Umowa najmu okazjonalnego – jak ją zawrzeć PRAWIDŁOWO?

Aktualizacja: 23.02.2021 r.

O tym czym jest umowa najmu okazjonalnego i dlaczego jest tak atrakcyjna dla wynajmującego, napisano już duuużo. Nadal jednak często, wynajmujący nie do końca wiedzą jak właściwie tą umowę zawrzeć, jakich formalności dopełnić i jakich szczegółów dopilnować. Skutkiem takich zaniedbań jest często sytuacja, gdzie okazuje się, iż zawarta przez nich umowa nie może być zakwalifikowana jako umowa najmu okazjonalnego, a tylko jako zwykła umowa najmu, czy też może nadal nią jest, jednak nie daje uprawnienia do szybkiej eksmisji lokatora.

Jak uniknąć powyższych pułapek, na co zwrócić szczególną uwagę by faktycznie PRAWIDŁOWO zawrzeć umowę najmu okazjonalnego, przeczytasz w dzisiejszym tekście.

Forma umowy

Umowa najmu okazjonalnego wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Wymóg ten należy odnieść również do załączników stanowiących integralną część umowy najmu okazjonalnego. Muszą one wszystkie zostać sporządzone na piśmie przy uwzględnieniu jednak określonych przepisami form szczególnych tj.:

  1. oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu do opróżnienia, i wydania lokalu używanego na podstawie umowy o najem okazjonalny (dalej zwane oświadczeniem o poddaniu się egzekucji) – obowiązkowo forma aktu notarialnego
  2. wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym najemca będzie mógł zamieszkać w przypadku eksmitowania go z lokalu będącego przedmiotem umowy najmu okazjonalnego – forma zwykła pisemna,
  3. oświadczenie właściciela tego innego lokalu lub osoby posiadającej do niego tytuł prawny (dalej zwany właścicielem lokalu zastępczego) o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu – na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.

Oświadczenie o poddaniu się egzekucji

Przyjmuje się, że oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji co do obowiązku opróżnienia lokalu i wydania go wynajmującemu, może zostać złożone jednocześnie z zawarciem umowy najmu okazjonalnego, czy też już po jej zawarciu.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że brak przedłożenia przez najemcę tego oświadczenia, nie skutkuje nieważnością umowy najmu okazjonalnego i nie powoduje także jej bezskuteczności. Zawarta umowa najmu okazjonalnego nadal obowiązuje, nie zapewnia jednak wynajmującemu uprawnienia do szybkiej eksmisji najemcy z wynajmowanego lokalu, co dla wielu jest istotą tejże umowy.

Niestety zdarza się często, iż najemca po zawarciu umowy najmu okazjonalnego, mimo zobowiązania, nie przedkłada wynajmującemu, oświadczenia o poddaniu się egzekucji, co wiąże się z ww. konsekwencjami. Dla uniknięcia takich sytuacji, dobrze jest dopilnować, aby oświadczenie to zostało złożone przez najemcę najlepiej w dniu zawarcia umowy, a najpóźniej w dniu przekazywania kluczy do mieszkania.

Jeżeli więc wyrażamy zgodę na późniejsze niż w dniu zawarcia umowy, doręczenie nam przez najemcę oświadczenia o poddaniu się egzekucji, to w umowie koniecznie wpiszmy, że warunkiem wydania kluczy do lokalu, jest przekazanie przez najemcę ww. oświadczenia. Takie ustalenie z pewnością zmobilizuje najemcę do szybkiej wizyty u notariusza.

Oświadczenie o wskazaniu lokalu zastępczego

W przypadku oświadczenia najemcy o wskazaniu lokalu zastępczego, warto zwrócić uwagę, aby zarówno w oświadczeniu właściciela lokalu zastępczego jak i oświadczeniu najemcy o wskazaniu lokalu zastępczego, znajdował się dopisek o osobach, które będą zamieszkiwały w lokalu wraz z najemcą w chwili jego opróżnienia.

W przepisach występuje pewna rozbieżność. W odniesieniu do oświadczenia właściciela lokalu zastępczego (art. 19a ust. 2 pkt 3 ustawy o ochronie lokatorów) ustawa wymaga zgody na zamieszkanie w lokalu przez najemcę „i osoby z nim zamieszkujące” w lokalu stanowiącym przedmiot najmu okazjonalnego, natomiast w przypadku oświadczenia najemcy o wskazaniu lokalu zastępczego ten dopisek nie występuje. Mimo tego ewidentnego niedopatrzenia, należy pamiętać o dopisaniu „osób z nim zamieszkujących” w obu oświadczeniach. Pozwoli to wykluczyć wątpliwości kogo ma dotyczyć ewentualna eksmisja.

Oświadczenia właściciela lokalu zastępczego

W przypadku tego oświadczenia, warto zadbać o weryfikację jego zgodności ze stanem prawnym i sprawdzić chociażby w elektronicznej księdze wieczystej, czy dana osoba faktycznie jest właścicielem wskazanego lokalu zastępczego. Jeżeli natomiast posiada ona inny tytuł prawny do lokalu, to warto również poprosić, o przedstawienie dokumentów, będących podstawą nabycia tego prawa.

Ponadto, w przypadku gdy nie jesteśmy przy podpisywaniu oświadczenia przez właściciela lokalu zastępczego lub osobę mającą tytuł prawny do niego i nie możemy zweryfikować tożsamości tej osoby, warto poprosić o to, aby oświadczenie zostało opatrzone podpisem notarialnie poświadczonym. Tylko w tej sytuacji będziemy mieli pewność, że pod oświadczeniem faktycznie podpisała się właściwa osoba.

Propozycja optymalizacji zawarcia umowy najmu okazjonalnego:

Do zawarcia umowy w zwykłej formie pisemnej, najlepiej jeżeli najemca staje przedstawiając wynajmującemu dwa oświadczenia, tj. o wskazaniu przez najemcę lokalu zastępczego i zgodę  jego właściciela.

Samego oświadczenia o poddaniu się egzekucji, Najemca niestety nie może  złożyć przed zawarciem umowy najmu okazjonalnego. Praktyka notariuszy jest taka, iż chcą oni koniecznie zobaczyć najpierw podpisaną umowę najmu okazjonalnego i dopiero wtedy sporządzają akt o poddaniu się egzekucji.

W celu uniknięcia sytuacji, że podpiszemy umowę najmu okazjonalnego, a nie otrzymamy następnie od najemcy oświadczenia o poddaniu się egzekucji, możemy przeprowadzić całą procedurę w następujący sposób:

Wynajmujący i Najemca spotykają się u notariusza, mając już oświadczenie o wskazaniu lokalu zastępczego i zgodę jego właściciela. Następnie już u notariusza np. w poczekalni, strony podpisują umowę w zwykłej formie pisemnej. Podpisaną umowę, Najemca przedstawia notariuszowi, który sporządza oświadczenie Najemcy o poddaniu się egzekucji. Odpis oświadczenia otrzymuje Wynajmujący.

W takiej sytuacji wynajmujący jest w posiadaniu podpisanej umowy najmu i trzech załączników do niej, już tego samego dnia i może bez obaw wydać najemcy mieszkanie.

Jeżeli chcemy również, aby podpis pod zgodą właściciela lokalu zastępczego był poświadczony notarialnie, to przed zawarciem właściwej umowy, można w przypadku dostępności ww. właściciela, takiej czynności również przy okazji tej jednej wizyty dokonać.

Plusem takiego rozwiązania jest z pewnością jego szybkość, w jednym miejscu i praktycznie w jednym czasie załatwiamy niemal wszystkie formalności związane z umową najmu okazjonalnego.

UWAGA Urząd Skarbowy

Na koniec kwestia szalenie istotna, a mianowicie Wynajmujący ma obowiązek zgłosić zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu.

Brak prawidłowego zgłoszenia zawarcia umowy najmu naczelnikowi urzędu skarbowego skutkuje tym, iż umowa nie będzie kwalifikowana jako umowa najmu okazjonalnego i tym samym nie zapewni wynajmującemu wszystkich związanych z nią przywilejów.

Brak zgłoszenia spowoduje, iż zawarta umowa, jeżeli spełnia ona wymagania przewidziane dla zwykłej umowy najmu, będzie ważna, jednak będzie to „zwykła” umowa najmu.

Przeczytaj również:

https://radcaonieruchomosciach.pl/aneks-przedluzajacy-umowe-najmu-okazjonalnego/

Masz wątpliwości, pytania, chcesz się podzielić swoją opinią, zostaw komentarz.

Każdy czytam i staram się na bieżąco odpisywać.

 

Jeżeli jednak potrzebujesz indywidualnej płatnej porady prawnej, napisz do mnie na adres mailowy: kontakt@kancelariawieczorek.pl

 

157 thoughts on “Umowa najmu okazjonalnego – jak ją zawrzeć PRAWIDŁOWO?

  1. Witam, jak powinien wyglądać zapis w umowie najmu okazjonalnego dotyczący punktu iż umowa zacznie obowiązywać dopiero w dniu wydania lokalu, które nastąpi po doręczeniu oświadczenia o poddaniu się egzekucji ..tzn podpisuje umowę najmu w dniu 03.04.2020 na okres od 06.04.20 do 06.04.21 i np podaje że wydam lokal w dniu 06.04.20 pod warunkiem dostarczenia oświadczenia , w przeciwnym razie nie wydam lokalu lub po terminie lub umowa będzie nie ważna jeśli nie dostarczy najemca we. oświadczenia.
    2. w rozmowie z notariuszami słyszę proszę podpisać umowę i wysłać najemcę z umowa do mnie w celu spisania oświadczenia o poddaniu się egzekucji ……..i jak tu spać spokojnie

  2. Ja klientom polecam, umówienie się z przyszłym najemcą u notariusza, tam w poczekalni podpisanie umowy i od razu przekazanie jej notariuszowi do spisania oświadczenia o poddaniu się egzekucji. Taką opcję polecają też często sami notariusze. Wówczas mając od razu i podpisaną umowę i ww. oświadczenie, może Pan spokojnie wydać lokal.

    1. Dziękuję za odpowiedź . A czy oświadczenia o lolalu zastępczym par w nieuregulowanym związku mogą być na jednym oświadczeniu czy na każdym z osobna i czy dopisek osób z nim/nimi zamieszkujących mimo podpisania umowy tylko na nich bez podnajmu itp ma zabezpieczenie odnośnie np . w przyszłości posiadanych dzieci bo czytałem że w ten sposób jeśli się źle trafi jest podważany najem okazjonalny , że na oświadczeniach nie było wymienionych przyszłego potomstwa.

      1. Jeżeli obie osoby wskazują na ten sam lokal, to mogą złożyć razem oświadczenie na jednym dokumencie. W kwestii przyszłych dzieci, to istotne jest tu, iż oświadczenie składane do umowy najmu okazjonalnego o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy, dotyczy też wszystkich osób z nim zamieszkujących, zatem eksmisja do wskazanego lokalu nie dotyczy tylko najemcy, czy najemców, ale także mogących się pojawić i zamieszkujących z nimi w lokalu, dzieci.

        1. Dzień dobry. Poszerzając ten wątek – jeżeli w umowie najemcą jest jedna osoba, która składa OPE dotyczące swojej osoby, rozumiem, że dziecko i partner (związek niesformalizowany) będące osobami zamieszkującymi z najemcą, bezsprzecznie podlegają również eksmisji do wskazanego przez najemcę lokalu zastępczego, pomimo tego, że literalnie nie byli wymienieni w umowie najmu i przedmiotowym oświadczeniu?

          1. Nie muszą być wskazani w umowie, czy oświadczeniu. Jeżeli są to osoby, które zamieszkują z najemcą w chwili opróżniania lokalu, zostaną one również eksmitowane.

    2. Witam serdecznie
      Moje pytanie dotyczy możliwości wynajęcia mieszkania na zasadach najmu okazjonalnego, ale jest to nowe mieszkanie od dewelopera i na razie mamy jedynie umowę notawialną przedwstępną, ale umowa ostateczna jeszcze przed nami. W tej sytuacji mieszkanie nie jest jeszcze w pełni nasze, ale w części jeszcze dewelopera. Czy jest możliwość najmu okazjonalnego na tym etapie?

      1. Ciekawe pytanie, Wynajmujący nie musi być faktycznie właścicielem mieszkania, musi mieć natomiast do niego tytuł prawny. Taką możliwość widzę jeżeli w umowie przedwstępnej postanowiono, że kupujący będzie miał do czasu zawarcia umowy właściwej sprzedaży, prawo korzystania z lokalu i pobierania z niego pożytków/korzyści tj. w tym przypadku czynszu.

  3. Chcę wynająć mieszkanie i czy przy oświadczeniu właściciela lokalu zastępczego jest wymagany podpis potwierdzony notarialnie? Kontaktowałam się z kilkoma kancelariami i w każdej tego wymagają, gdzie wynajmujący nie wymusza na mnie tegoż podpisu. W moim przypadku jest dwóch współwłaścicieli z czego jeden nie opuszcza mieszkania z przyczyn zdrowotnych, więc nie ma możliwości udania się do notariusza, w celu potwierdzenia podpisu przy notariuszu.

    1. Tylko sam wynajmujący może żądać przedstawienia przedmiotowego oświadczenia z podpisem notarialnie poświadczonym. Jeżeli wynajmujący nie zgłasza takiej potrzeby, notariusz bynajmniej nie ma ku temu podstaw. Myślę, że może to być sposób niektórych notariuszy na zniechęcenie osób do zawierania umów najmu okazjonalnego w okresie epidemii koronawirusa, szczególnie uwzględniając fakt, iż opłata notarialna za sporządzenie oświadczenia o poddaniu się egzekucji jest stosunkowo niska.

  4. Witam,
    Kupiłam mieszkanie na rynku pierwotnym i chcę je wynająć. Przygotowałam umowę najmu okazjonalnego, ale dla mojego lokalu jeszcze Sąd nie założył księgi wieczystej. Czy w tej sytuacji mogę już podpisać umowę najmu i prosić najemcę o podpisanie rygoru u Notariusza ?

    1. Nie widzę przeciwwskazań dla podpisania umowy najmu okazjonalnego, istnienie księgi wieczystej nie stanowi warunku jej zawarcia. Prawo własności do lokalu pod danym adresem może Pani wykazać na podstawie samego aktu notarialnego.

  5. Witam
    Czy umowa najmu okazjonalnego powinna być zawarta z obydwoma małżonkami i każde z nich powinno złożyć oświadczenie o poddaniu się egzekucji, czy wystarczy zawrzeć umowę z jednym z nich, a drugi będzie „inną osobą zamieszkującą z najemcą”? Dziękuję za odpowiedź.

    1. Umowa najmu okazjonalnego, jeżeli służy zaspokajaniu potrzeb mieszkalnych rodziny, może zostać zawarta przez jednego małżonka, a drugi stanie się współnajemcą niejako „z automatu”. Nie ma też potrzeby składania dwóch oświadczeń o poddaniu się egzekucji.

      1. Dziękuję za odpowiedź. A jeśli para nie jest małżeństwem czy wówczas partner powinien również złożyć oświadczenie o poddaniu się egzekucji?

        1. Jeżeli oboje partnerzy występują jako najemcy w umowie, oboje muszą złożyć oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

          1. Dzień dobry,
            chcę wynająć mieszkanie parze, która nie jest małżeństwem. Czy umowę najmu podpisuję z jedną osobą czy z obiema. Czy jeżeli podpiszę tylko z jedną a druga będzie wpisana jako osoba zamieszkująca z najemcą to czy oboje muszą złożyć oświadczenie o poddaniu się egzekucji czy tylko najemca składa takie oświadczenie o poddaniu się egzekucji i musi opuścić lokal wraz z osobą zamieszkującą, która nie jest jego rodziną, tylko partnerem w przypadku gdyby miało dojść do eksmisji

          2. Umowę można zawrzeć z jedną osobą i wtedy oświadczenie o poddaniu się egzekucji składa też tylko ta osoba. Partner tudzież partnerka nie musi być w oświadczeniu wskazana z imienia i nazwiska. Krąg osób zamieszkujących z najemcą może ulegać zmianie w okresie między złożeniem oświadczenia dotyczącego lokalu zastępczego a wykonaniem obowiązku opróżnienia lokalu. Oświadczenie właściciela lokalu zastępczego, obejmuje te osoby, które będą zamieszkiwały w lokalu wraz z najemcą w chwili jego opróżnienia.

          3. Dzień dobry. Mam pytanie właścicielem mieszkania jest moja mama jednak sporządziliśmy umowę użyczenia mi tego mieszkania żebym ja mogła zajmować się sprawami związanymi z wynajmem. Chce wynająć mieszanie i podpisać umowę najmu okazjonalnego czy taka umowę mogę ja podpisać jako ze mieszkanie jest mi użyczone i to ja nim zarządzam czy jednak musi to być moja mama czyli właściciel mieszkania.

          4. Umowę najmu okazjonalnego może zawrzeć co do zasady właściciel mieszkania. W tym przypadku, aby Pani mogła taką umowę zawrzeć w imieniu mamy, niezbędne byłoby udzielenie Pani pełnomocnictwa właśnie do tej czynności. Jeżeli takie zapisy zawiera umowa użyczenia, która Panie łączy, to również będzie to wystarczające. Tak czy inaczej stroną umowy będzie Pani mama, a Pani może podpisując umowę występować w jej imieniu.

        2. Dzien dobry,
          Zainteresowanymi osobami do wynajecia mojego mieszkania sa Ukraincy (konkretnie grupa 3 lekarzy) nie opieraja sie przy podpisaniu umowy najmu okazjonalnego jednak ze zlozeniem oswiadczenia /deklaracji o lokalu zastepczym jest maly problem gdyz Oni zwyczajnie nie maja w Polsce rodziny znajomych i trudno im wskazac taki lokal. Zastanawiamy sie czy hotel moglby byc w tej sytuacji takim miejsce m? Tylko z drugiej strony skoro jesli zadazyloby sie tak ze za mieszjanie nie zaplaca to hotel Im podpisze taka zgode ? Co w takiej sytuacji zrobic ?

          1. W tzw. specustawie w art. 69 dopuszczono możliwość zawierania umowy najmu okazjonalnego z uchodźcami z Ukrainy wyłączając obowiązek wskazania przez najemcę innego lokalu do którego potencjalnie zostanie wykonana eksmisja.

  6. Czy przy podpisaniu oświadczenia o wskazanie lokalu zastępczego są potrzebne obie wskazane w oświadczeniu osoby? Czy wystarczy podpis współwłaściciela wskazanego lokalu zastępczego czy potrzebne są podpisy obu właścicieli?

    1. Oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu, jako że jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd, muszą podpisać oboje współwłaściciele mieszkania.

      1. Dzień dobry. Dołączę do pytania.: „Czy przy podpisaniu oświadczenia o wskazanie lokalu zastępczego są potrzebne obie wskazane w oświadczeniu osoby? Czy wystarczy podpis współwłaściciela wskazanego lokalu zastępczego czy potrzebne są podpisy obu właścicieli?” „Oświadczenie o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu, jako że jest to czynność przekraczająca zwykły zarząd, muszą podpisać oboje współwłaściciele mieszkania.” CZY MUSI TO BYĆ PODPISANE PRZY NOTARIUSZU PRZEZ TE OSOBY? CZY NAJEMCA MOŻE PRZYNIEŚĆ DO NOTARIUSZA JUŻ PODPISANE OŚWIADCZENIE NP. PRZEZ RODZICÓW.?

        1. Potrzebna jest zgoda, a co za tym idzie, podpisy obu współwłaścicieli. Nie ma obowiązku poświadczania podpisów właścicieli lokalu zastępczego przez notariusza.

        2. Oświadczenie faktycznie muszą podpisać wszyscy współwłaściciele i tak, najemca może je po prostu przekazać już podpisane wynajmującemu. Poświadczenie notarialne podpisów osób składających oświadczenie, nie jest obowiązkowe, jednak gdy wynajmujący chce mieć pewność, że oświadczenie to podpisały osoby które faktycznie mają prawo do lokalu, to zdecydowanie takie rozwiązanie jest wskazane.

  7. Witam
    Mam pytanie wlascicielem lokalu jest syn ktory przebywa z zagranica i ktory zglosil swoj lokal do wynajmu.Agencja nieruchomosci poprosila syna aby na kartce udzielil mi pelnomocnictwa do podpisania w jego imieniu Umowy najmu okazjalnego.Czy nie powinien dac takiego pelnomocnictwa notarialne badz podpisane przez Konsula?
    PO drugie Agencja podpisuje taka umowe w lokalu a pozniej najemca z ta Umowa ma isc do notariusza by poddac sie egzekucji ja bym wolala podpisac taka umowe odrazu u Notariusza czy Agencja ma prawo zadac ode mnie abym podpisala umowe bez udzialu Notariusza w mieszkaniu? Dodam tylko ze syn chce aby to byl Najem okazjonalny a nie zwykla Umowa
    Bylabym wdzieczna za odpowiedz
    Pozdrawiam

    1. Pełnomocnictwo do zawarcia umowy najmu, także okazjonalnego, może zostać udzielone w zwykłej formie pisemnej,nie ma potrzeby korzystania z pomocy notariusza czy konsula. Co do podpisania samej umowy najmu okazjonalnego, to tutaj również nie jest wymagana jakaś szczególna forma, jednak jak wyżej już pisałam, polecam klientom umówienie się z przyszłym najemcą u notariusza, tam w poczekalni podpisanie umowy i od razu przekazanie jej notariuszowi do spisania oświadczenia o poddaniu się egzekucji.

  8. Dzień dobry.
    Chciałbym upewnić się odnośnie następującej sytuacji – mieszkanie zostanie wynajęte przez osobę, która zamieszka łącznie ze swoim partnerem (nieformalny związek) i dzieckiem. Czy podpisanie umowy najmu okazjonalnego jedynie z tą osobą (partner i dziecko będą tutaj występować jako pozostałe osoby zamieszkujące z najemcą) i otrzymanie od niej oświadczeń o lokalu zastępczym oraz oświadczenia o poddaniu się egzekucji, zabezpiecza moje interesy w pełni? A może partner też powinien złożyć oświadczenie o lokalu zastępczym i OPE (chociaż nie wystąpi tutaj jako bezpośrednia strona umowy) ?

  9. Witam, mam zamiar wynająć mieszkanie . Właściciele chcą podpisać umowę u notariusza czyli umowę okazjonalną w której jest zawarte oświadczenie które podpisują moi rodzice jako ze gdyby coś się stało przyjmą mnie pod swój dach. Właściciele wymagają przy podpisywaniu tego oświadczenia aktu z księgi wieczystej. I pytanie do czego potrzebny jest ten akt z księgi wieczystej? Rodzice nie chcą jej dac, bo gdy automatycznie zrobią mi się jakieś długi komornik wchodzi im do domu.. Czy takie coś jest możliwe czy księga wieczysta potrzebna jest do potwierdzenia ze mieszkanie do którego mnie przyjmą faktycznie należy do nich? Pozdrawiam.

    1. Numer księgi wieczystej potrzebny jest do potwierdzenia tytułu prawnego rodziców do zastępczego lokalu mieszkalnego. Rodzice nie odpowiadają za zadłużenie swojego dorosłego dziecka.

  10. Trzech najemców (3 studentów chce wynająć mieszkanie 3 pokojowe) chce zawrzeć umowę najmu okazjonalnego. Jeden z rodziców chce w oświadczeniu wskazać, że w razie ustania stosunku najmu przyjmie tych trzech studentów do siebie. Czy każdy najemca z osobna musi poddać się egzekucji czy można to zrobić w jednym akcie notarialnym czy muszą być 3 osobne akty o poddaniu się egzekucji ? Czyli 3 osoby w jednym akcie o poddaniu się egzekucji za około 320 zł czy każdy z osobna 3 x 320 zł.

    1. Jeżeli każdy ze studentów, ma być najemcą to muszą się wszyscy poddać egzekucji. Jeżeli natomiast jeden tylko ze studentów ma być najemcą, a pozostałe osoby będą wskazane jako z nim zamieszkujące, to tylko ten jeden student poddaje się egzekucji

      1. Dzień dobry,

        mam identyczną sytuację. Wynajmuję trzem studentkom, wszystkie są wymienione w umowie. Dwóch zupełnie różnych notariuszy wymieniło je wszystkie trzy w jednym akcie notarialnym o poddanie się egzekucji. Czy to błąd?

        1. To nie błąd. Osoby te mogą złożyć oświadczenie o poddaniu się egzekucji w ramach jednego aktu notarialnego.

  11. Dzień dobry,
    kupiłam mieszkanie na rynku pierwotnym. Lokal jest już odebrany, wykończony i gotowy do wynajmu. Nie mam jeszcze jednak podpisanej umowy przeniesienia własności. Stanie się tak dopiero za kilka miesięcy. Czy mimo tego mogę podpisać umowę najmu okazjonalnego?

    1. W rozumieniu przyjętym w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. por. 1610 ze zm.), która to ustawa reguluje m.in. najem okazjonalny, właścicielem jest zawsze osoba wynajmująca lokal mieszkalny. Pojęcie „wynajmujący” oznacza podmiot oddający najemcy rzecz do używania w zamian za zapłatę umówionego czynszu. Wynajmujący nie musi być właścicielem przedmiotu najmu. Wystarczy, że służy mu skuteczne względem właściciela prawo do władania lokalem mieszkalnym z uprawnieniem do oddawania go osobie trzeciej do odpłatnego lub nieodpłatnego używania. Moim więc zdaniem, pomimo iż nadal na tym etapie to deweloper jest właścicielem mieszkania, ma Pani skuteczne względem niego prawo do władania lokalem i na tej podstawie może wynająć lokal w ramach najmu okazjonalnego.

    1. Kwestia ponoszenia kosztów sporządzenie oświadczenia o poddaniu się egzekucji nie jest w żaden sposób uregulowana. Zwyczajowo to właściciel mieszkania ponosi ten koszt, gdyż to jego w głównej mierze takie oświadczenie zabezpiecza. Nie ma jednak przeszkód, aby umówić się odmiennie i np. podzielić kosztami po połowie.

  12. Czy „oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu” o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i zamieszkujących z nim osób w lokalu wskazanym w oświadczeniu może podpisać osoba nie będąca właścicielem lokalu, ale posiadająca tytuł prawny w postaci umowy najmu?. Mam potencjalnego najemcę, który chce dostarczyć takie oświadczenie od rodziców, którzy są najemcami lokalu komunalnego.

  13. Dzień dobry,
    Umowa najmu okazjonalnego została podpisana 09.12.2020 ze wskazaniem na 10.12.2020 jako pierwszy dzień rozpoczęcia najmu. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji zostało podpisane u notariusza 22.12.2020. Pytanie – kiedy mija termin zgłoszenia umowy do Urzędu Skarbowego – czy 25.12.2020, czy 05.01.2021 r.? Urząd stoi na stanowisku, że termin minął 25.12.2020 (14 dni od 10.12.2020), natomiast oświadczenie o poddaniu się egzekucji jest jednym z elementów umowy, więc pytanie, czy termin zgłoszenia do US nie zaczyna się w momencie skompletowania wszystkich elementów umowy?

    1. Obawiam się, że US ma rację, termin ten liczy się od dnia oddania najemcy rzeczy do używania, a więc od daty wydania najemcy lokalu. Fakt doręczenia później przez najemcę oświadczenia o poddaniu się egzekucji, nie wpływa na to, kiedy faktycznie rozpoczął się najem.

  14. Witam 2 stycznia podpisaliśmy umowę najmu okazjonalnego jako wynajmujący w jakim czasie należy zgłosić się do notariusza z umową i jakie to koszty?

    1. Ja polecam zawsze żeby tego samego dnia kiedy zawiera się umowę, najemca złożył u notariusza oświadczenie o poddaniu się egzekucji i od razu dostarczył je Wynajmującemu. Polecam więc dopełnić tej formalności jak najszybciej. Koszt taksy notarialnej i odpisów to ok. 250 zł.

  15. Dzień dobry 🙂 a ja mam takie pytanie – jest mowa o tym, że właściciel lokalu zastępczego, adres którego wskazuję sie w oświadczeniu o poddaniu sie eksmisji, może w trakcie trwania umowy sprzedać nieruchomość, umrzeć lub zwyczajnie zmienić zdanie… Jak formalnie wygląda to cofnięcie zgody?

    1. Odpowiedź wprost z przepisów z moimi dopiskami : W razie utraty możliwości zamieszkania w lokalu zastępczy najemca jest obowiązany w terminie 21 dni od dnia powzięcia wiadomości o tym zdarzeniu wskazać inny lokal, w którym mógłby zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu, oraz przedstawić oświadczenie właściciela nowego lokalu zastępczego, pod rygorem wypowiedzenia umowy. Wcześniejsze oświadczenia zastępują nowe.

  16. Dzień dobry ,
    Podpisałam umowę najmu okazjonalnego, jednak jeszcze nie odbyła się wizyta u notariusza. Wynajmujący twierdzi, że całość opłaty za akt notarialny spada na najemcę. Swoją opinie uzasadnia tym, że tak powiedział mu notariusz. A widziałam wcześniej w odpowiedziach, że nie ustalonego kto ponosi to opłatę. Czy coś zmieniło się w tej kwestii ?

    1. Nic nie zmieniło się w tej kwestii, strony same ustalają która z nich czy wspólnie ponoszą ten koszt.

  17. witam kupilem dom z najemcami czesci tak naprawde to byli wlasciciele niemaja jak wskazac inej nieruchomosci dzis minie przeszkadzaja iniech se wynajmuja ale takjak zwykle niewiem co bedzie za lat 5 czy 10 czy wskazanie hotelu czy np nbiewiem zakup innego mieszkania przezemnie w koziej wolcre to żart zalatfi sprawe

  18. Co w sytuacji kiedy najemca dostarczył akt notarialny ale tylko na punkt dotyczący poddania się egzekucji w przypadku konieczności eksmisji ale akt nie zawiera już kwoty do której poddaje się egzekucji. Lokal został już wydany jednak w umowie najmu okazjonalnego widnieje zapis, ze jeśli do konkretnego dnia nie dostarczy aktu notarialnego z oba zapisami umowa staje się nieważna. Czy taki zapis ma moc i mogę w trybie natychmiastowym wyprowadzić lokatorów?

    1. Odpowiedź wymagałaby analizy umowy i oświadczenia, w razie zainteresowania indywidualną poradą, proszę o kontakt.

  19. Uprzejmie proszę o odpowiedź na poniższe pytanie związane z tematem najmu okazjonalnego.

    Wynająłem mieszkanie na zasadach najmu okazjonalnego. Najemca przedłożył oświdczenie notarialne o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego. Z dodatkowym oświadczeniem w akcie notarialnym, że najemca jest mężatką w separacji a nawiązanie stosunku najmu nie będzie służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rodziny.
    Jednocześnie do umowy najmu załączono oświadczenie właściciela lokalu do którego ma zostać wykonana ewentualna egzekucja o wyrażeniu zgody na zamieszkanie w jej lokalu osób i tu są wymienione z imienia i nazwiska najemca, oraz jej dwoje dzieci.

    Co się dzieje w przypadku gdy w chwili opróżnienia w lokalu zamieszkują jeszcze inne osoby np. nowy partner, dziecko tej pary? Czy załączone oświadczenie do umowy koliduje z notarialnym oświadczeniem o poddaniu się egzekucji najemcy?

    1. W celu udzielenia wiążącej odpowiedzi musiałabym przeanalizować całość dokumentacji tj. umowę i załączone do niej oświadczenia. Niemniej zasadą jest, iż oświadczenie właściciela lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy dotyczy „osób z nim zamieszkujących w wynajmowanym lokalu”. Jeżeli w oświadczeniu, o którym Pan pisze brak jest takiego sformułowania i są wskazane tylko konkretne osoby, to dla zabezpieczenia poprosiłabym o nowe oświadczenie, które będzie jednak prawidłowo sformułowane.

  20. Świetne jest to opracowanie tematu, jak również odpowiedzi, z których wiele odniosło się do mojej sytuacji. Mam jednak dodatkowe pytanie. Czy jeśli najemca posiada dzieci, to z jakiejś przyczyny będzie trudniejsze ich eksmitowanie pod podany adres? (jeden z chętnych najemcow podał adres, pod którym było zameldowane 10 osób, a był to lokal 2-pokojowy zajęty na podst. Umowy najmu). Czy może to stanowić dla mnie zwiększone ryzyko? Pozdrawiam

    1. Taki lokal wskazany jako zastępczy może potencjalnie stanowić problem przy faktycznej eksmisji.

      1. no to te wszystkie ceregiele zw z umowa okazjonalna to jest iluzja bo jesli przyjdzie co do czego ten ktory udostepnia moze przygarnac sobie na chwile (czas eksmisji najemcy) pare osob i najemca dalej żyje na mój koszt nie chcac sie wyprowadzic … patologia to jest chore ze ciezko pracujacy uczciwi ludzie ktorzy swoja ciezka praca dorobili sie jakiegos mieszkania pod wynajem nie sa w tym popie….m kraju w jakikolwiek sposob chronienie……. opresyjny system panstwowy promuje złodziejstwo i zycie na cudzy koszt …….

  21. Witam serdecznie,

    Dziękuję za wszystkie udzielone odpowiedzi. To prawdziwa skarbnica wiedzy. Chciałam się dowiedzieć jak wygląda sprawa z wynajęciem mieszkania parze z dwojgiem dzieci pochodzącym z Ukrainy, którzy tu w Polsce nie są w stanie wskazać lokalu zastępczego. Chcielibyśmy zawrzeć z nimi umowę terminową wstępnie na rok czy można zawrzeć w umowie zapis, że jeśli oni jako najemcy lokalu w trakcie trwania umowy będą chcieli ją wypowiedzieć przed czasem na jaki została zawarta to zmuszeni będą do poniesienia kosztu dodatkowego np. jedno miesięcznego czynszu? Oprócz tego będzie mowa w umowie o kaucji na ewentualne zniszczenia zwrotna przy rozwiązaniu umowy.

    Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Anna

  22. Witam
    Czy ja jako Wynajmujący mam obowiązek sprawdzenia Oświadczenie właściciela wskazanego lokalu czy on ma faktyczne prawa do lokalu w którym zgodził się przyjąć najemców w przypadku eksmisji ? ( i jak to zrobić bez żądania przedstawienia tego oświadczenia jako aktu notarialnego )
    Co się stanie gdy np dojdzie do eksmisji i w tedy sie okaże że osoba która podpisała Oświadczenie właściciela wskazanego lokalu nie miała to tego prawa?

    1. Obowiązku sprawdzenia Pan nie ma, ale zdecydowanie polecam żeby to zrobić. Sprawdzić, czy ktoś jest właścicielem mając nr księgi wieczystej, można poprzez stronę https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do
      Notarialne poświadczenie podpisu pod oświadczeniem właściciela mieszkania, daje nam pewność, że to właściwa osoba podpisała oświadczenie.

      1. Ponawiam pytanie @Paweł: Co się stanie gdy np dojdzie do eksmisji i wtedy się okaże, że osoba która podpisała Oświadczenie właściciela wskazanego lokalu nie miała to tego prawa?
        Bardzo dziękuję za doprecyzowanie.

        1. W takiej sytuacji najpewniej nie dojdzie do eksmisji, gdyż samo oświadczenie jest nieważne. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie, czy dana osoba faktycznie ma prawa do danego lokalu i ewentualne poświadczenie jej podpisu przez notariusza.

        1. Sama umowa jak pisałam, nie wymaga formy notarialnej. Formy tej wymaga oświadczenie o poddaniu się egzekucji najemcy. Notariusz natomiast może poświadczyć również podpis pod oświadczeniem właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do tego lokalu. Daje nam to pewność, że podpis złożyła faktycznie osoba wskazana w oświadczeniu i że nie został on podrobiony, jak to się czasami zdarza.

    2. Witam,

      Wynajem okazjonalny ja i partner. Umowa będzie na mnie . Czy partner może być osoba, która poświadcza, ze będę miała się gdzie wyprowadzić czy nie ? I jakie musi mieć dokumenty ? Lub czy mogą rodzice wysłać mi pisemne oświadczenie, ponieważ nie maja jak dojechać

      Pozdrawiam

      1. Jeżeli partner jest właścicielem innego lokalu, to może złożyć takie oświadczenie. Rodzice mogą wysłać oświadczenie, choć Wynajmujący może chcieć, aby wcześniej ich podpisy pod oświadczeniem zostały poświadczone notarialnie.

  23. Bardzo dziękuję za powyższe porady. Czy można prosić o doprecyzowanie: Co stanie się, gdy dojdzie do eksmisji i wtedy się okaże, że osoba która podpisała Oświadczenie właściciela wskazanego lokalu – nie miała to tego prawa? Z góry dziękuję, za info.

  24. Dziękuję za odpowiedź. A czy wskazanie adresu ukraińskiego jest dozwolone? Domyślam się, że ryzyko pozostaje po stronie Wynajmujących, ale co najlepiej jest zrobić, jak się zabezpieczyć przed najemcami pochodzącymi ze Wschodu?

    1. Wskazanie adresu ukraińskiego jest dozwolone, lecz jak już wcześniej pisałam mija się z celem, bo żaden polski komornik nie przeprowadzi eksmisji na Ukrainę. Najlepszym zabezpieczeniem pozostaje wyższa kaucja.

  25. Witam,

    Chciałam sie zapytać, jaka jest definicja “tytuł prawny do lokalu”? Jeśli tytul nie jest ograniczony do prawa własności, to jak Wynajmujący może zabezpieczyć swoje prawa, w sytuacji gdy mimo, ze oświadczenie zostało podpisane przez osobę (potwierdzona przez Notariusza) zajmująca lokal na podstawie umowy najmu z np. Urzędem Miasta lub Gminy :
    1. powierzchnia lokalu może być nie wystarczająca do egzekucji rodziny 4 osobowej?
    2. osoba ta nie ma tytułu prawnego do tego lokalu?
    Co Wynamujacy może zrobić by sie uchronić przed takimi sytuacjami? Czy można poprosić o umowę najmu mieszkania zastępczego?

    1. W celu zabezpieczenia swoich interesów, Wynajmujący wręcz powinien zwrócić się o okazanie umowy najmu lokalu, do którego ma nastąpić ewentualna eksmisja. Pozwala mu to faktycznie upewnić się, iż dana osoba posiada tytuł prawny do lokalu. Niemniej zdecydowanie lepszym zabezpieczeniem jest tytuł prawny do lokalu w postaci prawa własności. Oczywiście zarówno umowę najmu można wypowiedzieć, a lokal stanowiący własność sprzedać, jednak w przypadku własności, możemy chociaż sami co jakiś czas zajrzeć do ksiąg wieczystych i upewnić się, że dana osoba jest nadal właścicielem.

  26. Witam.
    Pani Mecenas mam pytanie odnośnie umowy najmu okazjonalnego: jest trzech współwłaścicieli mieszkania, którzy chcą je wynająć, czy umowę mają podpisać wszyscy trzej? Czy może tylko jeden z nich?

  27. Dzień dobry,
    Jesteśmy razem z mężem właścicielami mieszkania, które chcemy wynająć na zasadach najmu okazjonalnego. Czy w umowie najmu musimy być oboje wymienieni?

    1. Może jedno z Państwa występować jako strona Wynajmująca, jednak należy Najemcy przedstawić zgodę drugiego małżonka na najem.

  28. Dzien dobry, czy przy umowie najmu okazjonalnego można wskazać adres rodziców, którzy mieszkają w mieszkaniu ADM, otrzymają oni zaświadcz że spółdzielni? Najem ADM jest od 1996 r. Czy musi to być lokal/nieruchomość z księgą wieczystą?

    1. Nie musi to być lokal, dla którego jest założona księga wieczysta. Zgodnie z przepisami wystarczające jest posiadanie przez tą osobę/osoby tytułu prawnego do lokalu, nie musi to być prawo własności .

  29. Jeśli umowę podpisuje się 15 maja, ale czas trwania wynajmu jest od 1 czerwca, to który termin obowiązuje, jeśli chodzi o zgłoszenie do Urzędu Skarbowego? I od kiedy w ogóle ona obowiązuje, czy w okresie miedzy 15 maja a 1 czerwca któraś ze stron może zerwać umowę?

    Dziękuję bardzo za super blog.

    1. W tym przypadku termin zgłoszenia do US liczymy od 1 czerwca tj. od chwili faktycznego rozpoczęcia wynajmu.

  30. Tak, oświadczenie takie mogą złożyć rodzice będący najemcami lokalu.

    Dzień dobry,
    mam pytanie dotyczące powyższej odpowiedzi. Mam osobę chętną do wynajmu mieszkania. Pan mieszka obecnie w mieszkaniu komunalnym wraz z rodzicami. Jest tam zameldowany na stałe. Chciałby zamieszkać z dziewczyną. Czy oświadczenie może podpisać tylko mama, bo tata przebywa za granicą? Najemcami mieszkania od miasta są oboje rodzice.

  31. Dzień dobry,

    Bardzo dziękuję za Pani pracę i rzeczowe odpowiedzi pod komentarzami. Chcę podpisać umowę o najem okazjonalny z parą (nieformalny związek).
    Widzę, że wszystkie formy są dozwolone, ale która z nich jest bezpieczniejsza dla Wynajmującego?

    1) Podpisanie umowy najmu z obiema osobami (obie figurują jako najemca) na jednej umowie. Rozumiem, że wtedy akt poddania się egzekucji może być jeden, pod warunkiem, że osoba mająca tytuł prawny do lokalu przyjmie obu najemców, wymienionych z nazwiska.

    2) Podpisanie umowy najmu z jedną osobą, z informacją w umowie, że Wynajmujący wyraża zgodę na zamieszkanie drugiej osoby wymienionej z nazwiska. Tu również może być jeden akt, jeśli osoba mająca tytuł prawny do lokalu przyjmie obu najemców wymienionych z nazwiska?

    3)Podpisanie umowy najmu z jedną osobą, ale w akcie osoba mająca tytuł prawny do lokalu zobowiązuje się do przyjęcia najemcy wraz z osobami zamieszkującymi mieszkanie w momencie wykonania egzekucji?

    1. Dla strony wynajmującej najbezpieczniejsza jest pierwsza opcja tj. podpisanie umowy z obiema osobami.

      1. Dziękuję za odpowiedź. Niestety, umowa już została podpisana w opcji drugiej… Czego dotyczy kwestia mniejszego bezpieczeństwa? Czy w tym wypadku, mimo że na umowie, akcie i oświadczeniach jest ujęta osoba zamieszkująca z podaniem danych, to trudniej wyegzekwować jej wyprowadzkę?

  32. Dzień dobry,

    a ja mam takie pytanie…
    otóż wraz z chłopakiem chcemy wynająć mieszkanie i jest oczywiście najem okazjonalny – ja jestem z miasta oddalonego od tego, w którym chcemy wynająć mieszkanie, o 320 km… z
    Moje pytanie brzmi – jak mogę podpisać umowę z notariuszem? Z tego co rozumiem aby iść do notariusza i formalnie wszystko uregulować potrzebuję umowę najmu lokalu, podpisaną przeze mnie, chłopaka, jak i właścicieli lokalu, z kolei rodzice, którzy by poświadczyli o tym, że mnie przyjmą są masę kilometrów dalej…w jaki sposób mogę to wszystko rozwiązać? Czy muszę 2x jezdzic by wszystko załatwić czy można to zrobić jakoś inaczej?

    Z góry dziękuje za odpowiedz

  33. Czy oświadczenie właściciela lokalu zastępczego jest przypisane do konkretnej umowy najmu okazjonalnego oraz czy ma jakiś termin ważności? Mam oświadczenia poświadczone notarialnie sporządzone przez moich rodziców na potrzeby umowy najmu okazjonalnego zawieranej przeze mnie w październiku 2017 roku. Zastanawiam się czy mogę je teraz wykorzystać do zawarcia podobnej umowy z innym wynajmującym (byłoby to dla mnie logistycznie korzystne). Sytuacja prawna jeśli chodzi o prawo rodziców do lokalu jest wciąż taka sama jak w 2017 roku.

  34. co w przypadku gdy adres umieszczony do egzekucji ma dwóch właścicieli a mamy notarialne poświadczenie jednego?

    1. Zdecydowanie potrzebne jest również oświadczenie drugiego współwłaściciela. Oświadczenie tylko jednego współwłaściciela nie jest wystarczające do przeprowadzenia eksmisji pod wskazany adres.

  35. Czy umowa Najmu okazjonalnego może być zawarta na część budynku mieszkalnego ,czyli na 2 pokoje (z oddzielnym wejściem z przedpokoju) oraz na wspólną (z Wynajmującymi) łazienkę i kuchnię ). Dom mieszkalny z działką budowlaną jest własnością małżeństwa i ma założoną księgę wieczystą.

