Czy można negocjować wysokość opłat u notariusza?

Zdecydowanie tak!

W szczególności może mieć to zastosowanie przy zakupie nieruchomości, gdzie wynagrodzenie notariusza sporządzającego taki akt notarialny potrafi być naprawdę wysokie. To właśnie w takich sytuacjach przy odrobinie wysiłku, możemy zmniejszyć koszty aktu notarialnego i zaoszczędzić w zależności od wartości nieruchomości co najmniej kilkaset złotych.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż na koszt aktu notarialnego dotyczącego zakupu nieruchomości, składa się m.in. podatek od czynności cywilnoprawnych, który przy kupnie nieruchomości z rynku wtórnego wynosi 2% oraz opłata sądowa za wpis do księgi wieczystej w kwocie 200 zł. Wysokości ww. opłat negocjować nie można.

Tak naprawdę jednak, rzeczywiste wynagrodzenie notariusza stanowi taksa notarialna, której wysokość uregulowana została poprzez wskazanie stawek maksymalnych i to właśnie ona stanowi właściwe i jedyne pole do negocjacji.

Prawodawca regulując kwestię stawek taksy notarialnej, nie określił stałych opłat za czynności notarialne, a wskazał ich maksymalną wysokość, która uzależniona jest od wartości przedmiotu czynności notarialnej. W przypadku ww. taksy mamy wskazaną jej górną granicę i to właśnie tą maksymalną cenę płacą klienci kancelarii notarialnych, którzy jak to się często zdarza nawet nie wiedzą, iż cena ta może ulec zmianie. Notariusz co do zasady sam z siebie nie zaproponuje nam taksy notarialnej niższej niż maksymalna.

W sytuacji więc, gdy mamy świadomość, iż taksa notarialna nie jest opłatą stałą, możemy udać się do kilku notariuszy osobiście, czy też skontaktować się z nimi telefonicznie i wyraźnie dając do zrozumienia, że mamy świadomość możliwości umownego ustalania wysokości taksy, dopytać o ich wysokość, czy też podjąć negocjacje.

Szczególnie przy transakcjach, gdzie przedmiot czynności notarialnej ma dużą wartość, notariusze są zdecydowanie skłonni obniżać wysokość taksy.  Poświęcając często godzinę swojego czasu na zebranie ofert od notariuszy, jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet i kilkaset złotych.

W przypadku, gdy nasza umowa jest wielostronicowa i potrzebujemy większej ilości odpisów warto też negocjować wysokość taksy za wypis. Maksymalna jej wysokość to 6 zł od strony i przy dużej ilości tychże odpisów, gdzie często będą to setki stron, nawet mała obniżka tej stawki, może mieć znaczenie.

Zachęcam więc do pytania się notariuszy o ceny i ich porównywania.

Po co płacić więcej, kiedy można płacić mniej 😉

Masz wątpliwości, pytania, chcesz się podzielić swoją opinią, zostaw komentarz.

Każdy czytam i staram się na bieżąco odpisywać.

 

Jeżeli jednak potrzebujesz indywidualnej płatnej porady prawnej, napisz do mnie na adres mailowy: kontakt@kancelariawieczorek.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *