznia 2019 r. przez notariuszy aktów notarialnych obejmujących umowy zbycia nieruchomości objętych ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz.U. z 2018 r. poz. 1716 ze zm.). KRN uznała, że do dokumentowania w formie aktów notarialnych umów zbycia lokali stanowiących odrębną nieruchomość nie jest konieczne uprzednie wydanie zaświadczeń o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów w prawo własności.
Własność lokalu jest prawem głównym
MS uznając trafność zajętego przez KRN stanowiska, wskazał, iż prawo własności lokalu jest prawem głównym w stosunku do udziału w prawie do nieruchomości wspólnej, niezależnie czy jest to prawo użytkowania wieczystego, czy prawo własności. Te prawa, jako związane będą dzielić los prawny prawa własności lokalu jako jego części składowe. MS wskazał, iż istnieją podstawy do przyjęcia, że przeniesienie odrębnej własności lokalu znajdującego się na nieruchomości, wobec której użytkowanie wieczyste z mocy ustawy przekształciło się we własność, będzie skuteczne, mimo że na chwilę zawarcia umowy nie zostało wystawione zaświadczenie w trybie ustawy o przekształceniu.
Kształtowanie jednolitej praktyki
Jak wskazuje MS, stanowiska MS i KRN nie są wiążące dla sądów wieczystoksięgowych i notariuszy, jednak stanowiska te z pewnością przyczynią się do ukształtowania praktyki w pierwszym roku obowiązywania ustawy.
Jest to wyczekiwana odpowiedź na potrzeby rynku obrotu nieruchomościami, które sygnalizowane były w ostatnich miesiącach. Zdecydowanie występuje potrzeba ujednolicenia praktyki zarówno notariuszy jak i sądów wieczystoksięgowych w tym zakresie i miejmy nadzieję, iż tak zgodne stanowiska zarówno KRN jak i MS, będą do tego impulsem.