  36. Witam, proszę o pomoc i poradę w dość nietypowej sprawie.
    w dn 8.09.21 podpisałam umowę najmu okazjonalnego z datą 15.09 rozpoczęcia najmu, zapłaty kaucji oraz opłat za wrzesień. Wysłałam do US zgłoszenie najmu. Po spełnieniu przez Najemcę formalności w postaci dokumentów i uiszczenia opłat (do dn. 15.09 zgodnie z zapisem umowy)miało nastąpić przekazanie lokalu. W dn. 14.09 Najemca przewiózł część swoich rzeczy do mieszkania ale bez odebrania kluczy. W dn 15.09 miał się zjawić z resztą dokumentów i zapłatą na przekazanie mieszkania. Do dnia dzisiejszego Najemca nie uiścił opłat, nie dostarczył również Oświadczenia Najemcy w formie aktu notarialnego o egzekucji (jedynie przesłał zdjęcie SMS), oświadczenia o wskazaniu przez Najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji ani oświadczenia właściciela (z podpisem notarialnie poświadczonym) lokalu wskazanego o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu. Kontakt z Najemcą jest bardzo oporny.

    W jaki sposób mogę wypowiedzieć taką umowę najmu, jeśli tak jak wyżej pisałam nie ma kompletu załączników do umowy, nie uiszczono opłat, nie spisano protokołu zdawczo odbiorczego tym samym nie przekazano kluczy?

  37. Czy w sytuacji kiedy do umowy najmu zlożony został akt notarialny obejmujący oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji oraz oświadczenie wlasciciela lokalu zastępczego, to jeśli własciciel w/w lokalu zastepczego utraci do niego prawo (np. sprzeda), to wtedy należy wymagać od Najemcy nowego notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji i notarialnego oswiadczenia wlasciciela innego lokalu zastępczego, czy tylko tego drugiego oświadczenia – bo pierwsze jest dalej w mocy?

    1. Potrzebne są oba nowe oświadczenia. To o poddaniu się egzekucji zawiera wskazanie lokalu, do którego przeprowadzi się najemca w razie egzekucji, więc gdy następuje jego zmiana, niezbędne jest nowe oświadczenie.

  38. Dzień dobry, czy w czasie pandemii, gdy wszystkie egzekucję są wstrzymane, podpisanie umowy na wynajem okazjonalny ma w ogóle jakiś sens?
    Dziękuję za odpowiedź.

    1. Rozumiem Pani stanowisko, faktycznie komornicy na podstawie obowiązujących przepisów dot. COVID nie przeprowadzają obecnie czynności eksmisyjnych. Ograniczenia te jednak, w którymś momencie przestaną obowiązywać i uważam, że nadal warto się w ten sposób zabezpieczyć i w razie potrzeby uniknąć długiego postępowania sądowego i tylko szybko uzyskać klauzulę wykonalności pozwalającą na eksmisję. Najem okazjonalny posiada też inne zalety, jak chociażby możliwość umownego kształtowania zasad podwyższania czynszu, a sama sformalizowana procedura zawarcia tej umowy, weryfikuje często mniej wiarygodnych potencjalnych najemców. W dalszym ciągu rekomenduje więc moim klientom zawieranie umów najmu w tej formie.

  39. Dzień dobry mam dość istotne pytanie odnośnie skrócenia umowy. Podkreślę że jestem właścicielem. Pytanie jest następujące czy lepiej rozwiązać taką umowę aneksem czy za porozumieniem stron i czy to ma jakiś oddźwięk na oświadczenie u notariusza gdzie jest wpisana inna data rozwiązania umowy.
    Chodzi tu rówież o kałcje którą wpłacili a nie mogę się rozliczyć z rachunków chociażby za CO.

    1. Rozwiązać umowę najmu, może Pan, stosownie do rodzaju i treści zawartej umowy najmu, poprzez złożenie wypowiedzenia Najemcy. Jeżeli natomiast istnieje zgoda pomiędzy Panem a Najemcą w kwestii wcześniejszego rozwiązania tej umowy, mogą Państwo zawrzeć porozumienie rozwiązujące umowę najmu.

  40. Witam
    We wrześniu wynająłęm lokal od wynajmującego na czas określony przy czym spisaliśmy umowe w której wynajmujący nie podał nr z ksiegi wieczystej oraz swojego adresu zamieszkania jak i również nie został podany adres do ewentualnej eksmisji
    Wynajmujacy nie naprawil usterek w mieszkaniu w postaci zepsutej pralki oraz nie działającej poprawnie wentylacji przez co zbiera się wilgoć i popękały ściany w pokoju
    Czy mogę wypowiedzieć umowe natychmiastowo i wynieść się z tego lokalu nie płacąc kolejnych opłat jeśli wynajmujący czeka z naprawą usterek zagrażającym życiu i zdrowiu (nie działająca wentylacja, wilgoć) do końca okresu wypowiedzenia posiadając naszą kaucje którą potem może naprawić szkody obciążając nas winą za niedziałającą wentylacje i powstałe przez to szkody?

  41. Szanowna Pani,
    Chcę wynająć swoje mieszkanie w formie najmu okazjonalnego. Potencjalny najemca jest jedynym właścicielem innego, mniejszego mieszkania, które zamierza wynająć swoim najemcom, a zamieszkać u mnie. Przy zawarciu umowy u notariusza zamierza przedstawić oświadczenie o „wskazaniu lokalu” podpisane przez siebie i wskazać jako tenże lokal swoje mieszkanie. Czy powinienem się w tej szczególnej sytuacji dopatrywać jakichś zagrożeń związanych z utrudnioną potencjalną eksmisją w razie np niepłacenia czynszu lub zakończenia najmu?

    1. Do zawarcia skutecznej umowy najmu okazjonalnego, potrzebne jest również oświadczenie
      właściciela lokalu lub w tym przypadku osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu „zastępczego”, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu. Mało prawdopodobne, w opisanym przypadku, aby ta osoba podpisała oświadczenie, że Wynajmujący (a Pana Najemca) może z nią zamieszkać w razie eksmisji. Własne mieszkanie można faktycznie wskazać jako mieszkanie zastępcze, jednak nie w sytuacji gdy jest ono wynajmowane.

      1. Dziękuję za odpowiedź. Mój najemca, który jest jedynym właścicielem mieszkania „zastępczego” podpisał takie oświadczenie, że wyraża zgodę na zamieszkanie w (swoim) lokalu zastępczym wraz z osobami współzamieszkującymi mój lokal (nastoletnie córki) w razie egzekucji. Czy to wystarczająco zabezpiecza moje interesy? Jeśli mój najemca postanowi wynająć wskazany lokal np za kilka miesięcy swoim najemcom, czy to będzie stanowiło dla mnie jakiś problem w przypadku ewentualnej egzekucji?

  42. Dzień dobry,
    Dziękuję za takie bezpieczne miejsce z pewnymi informacjami jakie tu Pani stworzyła! 🙂
    Mój problem jest troszkę inny. Wynajelismy mieszkanie od 1.02 umowa podpisana 21.01, notariusz zwrócił uwagę że nie ma istotnego zapisu w umowie, żeby spełniala przesłanki umowy najmu okazjonalnego. Faktycznie musimy uzupełnić, widocznie jakis nieaktualny wzór wzięłam.
    W każdym razie nie mamy poświadczenia notarialnego a termin 14 dni minął. Musimy podpisać nową umowę ale z data wstecz ponieważ wynajem do US już zgłoszony, czy mogę na umowie wpisać termin dostarczenia poświadczenia notarialnego np w terminie 30 dni?
    Dziękuję.

  43. Dzien dobry Pani Mecenas

    Potencjalni najemcy mojego mieszkania na stałe mieszkają za granica (w USA), chcą przyjechac do Polski na 2 m-ce turystycznie i na ten czas chcą wynająć ode mnie mieszkanie. Jak w takiej sytuacji ogarnąć te oswiadczenia o egzekucji i wskazywania lokalu gdzie sie wyprowadza po wygasnieciu naszej umowy by nie angażować notariuszy bo obu stronach oceanu ?

    1. Skorzystać mogą z notariusza polskiego, zaraz po przybyciu do Polski i załatwić wszystkie formalności na miejscu. Z takimi najemcami w przypadku najmu okazjonalnego jest jednak taki problem, że zazwyczaj nie mają innego lokalu na terytorium Polski, do którego w razie eksmisji mogliby się przenieść. Do lokalu za granicą, tym bardziej do USA, komornik nie wykona eksmisji.

      1. Dziękuję za odpowiedź. Tak czułam że trudno będzie o pełne zabezpieczenie. Chyba pozostaje mi zaufać że to zgodnie z deklaracją przyjazd turystczny i wynajem wakacyjny. A skoro takie oświadczenie o poddaniu się eksmisji i tak nie bedzie do wyegzekwowania to chyba zwykła umowa najmu na czas określony będzie na tym samym poziomie ograniczonego bezpieczeństwa co ów wynajem okazjonalny.

  44. Dziękuję za niezwykle przydatne porady. Mam też pytanie dotyczące najmu okazjonalnego. Wynajmuję mieszkanie w tej formule od prawie 10 lat. Każda z umów była zawierana z tymi samymi najemcami i każda była na czas określony rok lub kolejne na dwa lata. Obecnie trwa umowa zawarta na jeden rok i ona wyczerpie łączny czas wynajmu na 10 lat. Czy mam prawo nadal zawrzeć umowę z tymi najemcami i określić okres jej trwania np. na dwa lub 3 lata i tak zawierać kolejne umowy?

    1. Po okresie 10 lat, może Pan umowę z tymi samymi osobami przedłużyć. Żadna pojedyncza umowa, czy kolejne przedłużenie, nie może być na okres dłuższy niż 10 lat.

  45. Dzień dobry,

    29.04 chcemy podpisać u notariusza umowę oraz oświadczenie poddania się egzekucji z potencjalnym najemcom, z tym że umowa najmu ma obowiązywać od 01.05; Jeżeli nie będę miał możliwości wydania kluczy 1 maja, czy mogę zrobić protokół zdawczo-odbiorczy 29.04 po podpisaniu wszystkich dokumentów i wówczas wydać klucze? Czy bezpieczniej podpisać umowę najmu od 29.04 ale nie pobierać opłaty najmu za te 2 dni? Jak w takim przypadku rozpatrzy to US – czy będę musiał płacić podatek za kwiecień, mimo że nie otrzymałem wpływów? Głównie chodzi mi o zabezpieczenie mieszkania, najemca będzie miał już klucze ale teoretycznie odpowiedzialność za wynajem ponosi od 1 maja.

    Pozdrawiam

    1. Klucze zdecydowanie bezpieczniej jest wydać w dniu kiedy najem zacznie obowiązywać. Podatek płacimy od dochodu z najmu, jeżeli więc czynsz będzie opłacany za maj, to podatek opłacamy również dopiero za maj. W umowie wskazałabym jednoznacznie, że czynsz jest płatny począwszy od maja. Oczywiście najlepiej upewnić się u źródła, czyli w samym urzędzie skarbowym, jak on spojrzy na sprawę, bo jak wiemy interpretacje potrafią zaskakiwać 😉

  46. witam, zawarłem umowę najmu okazjonalnego pod warunkiem zawieszającym dostarczenia w terminie 14 dni oświadczenia o poddanie się egzekucji. Najemca nie dopełnił tego oraz nie teraz nie płaci czynszu. Chce się z nim jak najszybciej rozstać. Czy moja umowa przekształciła się w zwykły najem i wszedł on w ochronę lokatorów?

    1. Jeżeli nie ma Pan oświadczenia o poddaniu się egzekucji, to faktycznie niestety nie może Pan korzystać z dobrodziejstw umowy najmu okazjonalnego. Niemniej w przypadku braku zapłaty czynszu i wypowiedzenia umowy na tej podstawie w obu przypadkach zastosowanie mają te same zasady tj. zaległość w opłatach wynosić musi 3 miesiące i uprzedzić trzeba najemcę na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczyć dodatkowy, miesięczny termin do zapłaty zaległych i bieżących należności. Różnice dotyczą faktycznie procedury związanej z eksmisją.

  47. Mam pytanie. Chcę wynająć mieszkanie przez najem okazjonalny. Mieszkanie wskazane do egzekucji nie posiada numeru księgi. Czy musze je mieć jak chce wynająć mieszkanie?

  48. Dzień dobry,
    Umowę zawarłem 5 maja na wynajęcie mieszkania od 6 czerwca.
    Ponieważ mieszkanie stoi pustę wpisaliśmy wydanie mieszkania na 1 czerwca.
    Chciałbym się dowiedzieć czy datą od której liczy się 14 dni na złożenie oświadczenia do US jest 1 czerwca czy 6 czerwca?

    1. Zgodnie z przedstawionymi inf., najem rozpoczyna się faktycznie od 06.06., jeżeli wynika to również z umowy, to od tego dnia biegnie termin na zgłoszenie najmu w US.

  49. Witam . Chce wynająć mieszkanie jestem właścicielem.
    Potrzebuję wzorów oświadczeń:
    -poświadczenie zgody właściciela lokalu
    -o poddaniu się egzekucji
    Czy mogła by pani wstawić dla mnie wzory?
    Czy potrzebuje jeszcze jakiegoś oświadczenia by sporządzić umowę najmu okazjonalnego ? Z góry dziękuje za udzieloną pomoc

  50. Dzień Dobry,
    czy w sytuacji gdy umowa najmu okazjonalnego jest zawarta z panem, a pan ten zamieszkuje z dziewczyną czy możliwe jest wypowiedzenie umowy na podstawie przepisów o oddaniu w podnajem czy bezpłatne użyczenie?

  51. Witam serdecznie
    Moje pytanie dotyczy możliwości wynajęcia mieszkania na zasadach najmu okazjonalnego, ale jest to nowe mieszkanie od dewelopera i na razie mamy jedynie umowę notawialną przedwstępną, ale umowa ostateczna jeszcze przed nami. W tej sytuacji mieszkanie nie jest jeszcze w pełni nasze, ale w części jeszcze dewelopera. Czy jest możliwość najmu okazjonalnego na tym etapie?

    1. Mieszkanie faktycznie do czasu zawarcia właściwej umowy sprzedaży nie jest Państwa własnością, a sam lokal jako jeszcze niewyodrębniony z całej nieruchomości/budynku, nie stanowi samodzielnej nieruchomości. Jedyną opcją jaką widzę na wynajem tego lokalu, jest sytuacja w której deweloper przekazuje Państwu, już na wcześniejszym etapie, prawo do korzystania i pobierania pożytków w tego lokalu. Zapis dot. ww. przekazania, powinien znaleźć się w umowie najmu, tak żeby nie było wątpliwości po stronie Najemcy w kwestii sytuacji prawnej lokalu w chwili zawierania umowy.

    1. Umowę najmu okazjonalnego można zawrzeć z dwoma Najemcami, muszą oni złożyć osobne oświadczenia woli do umowy, a w jej treści wskazać, iż będą oni odpowiadali solidarnie za zobowiązania wynikające z umowy.

  52. Dzień dobry, mam pytanie, na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi nigdzie w internecie, chociaż wiele stron poszusza temat najmu okazjonalnego. Jestem Wynajmującym. Chętni Najemcy są małżeństwem i we wspólnocie majątkowej małżeńskiej właścicielami lokalu, który chcą wskazać jako lokal zastępczy, do którego się wyprowadzą. Mają 3 dzieci niepełnoletnich, z którymi bedą mieszkać w moim mieszkaniu. Czy w takiej sytuacji naprawdę wymagane są dwa osobne dokumenty: 1) wskazanie przez Najemców swojego mieszkania jako lokalu zastępczego 2) oświadczenie Najemców, że wyrażają zgodę, że się wprowadzą do swojego mieszkania razem ze swoimi dziećmi? Wydaje mi się to absurdalne. Czy można to skrócić do jednego załącznika o treści „wskazuję, iż w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu przeniosę się wraz z osobami zamieszkującymi ze mną, do lokalu położonego XXX numer księgi wieczystej XXX, należącego do mnie”? Czy aby spełnić przesłanki ustawy potrzebne są koniecznie oba załączniki (wskazanie lokalu, zgoda właściciela lokalu), w osobnych dokumentach?

    1. Do umowy najmu okazjonalnego, niezbędne są zawsze wszystkie trzy nw oświadczenia:
      1)
      oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu, o którym mowa w art. 19d ust. 2;
      2)
      wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu;
      3)
      oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, o którym mowa w pkt 2 lub ust. 3, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.

  53. Dobry wieczór , mam pytanie : podpisałam umowę na wynajem okazjonalny dnia 01.01.23 – wiem że mam 14 dni na zgłoszenie tego wynajmu do US , czy również w tym czasie powinno być podpisane oświadczenie o poddaniu się egzekucji w formie aktu notarialnego , czy można to zrobić po tych 14 dniach.

    1. Można podpisać oświadczenie później, jednak w Pani interesie jako Wynajmującego jest otrzymać to oświadczenie jak najwcześniej, gdyż jest ono podstawą do korzystania z uprawnień wynikających z umowy najmu okazjonalnego.

  54. Szanowna Pani Mecenas, serdecznie dziękuję za stworzenie takiego kompendium wiedzy, za chęć niesienia pomocy, wyrozumiałość i cierpliwość z jaką udziela Pani odpowiedzi. Pozdrawiam.

  55. Dzień dobry,
    przyszły najemca mojego mieszkania jest współwłaścicielem mieszkania, którego adres chce wskazać w oświadczeniu o przyjęciu najemcy i osób z nim zamieszkujących… Czy wystarczy tylko jego oświadczenie jako właściciela, czy też każdy ze współwłaścicieli powinien takie oświadczenie podpisać dla pełnego zabezpieczenia wynajmującego?

  56. I jeszcze pytanie:
    Czy postanowienie sądu o nabyciu spadku jest wystarczającym dokumentem do potwierdzenia właśności nieruchomości przez osobę składającą oświadczenie? (w księdze wieczystej jest jeszcze wpisany spadkodawca jako właściciel).
    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

  57. Szanowna Pani mam pytanie – właścicielem mieszkania jest moja siostra – mamy sporządzoną umowę użyczenia mi tego mieszkania – tak abym mógł zajmować się sprawami związanymi z wynajmem i pobierać z tego wynajmu profity. Chce wynająć mieszanie i podpisać umowę najmu okazjonalnego.
    W związku z tym mam pytanie czy to ja zgłaszam do US umowę najmu okazjonalnego na lokal należący do mojej siostry i czy ja mogę odprowadzać podatek w związku z w/w wynajmem okazjonalnym?

    1. Jak rozumiem, to Pan jest stroną uprawnioną do wynajmowania przedmiotowego lokalu i będzie zawierał umowę jako strona wynajmującą oraz jak wynika z treści Pana komentarza, to Pan będzie uzyskiwał z tego tytułu dochody. Wszystko więc wskazuje na to, iż to Pan powinien najem zgłosić i odprowadzać podatek dochodowy. W przypadku jednak US zawsze lepiej się upewnić u źródła 😉

  58. Dzień dobry,
    mam pytanie – czy jeśli umowa zawarta jest na określony w niej okres czasu, to po prostu kończy się z dniem w niej określonym? Czy potrzebne jest tu jakieś wypowiedzenie z zachowaniem jakiegoś terminu?

    1. Umowa najmu okazjonalnego, jako umowa na czas określony, kończy się wraz upływem okresu na jaki została zawarta i nie jest tu potrzebne składanie wypowiedzenia.

  59. Witam! Bardzo przydatny i jasno wytłumaczony artykuł. Mam pytanie odnośne podpisania umowy. Jestem właścicielem mieszkania, moja mama ma co do niego pełnomocnictwo. Jak powinna być sformułowana umowa jeśli chodzi o jej stosunek do mieszkania jeśli to ona ma ją podpisywać za mnie. We frazie ” umowa zawarta pomiędzy…..zwanym wynajmującym…. wynajmujący oświadcza, ze jest właścicielem lokalu mieszkaniowego” musi być odpowiednia adnotacja o pełnomocnictwie? Czy oświadczenie ze jest właścicielem lokalu jest prawidłowe? Ponieważ ona go jedynie reprezentuje ale właścicielem nie jest. Będę wdzięczna za każdą poradę!

    1. Oświadczenie, że jest właścicielem nie jest prawidłowe. Pani mama występuje jako osoba uprawniona do zawarcia umowy najmu lokalu w Pani imieniu. To Pani jest wskazywana jako strona umowy i jako właściciel lokalu, a mama jako Pani pełnomocnik.

  60. Witam, Chciałabym zapytać o bardzo ważną sprawę dotyczącą zapisu w Rygorze Egzekucji sporządzonym przez notariusza odnośnie najmu okazjonalnego. Czy w takim Rygorze notariusz powinien zawrzeć adres, pod który w przypadku egzekucji będą najemcy eksmitowani. Pytam bo notariusze są podzielenie odnośne tej kwestii. Jedni twierdzą, że w Rygorze nie musi być adresu, ponieważ adres egzekucji może w trakcie najmu może ulec zmianie, gdyż takie mają prawo najemcy, że w trakcie trwania najmu mogą zmienić adres, pod który mogą być eksmitowani. Niektórzy z notariuszy twierdzą, że jeżeli w Rygorze Egzekucji zapiszą adres , pod który mają być eksmitowani najemcy, a po jakimś czasie adres ulegnie zmianie to Rygor Egzekucji nie będzie ważny , ponieważ nie będzie zawierał wcześniejszego poddanego adresu. Twierdzą także, że nie będzie możliwości eksmisji najemców ze względu na inny adres dlatego nie należy wpisywać żadnego adresu. Są jednak notariusze, którzy są innego zdania. Twierdzą, że musi być podany adres pod który to najemcy będą eksmitowani w Rygorze Egzekucji. Twierdzą, że bez adresu sąd nie będzie w stanie nadać Rygorowi Egzekucji wykonalności. Bardzo proszę o odpowiedź, czy należy wpisać adres eksmisji w Rygorze Egzekucji czy też nie. A co jeżeli potem, podczas najmu adres ulegnie zmianie i w Rygorze Egzekucji nie będzie on widoczny. Czy można będzie przeprowadzić egzekucję? Z góry dziękuję za odpowiedź. Ewa Ciernik

  61. Czy można w umowie najmu mieszkania zapisać pkt. o części wspólnej, np. przedpokój jest częścią wspólną i mam prawo wejść do mieszkania?? Chciałbym uniknąć sytuacji że najemca nie płaci za wynajem a ja nie mogę wejść do mieszkania

    1. Rozumiem ideę, ale w sytuacji, gdy nie wynajmuje Pani mieszkania na pokoje, taki zapis może się nie obronić. Pani finalnie może też mieć problem, jeżeli najemca zawiadomi Policję o naruszeniu miru domowego. Pytanie też, czy jakiś najemca będzie gotowy zawrzeć taką umowę, jeżeli będzie w niej zapis, że przedpokój jest częścią wspólną, do której Wynajmujący ma nieograniczony dostęp.

  62. Dzień dobry,
    Mam pytanie jak się przedstawia sytuacja gdy poświadczony notarialnie adres do ewentualnej eksmisji jest w posiadaniu Spółki z o.o. czy to w jakiś sposób zakłóca całą procedurę? Drugie pytanie co w sytuacji jak pomimo dostarczenia wszystkich oświadczeń wynajmujący nie chce wydać kluczy do mieszkania? Co należy w takiej sytuacji zrobić?

    1. Nie do końca rozumiem co oznacza, że „adres do ewentualnej eksmisji jest w posiadaniu Spółki z o.o.” Na pewno istotne jest, czy do wskazanego lokalu będzie mogła być przeprowadzona eksmisja, czy jest on zdatny do zamieszkania. W przypadku nie wydania lokalu w terminie wskazanym w zawartej umowie najmu, w pierwszej kolejności, na pewno trzeba ustalić z Wynajmującym powody takiego zachowania, dalej wzywać do wydania.

  63. Dzień dobry, czy oświadczenie najemcy o wskazaniu lokalu zastępczego i zgoda jego właściciela powinny być sporządzone w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, jeden dla wynajmującego a drugi dla najemcy?

    1. Dzień dobry, na pewno muszą być egzemplarze dla Wynajmującego, jeżeli Najemca chce może przygotować również wersje dla siebie.

  64. Dzień Dobry. Wynajmowałem zawsze mieszkanie osobom w związku małżeńskim, jednak teraz znalazła się para kobieta mężczyzna. Proszę o pomoc jaką umowę najlepiej zawrzeć ( oczywiście w grę wchodzi najem okazjonalny.
    – umowa najmu okazjonalnego z jedną osobą i możliwością podnajmu lub wpisaniu w umowie że wraz z osobą podpisującą będzie ta druga osoba z imienia i nazwiska
    -umowa najmu okazjonalnego z każdą osobą tej pary wraz z oświadczeniem o egzekucji

    1. Dzień dobry! Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, to nie miejsce jednak na rozpisywanie się o nich. W skrócie, ja preferuje umowę n.o. zawartą z obiema osobami przy uwzględnieniu klauzuli dot. solidarnej ich odpowiedzialności, gdzie również obie te osoby składają oświadczenie o poddaniu się egzekucji. Pozdrawiam 🙂

  65. Witam serdecznie, dziękuję pani Joanna za wszystkie odpowiedzi, bardzo ciekawe było poczytać. Chcę od siebie zapytać: Kiedy w umowie okazjonalnego najmu, jedna osoba jest wpisana jak najemca, a druga (siostra) zapisana jak osoba, która będzie mieszkać z najemcą, Wynajmujący musi podać do urzędu dwie, czy jedną osobę zamieszkującą tam??
    I jeżeli można, proszę odpowiedzieć jeszcze na takie pytanie, czy wynajmujący jest ZOBOWIĄZANY przed najemcą poinformować go o podwyżce czynszu administracyjnego ( o podwyżce prognozy za wodę, albo prąd, gaz) ???
    NAPRZÓD DZIĘKUJĘ

    1. Dzień dobry, do Urzędu Skarbowego Wynajmujący zgłasza fakt zawarcia umowy najmu okazjonalnego, może wskazać dane Najemcy, na pewno jednak nie musi wskazywać danych pozostałych osób zamieszkujących. Jeżeli chodzi o podwyżki czynszu administracyjnego, to jeżeli chce żeby Najemca uiszczał wyższe opłaty, musi o tym go poinformować. Pozdrawiam!

  66. Co jeśli najemca straci możliwość przeprowadzki do lokalu zastępczego bo właściciel mieszkania, który podpisał zgodę na przyjęcie tego najemcy, zmienił zdanie, sprzedał mieszkanie, bądź zmarł? Wiem, że najemca powinien poinformaować wynajmującego o zmianie lokalu zastępczego, ale co jeśli tego nie zrobi i nie ma go dokąd eksmitować?

    1. Wtedy Komornik zwróci się do gminy o wskazanie noclegowni i tam zostanie przeprowadzona eksmisja. Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *