Taka niby oczywista oczywistość, ale nadal dla wielu osób temat nie jest jasny i budzi zdziwienie.
Wyjaśnijmy sobie więc tę kwestię raz na zawsze! 😉
W jednej księdze wieczystej może być wpisana tylko jedna nieruchomość. W ramach jednej nieruchomości może być wydzielona geodezyjnie większa ilość działek, będą one stanowić jednak nadal jedną nieruchomość.
Połączenie nieruchomości
Nie ma takiej możliwości, aby w ramach jednej księgi wieczystej występowały dwie lub więcej nieruchomości.
Kilka nieruchomości, jeżeli stanowią całość gospodarczą lub graniczą ze sobą (art. 21 KWU), może faktycznie na żądanie właściciela tychże nieruchomości, zostać połączona w jednej księdze wieczystej. Jednak na skutek takiego połączenia, powstanie nowa zjednoczona nieruchomość, należąca do jednego właściciela, dla której właściwa będzie jedna księga wieczysta. Czyli nadal obowiązywać tu będzie zasada „jedna księga wieczysta – jedna nieruchomość”.
Nieruchomość a działka ewidencyjna
Zdarza się, iż pojęcie nieruchomości mylone jest z pojęciem działki ewidencyjnej. Zależność pomiędzy nieruchomością, a działką ewidencyjną można zobrazować wskazując, iż jedna nieruchomość gruntowa może składać się nawet z kilku działek ewidencyjnych. Natomiast pojedyncza działka ewidencyjna, nie może wykraczać poza obszar jednej nieruchomości.
Niezrozumienie tematu, przejawia się często w kwestii współwłasności nieruchomości, w ramach której występuje więcej działek. W ramach takiej nieruchomości, pomimo występowania współwłasności w częściach ułamkowych, poszczególne działki nie mogą mieć osobnych właścicieli. Współwłaściciele często, oczekują od sądu wieczystoksięgowego, iż przypisze on w ramach danej księgi wieczystej, własność jednej działki współwłaścicielowi X, a drugiej współwłaścicielowi Y. W takiej sytuacji, każdy z nich jest jednak właścicielem określonej części całości nieruchomości i nie może być samoistnym właścicielem poszczególnej działki.
Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być jedynie zniesienie współwłasności, poprzez odłączenie z dotychczasowej księgi wieczystej danej działki gruntu wchodzącej w jej skład i założenie dla niej nowej księgi wieczystej. W tej sytuacji powstaną dwie odrębne nieruchomości i każdy z współwłaścicieli będzie już niezależnym właścicielem danej działki, która stanowić będzie odrębną nieruchomość.
Podział geodezyjny
Pamiętajmy również, iż podział geodezyjny danej działki, nie wyodrębnia nowych nieruchomości, a jedynie nowe działki geodezyjne, nadal w ramach tej samej nieruchomości. Podział ten nie rozstrzyga również o kwestiach dotyczących ich własności, właściciel czy też współwłaściciele nowo utworzonych działek, pozostają tożsami z właścicielem/właścicielami działki podlegającej podziałowi.
Podział geodezyjny jest najczęściej jedynie I etapem poprzedzającym np. sprzedaż części działki czy zniesienie współwłasności, gdzie dopiero te działania powodują powstanie odrębnych nieruchomości i powodują utworzenie dla nich odrębnych ksiąg wieczystych.
Co jeżeli współwłaściciele jednej działki mają udziały wpisane do osobnych KW. W tych KW każdy z nich ma inne swoje działki? Moje pytanie brzmi, czy udział w działce może być nieruchomością i mieć założoną odrębną KW.
Udział w działce nie może być odrębną nieruchomością i nie można dla niego założyć księgi wieczystej. Można natomiast znieść współwłasność nieruchomości, podzielić ją na działki stosownie do wielkości udziałów i wtedy dla każdej z nich założyć odrębną księgę wieczystą.
Witam . PANI JOANNO mam problem . Otóż 4 lata temu nabyłam nieruchomość . Działkę obok również ktoś nabył od tego samego wlasciciela co ja . Czyli ja zakupiłam dom i budynki oraz działkę a ktoś ziemię rolne. Gdy wzięłam geodetę z gminy o wyznaczenie granic okazało się ze jedna z działek które kupili sąsiedzi jest pod moim domem. Zażądali odemnie dużo pieniędzy na co się nie zgodziłam i zaproponowałam kwotę wedle rzeczoznawcy . Z zemsty założyli mi sprawę o unieważnienie mojego aktu notarialnego . Tłumacząc że była to jedna ksiega wieczysta jedna nieruchomość. Chcą mi zabrać to co kupilam mimo że nie oni mi to sprzedali
Nie znam szczegółów sprawy, która z pewnością wymagałaby analizy, nie jest to zresztą miejsce na udzielanie porad prawnych. Niemniej nie widzę tu podstaw prawnych do skierowania, szczególnie przez sąsiadów, którzy nie byli stroną aktu notarialnego, pozwu o stwierdzenie jego nieważności.
Właściciel podzielił działkę na dwie części, zgłaszając to do wójta gminy. Działki nabyły dwa różne nr ewidencyjne, jednakże w księdze wieczystej widnieje dalej nr działki macierzystej. Chce kupić jedna z tych działek .czy właściciel ma obowiązek zmiany w księgach że podzielił działkę ?
Brak wpisu do księgi wieczystej podziału nieruchomości, nie stanowi przeszkody do zbycia jednej z działek. Jeżeli działka jest wydzielona geodezyjnie i ma nadany odrębny numer, wniosek o odłączenie działki z dotychczasowej księgi i założenie dla niej nowej księgi można zawrzeć w akcie notarialnym umowy sprzedaży.
Witam,
Nieruchmość została podzielona geodezyjnie na dwie działki, każda ma 4 współwłaścicieli. Zapis w KW został zmieniony – są wpisane dwa numery ewidencyjne działek. Jedna idzie na sprzedaż, druga wraz z innymi nieruchomościami o odrębnych numerach KW idą drogą sądowną do podziału między współwłaścicieli, żeby każdy miał swoją. Czy wniosek do sądu można wnieść od razu po sprzedaży, czy trzeba poczekać aż notariusz złoży wniosek i zostanie założona nowa KW dla sprzedanej działki?
W mojej ocenie nie ma potrzeby czekać na nową kw. Wniosek o zniesienie współwłasności przez podział, można złożyć wcześniej, opisując stan faktyczny i prawny, a dalsze dokumenty uzupełnić/dosłać w między czasie do sądu. Najpewniej zanim zostanie wyznaczone pierwsze posiedzenie w Sądzie, nowa kw zostanie już założona.
Czy kupując jedną z dwóch działek ewidencyjnych wpisanych do tej samej KW, automatycznie księgi te się rozdzielają? Będę mieć osobną KW tylko ze swoją działką?
Automatycznie to się nie dzieje,jednak wniosek o odłączenie działki z dotychczasowej księgi i założenie dla niej nowej księgi można sformułować w akcie notarialnym umowy sprzedaży. Po rozpatrzeniu takiego wniosku, Sąd wieczystoksięgowy założy osobną kw dla nabytej przez Panią działki, która stanowić będzie już samodzielną nieruchomość.
Witam, mam podobny problem, działka która zamierzam nabyć jest w jednej księdze z 3 pozostałymi , czy sprzedawca działki jeszcze przed sprzedażą nam, powinien odłączyć ja z księgi wieczystej czy tak jak wyżej przeczytałam poczekać na moment kupna i zawrzeć to w akcie notarialnym sprzedaży ?
Jeżeli działki są podzielone ewidencyjnie w ramach jednej księgi wieczystej, nie ma potrzeby, aby przed sprzedażą wyodrębniać tą pojedynczą działkę do osobnej księgi wieczystej. Spokojnie można to zrobić przy okazji umowy sprzedaży
Kupiłam w zeszłym roku mieszkanie z 3 pokojami.O tym 3 pokoju dopiero dowiedziałam się jak odebrałam księgę wieczystą. 3 pokoj jest zamurowany i nie mamy do niego dostępu.Osoba sprzedająca mi mieszkanie sprzedała mój pokój sąsiadowi za 20 tysiecy bez umowy przed moim kupnem.Chce sprzedać teraz swoje mieszkanie.Jak.mam odzyskać ten pokoj bo dobrowolnie nie chcą mi go oddać.
Ciekawa sprawa. Proponowałabym najpierw wezwanie w formie pisemnej (jeżeli nie było) do wydania części nieruchomości, w razie braku reakcji pozew do Sądu o wydanie części nieruchomości. Osoby, które „nabyły” pokój będą musiały skierować roszczenie osoby, która im ten pokój „sprzedała”.
Co w przypadku darowizny? Jesteśmy w trakcie dzielenia działki jedna działka będzie darowizna dla mnie czy w tym przypadku musimy wnosić do ksiąg wieczystych O zmianę i wpis nowej księgi.czy to wsyztsko może zostać załatwione u notariusza ?
Jeżeli wydzielona działka ma stanowić odrębną nieruchomość należy wnieść o założenie dla niej osobnej księgi wieczystej. Wniosek taki może złożyć w Państwa imieniu notariusz przy okazji sporządzania aktu notarialnego.
Szanowna Pani,
czy jeśli mam KW dla jednej działki to jest możliwość wpisania do niej kolejnej? Czy trzeba założyć nową KW i ew. jakoś połączyć w jedną? W sądzie dostałem formularz KW-WPIS, ale tam nie ma nic o nr działki czy coś.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Niestety pytanie nie jest wystarczająco precyzyjnie zadane, aby udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nie wiem jaki jest status prawny tej kolejnej działki. Co do zasady jednak działki graniczące ze sobą i mające tego samego właściciela można połączyć w jednej księdze wieczystej.
Dzień dobry.
Sprawa trochę odwrotna.
Jestem właścicielem dwóch mieszkań obok siebie. Niebawem zostaną połączone (zgoda wspólnoty itp.)
Pytanie: CZY MUSZĘ robić jedną wspólną księgę wieczystą, czy połączone mieszkania mogą funkcjonować na dwóch księgach? Jeżeli nie ma obowiązku łączenia wolałbym zostawić dwie osobne.
Mariusz
Jeżeli połączone mieszkania mają stanowić jedną nieruchomość, to muszą mieć jedną księgę wieczystą. Dwie księgi na jednym lokalu będą źródłem chaosu prawnego. Pojawią się najpewniej problemy natury administracyjnej, związane z naliczaniem podatku od nieruchomości, opłat do wspólnoty, czy też przeszkody przy ewentualnej sprzedaży tej nieruchomości. Zdecydowanie zalecam więc uregulowanie tej kwestii.
Dziekuje za ten wpis, jestesmy rowniez w lamigowce i chcialabym jeszcze dopytac o kwestie kredytowania.
Na jednej ksiedze sa trzy dzialki, w akcie notarialnym chcemy wpisac ze tylko jedna z tych dzialek (budowlana, dwie pozostale to rolna i lesna) bedziemy kredytowac. Czy musimy wyodrebnic ksiege wieczysta przed zlozeniem wniosku o kredyt? Czy mozemy rowniez to zapisac w przedwstepnym akcie notarialnym? Czy w ogole nie musimy wyodrebniac bo i tak kupujemy calosc…
Jeżeli kupują Państwo całą nieruchomość w kredycie hipotecznym, to wszystkie działki/cała nieruchomość będzie obciążona hipoteką. Ewentualnie strona sprzedająca Państwu działkę może też wcześniej wyodrębnić działki do osobnych ksiąg i sprzedać niezależnie działki. Mogą też Państwo postarać się uzyskać od banku promesę, że po wyodrębnieniu działki budowlanej do osobnej księgi, pozostałe działki zostaną zwolnione z hipoteki. Bank może się na to zgodzić, jeżeli zabezpieczenie będzie dla niego wystarczające.
Witam.
Zamierzam dzierżawić działkę pewnej firmie i ta dzierżawa ma zostać wpisana w KW.
Ta KW obejmuje dwie działki , które ze sobą nie sąsiadują i obie są moją własnością. Czy wpisując dzierżawę w KW będzie ona dotyczyć obu działek czy jednakże można to w KW uodrębnić ?
Z góry dziękuję za odp, pozdrawiam serdecznie
Wpisu dzierżawy w księdze wieczystej dokonuje się na podstawie załączonej do wniosku, umowy dzierżawy i zgody właściciela nieruchomości na dokonanie wpisu. We wszystkich powyższych dokumentach należy precyzyjnie wskazać, która z działek jest przedmiotem dzierżawy. Wpis w kw musi być odzwierciedleniem rzeczywistego i obowiązującego stanu prawnego dot. nieruchomości, a ten wynika z dokumentacji stanowiącej podstawę wpisu. Jeżeli więc działki są wyodrębnione ewidencyjnie i uwzględnione jest to w kw, a wniosek o wpis w kw zostanie prawidłowo sformułowany, z treści kw będzie jasno wynikać, iż przedmiotem dzierżawy jest tylko jedna z działek wchodzących w skład nieruchomości.
Działka hipoteczna zapisana niegdyś w KW vs. działka (-i) ewidencyjna (-e)
w wyniku analizy geodezyjnej stwierdzono, że dawna działka hipoteczna zapisana literalnie w KW do 2008 roku odpowiada obecnej działce ewidencyjnej w placu oraz dwóm fragmentom w pasie przyległych dróg (działki rozliczeniowe tworzone aktualnie w ramach korekty operatu EGiB); w 2008 roku przy obrocie udziałem do gruntu wykorzystano wadliwe dane ewidencyjne i Sąd sprostował oznaczenie KW wpisując w dziale I bieżący numer działki ewid. i znacznie mniejszą (od hipotecznej) powierzchnię nieruchomości. Pytanie: czy doszło do skutecznego „wyrugowania” części drogowych z tej nieruchomości (notariusz w konstrukcji aktu opisywał obrót udziałem w działce hipotecznej a sprawę sprostowania odnotował jedynie w końcowych wnioskach do KW) i jaki stan prawny właściwy byłby dla tych fragmentów ulicznych obecnie (gdy uznać wyłączenie z KW). pozdrawiam
Dzień dobry. Jedna nieruchomość (jedna KW) składa się z dwóch działek (o zbliżonych rozmiarach), Prawdopodobnie pierwotnie działki dzielono pod zabudowę szeregową (wąskie i długie), jednak później kolejni inwestorzy kupowali po dwie działki. Na każde dwie takie działki objętę jedną KW przypada obecnie połówka tzw. bliźniaka. W KW oraz dokumentacji geodezyjnej istnieją dwie działki o różnych numerach, z oznaczoną oddzielnie powierzchnią i oznaczonymi granicami. Czy w takiej sytuacji dla potrzeb interpretacji przepisów budowlanych przyjmujemy, szerokość pojedynczych działek czy sumę połączonych? Łącznie mają szerokość ok. 20m, a pojedynczo ok. 10m każda – z kolei dla działek o szerokości poniżej 16m istnieją inne ograniczenia w zakresie odległości projektowanych budynków od granicy (kewstia dobudowy garażu lub wiaty). Stąd pytanie – jak w takim przypadku liczyć szerokość działki.
Na etapie postępowania administracyjnego, poprzedzającego rozpoczęcie budowy, najpewniej wskazano, że te dwie działki ewidencyjne stanowią jedną działkę budowlaną. W związku z czym szerokość liczyłabym łącznie, a nie osobno.
Dziękuję za odpowiedź
Dzień dobry,
Jestem właścicielem działki na której stoi dom mieszkalny i obok dom w surowym stanie. Mam założona KW na działce, podzieliłam działki na dwie, na obu znajdują się budynki. W zaistniałej sytuacji muszę założyć nową KW dla działki na której wybudowany jest dom w surowym stanie na potrzeby kredytu?
Co do zasady, hipoteka rozciąga się na całą nieruchomość. Jej ustanowienie tylko na części tj. w tym przypadku, na jednej z dwóch działek geodezyjnych tworzących nieruchomość ujawnioną w jednej księdze wieczystej, nie jest możliwe. Ma Pani więc dwie opcje, albo ustanowić hipotekę na całej nieruchomości, albo faktycznie dokonać odłączenie działki z domem w stanie surowym z istniejącej księgi wieczystej i założenie dla niej odrębnej księgi wieczystej. Wtedy też będzie możliwe ustanowienie hipoteki tylko dla tej działki.
Witam, zamierzam kupić działkę, która jest wynikiem podziału jednej działki na dwie części, jest wydzielona geodezyjnie, ma swój oddzielny nr ewidencyjny ale widnieje w jednej księdze wieczystej dla wszystkich kilku działek. Rozumiem, że przy podpisywaniu umowy kupna, muszę poprosić notariusza o wniosek wypisania z tej księgi wieczystej i o założenie nowej?
Tak, to standardowa procedura, notariusz przy okazji umowy sprzedaży kieruje do sądu wieczystoksięgowego wniosek o odłączenie działki z dotychczasowej księgi wieczystej i założenie nowej księgi. Oczywiście wniosek obejmuje też wpisanie nowego właściciela.
Dzień dobry,
jeśli działki mają dwóch współwłaścicieli z określonymi udziałami, to przy zakupie udziału od jednego właściciela wymagana jest zgoda drugiego współwłaściciela na założenie nowej KW, czy notariusz może bez jego zgody skierować wniosek o założenie nowej księgi i wpisanie nowego właściciela tego udziału
Nie do końca wiem o co chodzi w pytaniu. Jeżeli nie było zniesienia współwłasności i sprzedajemy udział w nieruchomości to nie zakładamy nowej księgi, tylko wpisujemy nowego współwłaściciela do dotychczasowej księgi. Jeżeli natomiast współwłaściciele sprzedają wyodrębnioną ewidencyjnie działkę, to robią to razem, a notariusz zwyczajowo już w akcie sprzedaży, składa w imieniu kupującego, czyli nowego właściciela działki, wniosek o wyodrębnienie i założenie nowej księgi wieczystej oraz ujawnienie nowego właściciela.
Witam,
chciałabym zakupić dwie sąsiadujące ze sobą działki budowlane. Na jakim etapie możliwe będzie ich połączenie w jedną? Czy jest to możliwe podczas załatwiania formalności podczas zakupu czy dopiero po? I z jakimi dodatkowymi kosztami może się to wiązać?
Proszę o doprecyzowanie, czy chodzi o dwie wyodrębnione ewidencyjne działki w ramach tej samej nieruchomości (jedna księga wieczysta), czy dwie osobne nieruchomości, na dwóch osobnych księgach wieczystych?
A czy jeśli mam dwie działki ewidencyjne (jeden LWH, ale tak naprawdę leżą one w innych miejscach) i dla nich została założona jedna księga wieczysta, to czy mogę sama (nie w akcie notarialnych przy sprzedaży) złożyć wniosek o odłączenie jednej działki od kw i założenie dla niej nowej (za zgodą współwłaścicieli)? Czy potrzebuję znowu przedkładać wszystkie te dokumenty, które dawałam do założenia kw (np. postanowienie spadkowe), czy wystarczy sam wniosek i zgoda współwłaścicieli?
Może Pani sama złożyć wniosek o odłączenie jednej z działek i założenie dla niej nowej księgi wieczystej. Do wniosku, oprócz zgody współwłaścicieli, będzie musiała Pani załączyć wyrys z mapy ewidencyjnej i wypis z rejestru gruntów dla prawidłowego oznaczenie nowopowstałej nieruchomości w nowoutworzonej księdze.
Jestem właścicielem działki, ma ona założoną KW. Obecnie dokupiłem drugą, która graniczy z moja poprzednią, do sądu został złożony wniosek o dopisanie do istniejącej już KW. Nabyta działka w Dz I SP KW posiada „prawo przejazdu przez….”. Czy to prawo będzie obowiązujące również dla poprzedniej?, znalazłem informacje że obciążenia z nowej „przechodzą” do istniejącej KW a jak jest z prawami.
Sąd wieczystoksięgowy dopisując działkę nowozakupioną, wpisze służebność gruntową przechodu i przejazdu w dziale trzecim księgi wieczystej prowadzonej dla całej nieruchomości, najpewniej jednak z oznaczeniem, że jej wykonywanie jest ograniczone do działki na rzecz której to prawo ustanowiono. Nie widzę podstaw prawnych do tego, aby rozszerzać to prawo na drugą nieruchomość, co byłoby niekorzystne dla właściciela nieruchomości obciążonej.
Witam, czy jeśli chcę sprzedać dom przed upływem 5 lat w celu kupna mieszkania to obowiązuje mnie podatek? Problem polega również na tym że ta działka jest dzierżawiona wyłączając część podwórka na którym stoi dom i budynki gospodarzcze. Mogę sprzedać bez zgody dzierżawiącego, czy muszę dzielić działkę na odrębną część? Umowa jest sporządzona notarialnie na określony czas, z góry dziękuję za odpowiedź.
Jeżeli chce Pani sprzedać dom przed upływem 5 lat od jego nabycia to co do zasady faktycznie wiąże się to z zapłatą z podatku dochodowego od osób fizycznych. Uniknąć zapłaty tego podatku faktycznie może Pani przeznaczając dochody ze zbycia nieruchomości, na własne cele mieszkaniowe w okresie 3 lat od sprzedaży domu.
W kwestii umowy dzierżawy, może Pani sprzedać nieruchomość bez zgody dzierżawcy, umowa ta jednak nadal będzie obowiązywać, zmieni się jedynie właściciel nieruchomości dzierżawionej i to on teraz będzie stroną umowy dzierżawy.
Witam,
Do KW wpisano 6 działek. Chcę kupić jedną z nich, natomiast na drugiej będzie udział w drodze. Po podpisaniu aktu notarialnego będę musiała sama lub w akcie przez notariusza złożyć wniosek o założenie nowej KW. Czy będę do tego potrzebowała wypisu z gruntów oraz mapy geodezyjnej dla wszystkich 6 działek czy tylko dla dwóch ujętych w akcie notarialnym?
Nie ma potrzeby załączania do wniosku o założenie nowej księgi wieczystej wypisów z rejestru czy wyrysów z map ewidencyjnych pozostałych działek.
Dzień dobry,
mamy 2 działki obok siebie (jeden właściciel) , w tym 2 osobne KW dla każdej z działek . Planujemy powiększyć jedną z działek kosztem drugiej. Jeżeli dobrze rozumiem, w momencie podziału geodezyjnego wystąpi sytuacja gdzie odłączona / przyłączona część do jednej z działek będzie miała inną KW niż działka do której ta część gruntu została (geodezyjnie) przyłączona. Czy taki stan w KW po podziale geodezyjnym będzie prawidłowy prawnie (w sumie jaki to będzie stan prawny w KW dla tej dołączonej części), i co należy zrobić by to uregulować, tak by każda z działek (po dołączeniu/ odłączeniu nowej części) miała nadal w całości jedną, osobną KW?
To zdecydowanie jest materiał na dosyć obszerną poradę prawną, a nie na odpowiedź w komentarzu 🙂
Sytuacja: jedna KW dla kilku działek zabudowanych i kilku działek rolnych. Chcielibyśmy kupić jedną z działek rolnych, tylko przy tej KW w dziale III wpisana jest OGRANICZONE PRAWO RZECZOWE
Treść wpisu BEZPŁATNE I DOŻYWOTNIE PRAWO KORZYSTANIA Z DWÓCH POKOI Z UŻYWALNOŚCIĄ KUCHNI I ŁAZIENKI. Czy teraz jak zakupimy działkę i będzie odłączenie od dotychczasowej księgo wieczystej czy te ograniczone prawo rzeczowe przejdzie również na naszą działkę?
Odpowiadając na pytanie zacytuje po prostu art. 290 § 2 kodeksu cywilnego tj. „W razie podziału nieruchomości obciążonej służebność utrzymuje się w mocy na częściach utworzonych przez podział; jednakże gdy wykonywanie służebności ogranicza się do jednej lub kilku z nich, właściciele pozostałych części mogą żądać ich zwolnienia od służebności.”
Dobry wieczór, mój tata ze swoją siostrą mają dom z gruntem jako współwłasność ułamkowa 1/2, posiadają akt notarialny o zniesieniu współwłasności, jednak mają tę samą księgę wieczystą i są tam obydwoje wpisani. Czy można założyć teraz osobno księgi tak, że każda ze stron ma osobno dla swojej części ? I jak wygląda sprzedaż jednej części domu ? Czy są jakieś przeciwwskazania? Dziękuję pozdrawiam
Jeżeli zniesienie współwłasności polegało na podziale fizycznym w skutek czego powstały dwie odrębne nieruchomości, jest możliwe założenie dwóch oddzielnych ksiąg wieczystych. Proszę się upewnić czy taki wniosek nie został już złożony przez notariusza, może po prostu jeszcze nie został wpis w księgach wieczystych dokonany. Nie widzę przeciwwskazań do sprzedaży.
Witam. Kupiłem dwie działki (graniczące ze sobą). Zostały one notarialnie spisane i została dla nich założona jedna księga wieczysta. Czy biorąc kredyt mogę zaznaczyć iż jedna z nich jest zabezpieczeniem (chodzi o ewentualną sprzedaż drugiej) czy ewentualnie mogę dla drugiej założyć osobną księgę wieczystą i jak mogę to zrobić?
Hipoteka jest co do zasady ustanawiana zawsze na całej nieruchomości. Mając jednak już kredyt, możemy zwrócić się do Banku o wyrażenie zgody na zwolnienie działki odłączanej z obciążenia hipotecznego.Bank jednak nie musi się na to godzić, jeżeli uzna że nie jest to dla niego wystarczające zabezpieczenie. Inną opcją jest wcześniejsze wyodrębnienie drugiej działki do osobnej księgi wieczystej, składając wniosek do sądu wieczystoksięgowego i wiadomo wtedy hipoteka obciąża tylko jedną działkę.
Posiadamy z mężem 2 działki wpisane do 1 księgi wieczystej- jedna z działek jest nowowydzoelona. Chcielibyśmy zacząć budowę domu na jednej z nich oraz rozpocząć starania o kredyt hipoteczny. W tym celu chcemy odłączyć 1 działkę i założyć jej oddzielna KW. Dom chcemy postawić na działce która zostałaby w istniejącej KW. Wpis do KW jednak trwa obecnie ok roku a nam zależy na czasie. Jakie będą konsekwencje jeżeli uzyskamy kredyt na budowę domu przed założeniem przez sąd oddzielnej KW? Czy kredytem będzie obciążona cała nieruchomość pomimo trwającego postępowania o założenie KW dla jednej z działek?
Wniosek o wyodrębnienie polecam złożyć przed wszczęciem procedury pozyskiwania kredytu. W banku złożyć dokumenty dot. nieruchomości i przedstawić złożony wniosek o odłączenie działki i dla zabezpieczenia zażądać od banku promesy na ewentualne zwolnienie działki odłączanej z obciążenia hipotecznego. Tak, aby faktycznie mogło dojść do tzw. bezciężarowego odłączenia działki od nieruchomości.
Posiadamy z mężem 2 działki wpisane do 1 księgi wieczystej- jedna z działek jest nowo wydzielona. Chcielibyśmy zacząć budowę domu na jednej z nich oraz rozpocząć starania o kredyt hipoteczny. W tym celu chcemy odłączyć 1 działkę i założyć jej oddzielna KW. Dom chcemy postawić na działce która zostałaby w istniejącej KW. Wpis do KW jednak trwa obecnie ok roku a nam zależy na czasie. Jakie będą konsekwencje jeżeli uzyskamy kredyt na budowę domu przed założeniem przez sąd oddzielnej KW? Czy kredytem będzie obciążona cała nieruchomość pomimo trwającego postępowania o założenie KW dla jednej z działek? Czy w późniejszym czasie można ten stan prawny uregulować?
Witam serdecznie,
Gdzie można uzyskać informację kiedy nastąpił podział geodezyjny w wyniku którego powstała
dana działka ewidencyjna?
Data ta z uzyskanych przeze mnie informacji ma znaczenie
w uzyskaniu pozwolenia na budowę czy też braku odmowy na zgłoszenie budowy domku letniskowego.
Jeden z punktów obowiązującego MPZP określa minimalną wielkość wydzielonych działek dla zabudowy letniskowej,
której interesująca mnie działka nie spełnia.
Jednak wg informacji ze Starostwa, jeśli jej podział nastąpił przed uchwaleniem planu, może ona zostać zabudowana.
Czy spotkała się Pani z taką sytuacją i może potwierdzić taki stan rzeczy, czy to kwestia wolnej interpretacji urzędnika?
Dziękuję i pozdrawiam.
Dzień dobry. Jeśli mamy na 1 księdze wieczystej nieruchomość, na którą składa się schowek, miejsce garażowe oraz mieszkanie i chcemy wziać kredyt hipoteczny tylko na miejsce garażowe oraz mieszkanie- czy jest taka możliwość? Zastanawiam się, gdyż wpis do hipoteki będzie w tej 1 księdze. Czy możnaby w takim razie założyć nową księgę dla schowka? Dziękuję i pozdrawiam!
Schowek nie może zostać wyodrębniony do osobnej księgi wieczystej.
Dzień dobry,
czy konieczna jest wizyta u Notariusza, po dokonaniu geodezyjnego podziału działki na dwie części i założeniu dla każdej z wydzielonych działek Księgi Wieczystej – jeśli właściciel obu działek się nie zmienia?
Nie ma takiej potrzeby
Dzień dobry.
Chcę kupić działkę, która graniczy z moją działką. ( Z dwóch stron graniczy z moją działką a z jednej z drogą osiedlową, asfaltową) Moje pytanie, czy w takim przypadku musi być podział geodezyjny i wytyczenie granic, jeśli chcę przyłączyć tą działkę do mojej?
Musiałby Pan doprecyzować pytanie, czy chce Pan, aby te dwie działki ewidencyjne stanowiły jedną nieruchomość w ramach jednej księgi wieczystej, czy połączyć je aby stanowiły jedną działkę ewidencyjną.
Witam, Chcę dokonać zakupu działki składającej się z dwóch numerów działek plus trzecia jako 1/4 udział w drodze. Działki te, przykładowo nr 1, 2,3(3 -w udziale 1/4) -zostały wydzielone z działki macierzystej, przykładowo nr 10. Oprócz działek 1,2,3, z działki macierzystej 10 zostały wydzielone jeszcze inne działki-4,5 oraz 6,7 i 8,9- również na sprzedaż, niektóre sprzedane. Wydzielone działki nie posiadają KW, natomiast jest KW na działkę macierzystą nr 10. W dziale IV KW- widnieje wzmianka-wpis hipoteki. Właściciel twierdzi, że wpis dotyczy innego kupującego, który zakupił działki 4,5 plus 1/4 udziału działki nr 3 na kredyt, a że nie posiada jeszcze KW (oczekuje się około 6 miesięcy), to bank dokonał takiego wpisu na KW macierzystej. Czy w takim przypadku kupując działki wydzielone 1,2 i 1/4 trzeciej -dotyczy mnie hipoteka sąsiada, która wpisana jest w KW macierzystą? Jak sprawdzić jako kupujący ten wpis, jak kupić wyodrębnione działki, aby nie ,,odziedziczyć,, przy okazji nieswojej hipoteki?
Szanowna Pani,
proszę o wyjaśnienie. Jest jedna KW-w niej dwie działki ewidencyjne, jedna zabudowana druga nie, na tej KW hipoteka. Chce nabyć obydwie finansując kredytem ale w banku twierdzą, że jedną, tą niezabudowaną należy nabyć z środków własnych. Czy mają prawo tak twierdzić skoro kredyt ma sfinansować zakup całej nieruchomości i będzie ustanowiona hipoteka na tej KW czyli na obu działkach, zresztą celem nabycia trzeba będzie spłacić obecną hipotekę ustanowioną obecnie na KW.
Z góry dziękuję za informacje.
Może chodzi o to, iż bank oczekuje wkładu własnego w wysokości równowartości tej jednej działki, jednak trudno mi się odnieść do tej kwestii mając tylko przedstawione przez Pana inf.
Dzień dobry,
Planuje zakup dwóch działek (graniczą ze sobą) wydzielonych z większej działki (w obręb większej działki wchodzi 5 działem i posiadają obecnie jedną księgę wieczystą). W przyszłości chciałbym na jednej z działek wybudować dom, a drugą w razie potrzeby sprzedać.
Czy w takim przypadku przy zakupie powinienem założyć dwie księgi wieczyste?
Czy wystarczy zawrzeć tą informacje u notariusza?
Dziękuję i pozdrawiam,
Jeżeli działki są wyodrębnione ewidencyjnie, to może Pan przy okazji zakupu od razu wnioskować o osobne księgi wieczyste, albo spokojnie później złożyć wniosek do ksiąg wieczystych o wyodrębnienie tej drugiej do osobnej księgi wieczystej. Nie widzę potrzeby informowania o tych planach notariusza.
Dzień dobry.
Posiadam sześć dzialek ewidencyjnych w trzech różnych miejscach lecz w tej samej miejscowosci. Po dwie (sasiadujace ze soba) w różnych miejscach. Do zadnej z tych dzialek nie ma zalozonej KW, i chcialbym wlasnie założyć te ksiegi. Moje pytanie brzmi: czy bede mógł wpisać te wszystkie działki ewidencyjne do jednej KW, czy bede musial założyć trzy KW, dla kazdej pary dzialek ewidencyjnych sasadujacych ze soba?
Dzień dobry
Posiadam trzy dzialki ewidencyjne dla których nie ma zalozonej KW. Chciałbym wlasnie założyć takie ksiegi.
Te trzy wspomniane działki znajdują sie w jednym miejscu (w jednym pasie). Dwie z ich granicza ze sobą, natomiast trzecia jest oddzielona od tych dwóch drogą powiatową (nie wiem jakiej kategorii). Moje pytanie brzmi: czy bede mógł wpisac te trzy dzialki do jednej KW, czy bede musial założyć dwie osobne KW?
Dzień dobry ,
Chcę kupić działkę z domem od rodziny. Ciotka rozwiodła się z wujem , wspólną działkę podzielono sądownie na dwie , na każdej stoi dom. Każdam ma swój numer ewidencyjny ale mają jedną księgę , mało tego w księdze nie ma podziału która jest czyja – teoretycznie widneją nadal jako małżonkowie. Czy ciotka ma prawo sprzedać mi taką działkę ? Czy powinna najpierw założyć na działkę którą chce sprzedać odrębną KW , ewentualnie dokonać wpisu o podziale majątku i rodziale działek ?
dziękuję i pozdrawiam
To jest zdecydowanie materiał na poradę prawną, proszę skorzystać z formularza na stronie albo w inny dogodny sposób się ze mną skontaktować.
Dzień dobry,
skorzystałem z wyszukiwarki ksiąg wieczystych na jednym z portali.
Znalazłem do jednej działki trzy księgi wieczyste. W każdej z nich jest inny właściciel.
Czy jest możliwy taki stan rzeczy?
Tak sytuacja nie wydaje się możliwa, nie wiem co to za wyszukiwarka, ale co do zasady dana działka może być częścią tylko jednej nieruchomości i występować tylko w ramach jednej księgi wieczystej.
Dzień dobry,
Właściciel działki, którą jesteśmy zainteresowani przedstawił nam dokumenty na których widnieje informacja o wyodrębnieniu działki budowlanej z zapisem „dla zstępnych”. Co oznacza takie sformułowanie? Czy istnieje jakieś zagrożenie związane z zakupem takiej działki?
Nie wiem o jakie dokumenty chodzi, nie znam ich treści, a także treści księgi wieczystej. Nie jestem w stanie na podstawie tych informacji ocenić zagrożenia. Zapraszam do kontaktu mailowego w celu ewentualnego rozwinięcia tematu i uzyskania porady prawnej.
Witam, mam pytanie związane zakupem dwóch działek których sprzedający jest użytkownikiem wieczystym a Skarb Państwa właścicielem.
Działki są w jednej księdze wieczystej…
Mam pytanie czy jeśli wybuduje dom na jednej to obie będą mogły przejść we własność? czy tylko ta na której stanie nieruchomość. Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiej działki żeby nie okazał się kotem w worku.
Czy jest możliwość, że nie zostanie przyznana mi własność pomimo budowy domu?
Dzień dobry, w KW jest kilka działek ewidencyjnych. Chcę kupić jedną z nich. Czy po wyodrębnieniu i założeniu nowej KW, działka ta będzie traktowana jako nowo wydzielona geodezyjnie? W MPZP jest zapis, że nowowydzielane działki muszą mieć min. 18 m szerokości, a moja działka ma 16m . Dziękuję za odpowiedź.
Jeżeli działka ta została wydzielona geodezyjnie przed wejściem w życie mpzp, o którym Pani pisze, to nie powinna ona być traktowana jako działka nowowydzielona po założeniu dla niej osobnej księgi wieczystej.
Dzień dobry.
Posiadałam od ponad 15 lat (spadek po rodzicach + zakup) 3 działki leżące obok siebie, na każdą była założona KW.Z całości tych działek zostały wydzielone 4 działki i droga dojazdowa do nich. Sprzedałam jedną z nowych działek i złożyłam wniosek o założenie KW, który jeszcze nie został załatwiony. Moje pytanie: czy mogę sprzedawać następne działki czy muszę czekać aż zostanie dla nich założona KW oraz czy muszę zgłaszać sprzedaż do US i czy obowiązuje mnie zapłata podatku dochodowego od ich sprzedaży?
Dzień dobry
Proszę Pani, jestem zainteresowany kupnem działki budowlanej. Właścicielem działki budowlanej jest Pani X która jest po rozwodzie z Panem Y. Działka która chce nam sprzedać powstała na skutek podzielenia większej działki na dwie części. Jedna część trafiła do pana Y, druga do pani X. Działki po podziale dostały nowe numery ewidencyjne. W księdze wieczystej widnieje podział na te dwie działki ale według wyciągu internetowego właścicieli/ użytkowników wieczystych nadal mamy dwóch (pani X i pan Y). Pani X przedstawia nam wyrok sądu który mówi o tym ze duża działka została podzielona na dwie mniejsze i jedna należy do niej a druga do pana Y.
Moje pytania są następujące. Czy możemy zakupić taka działkę bez ryzyka, że Pan Y będzie potem miał do nas roszczenia? Czy przed sprzedażą tej działki, Pani Y nie powinna stworzyć oddzielnej KW dla swojej nowo powstałej działki? Czy w przypadku nie utworzenia nowej KW przez Panią X, podczas zakupu działki i spisania aktu notarialnego założona zostanie nowa KW dla mnie i mojej partnerki?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Witam serdecznie,
czy nie mając KW dla nowopowstałej działki ( która wydzielona została z dzialki matki) mogę mieć pewność, że hipoteka tej nowej działki nie jest niczym obciążona? Czy lepiej poczekać na nową KW dla nowej działki?
Trudno mi udzielić odpowiedzi, gdy nie mam pełnego obrazu sytuacji. Jeżeli jednak założyć, że nieruchomość z której działka została wydzielona, była obciążona hipoteką, ale była też złożona w odpowiedniej formie zgoda wierzyciela hipotecznego na bezobciążeniowe odłączenie działki, to można mieć pewność że księga wieczysta założona dla nowej działki/nieruchomości nie będzie obciążona hipoteką.
Moja nieruchomość składa się z 4 działek ewidencyjnych. Na jednej został wybudowany dom, natomiast teraz chciałbym wybudować dla dzieci dom na kolejnej działce, która nie przylega bezpośrednio do drogi publicznej. Czy w takim przypadku, dostęp do drogi publicznej moze być zapewniony przez pierwsza moja działkę? Muszę wytyczać służebność przyjazdu? Dodam, iż na tą chwilę ja będę właścicielem dwóch domów.
Z uwagi na fakt, iż jest Pan właścicielem obu działek, to dostęp do drogi publicznej jest faktycznie zapewniony. Dopiero w przypadku sprzedaży jednej z działek, wystąpi potrzeba uregulowania prawnie tej kwestii.
Dzień dobry. Chciałabym kupić działkę dla której w KW są dwie działki ewidencyjne. Jedna z nich ma wpisany status „nieruchomość rolna zabudowana”, druga „tereny mieszkaniowe”. Całość działki nie przekracza 3 tysięcy metrów kwadratowych. Jaki w takim razie ma status cała działka, jest rolna czy budowlana? Czy jeśli dom stoi na części rolnej, to jako osoba „nierolna” mam prawo dokonywac w nim przebudowy itp.?
Serdecznie pozdrawiam
Działka ta ma po prostu charakter mieszany rolno-budowlany W kwestii przebudowy najlepiej kontaktować się z właściwym urzędem gminy, on powinien się wypowiedzieć czy i ewentualnie na jakich warunkach taka przebudowa jest możliwa.
Dzień dobry,
noszę się z zamiarem zakupu dwóch budowlanych działek ewidencyjnych wydzielonych z jednej nieruchomości gruntowej obejmującej kilkanaście takich działek. W tym momencie Księga wieczysta jest założona tylko na całość. W rubryce III KW figuruje zapis „PRAWO DOŻYWOCIA O TREŚCI BLIŻEJ OKREŚLONEJ W § 3 UMOWY O DOŻYWOCIE ORAZ UMOWY DAROWIZNY Z DNIA … ” oraz poniżej nazwisko osoby fizycznej.
Co z prawem dożywocia jeśli kupię te działki i założona będzie na nie nowa KW?
Dożywocie obejmuje całą nieruchomość, wszystkie działki wchodzące w jej skład. W przypadku zakup takich dwóch działek i nawet po założeniu dla nich osobnej księgi wieczystej, nadal będą one obciążone przedmiotową umową dożywocia.
Witam. Teść wydzielił ze swojej działki z nowym domem część i została stworzona nowa z nowym numerem ewidencyjnym. Tą nową działkę chce nam przekazać razem z sąsiednią, na której stoi stary dom. Czy jest możliwe zrobienie tego jednym aktem notarialnym i utworzenie dla tych dwóch działek jednej księgi wieczystej? Będzie to zasadniczo jedna nieruchomość, na której stanie nasz nowy dom. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Musiałabym poznać więcej szczegółów, żeby udzielić odpowiedzi, to zdecydowanie materiał na poradę prawną.
Dzień dobry,
Czy chcąc sprzedać jedną działkę z dwóch (wpisane w jednej księdze wieczystej, z kilkoma właścicielami) o podanej jednej, wspólnej powierzchni należy najpierw dokonać podziału geodezyjnego, a następnie znieść współwłasność tej jednej działki ewidencyjnej na rzecz nowego właściciela i on już zakłada na nią nową księgę wieczystą?
W pierwszej kolejności trzeba przeprowadzić podział geodezyjny nieruchomości i wydzielić dwie działki. Następnie wszyscy współwłaściciele mogą sprzedać jedną działkę. Nie widzę potrzeby znoszenia współwłasności.
Czy na podstawie wypisu z rejestru gruntów można ustalić, że kilka działek stanowi jedną nieruchomość? Chodzi o sytuację gdy w wypisie z rejestru gruntów kilka działek jest zapisanych w jednej jednostce rejestrowej ale nie ma podanych nr KW.
Dzień dobry,
sprawa wygląda tak: w jednej KW jest wpisanych wiele działek wszystkie jako gospodarstwo rolne. Chcę kupić jedną z tych działek na której stoi dom ale w KW nie ma o tym domu informacji. Wszystkie działki maja nadane swoje numery. Kupno będzie na kredyt z banku, czy przed zakupem a przy umowie przedwstepnej notariusz ma możliwośc wydzielenia tej jednej działki do osobnej KW czy dopiero przy finalnej umowie? Kiedy i czy musi notariusz wrowadzić do KW informację o stojącej na tej działce nieruchomości ? Czy przy wydzielaniu działki do nowej KW potrzebna jest wizyta geodety, wytyczenie działek na nowo itd ? Dodam że dom ma nadany numer, ma dokumenty, że istnieje, wypis wyrys z rejestru gruntów właściciele też mają.
dziękuję za pomoc
To jest zdecydowanie materiał na poradę prawną, w razie zainteresowania zapraszam do kontaktu tel. lub mailowego.
Ja mam taki problem ze na jednym nr działki stoi blok mieszkalny
A obok nieprzylegly nieużytek bo nie wiem jak to nazwać
Piętrowa rudera bez prądu, wody itp
Ale jest jedna księga wieczysta
I teraz w bloku mieszkalnym chcą remontować dach a że nieuzytek stanowi 30% mkw chcą go obciążyć remontowym i opłata na rzecz wspólnoty
Oczywiście jest demokracja więc nikt w bloku nigdy nie zagłosuję żeby w takim razie z tego 30%tez zrobić dach tego budynku
Czy możemy się odłączyć odrębną kw od tej działki? (W akcie jest wpisana służebność na wjazd pod budynek)
Jesteśmy załamani bo nieruchomość ta jest ogromnym pasywem
Kryzys pełną gębą a tu jeszcze taka niespodzianka…
Jak z tego wybrnąć?
Pozdrawiam
Nabyłam w drodze spadku nieruchomość gruntową. Podzieliłam ją na kilka mniejszych działek dla każdej założyłam osobną KW. Moje pytanie jest następujące czy w związku z tym, iż każda ma osobną KW stały się one osobnymi nieruchomościami? 2 kwestia jak wygląda sprawa podatku od sprzedaży czy data nabycia to będzie otwarcie spadku, czy tez podział nieruchomości ze względu właśnie na osobne KW do każdej działki i 3 kwestia czy taki podział z wydzieleniem drogi wewnętrznej fiskus nie będzie interpretował jako działalność bo różne cuda słyszałam, że robią?
Jest budynek wielolokalowy postawiony na jednej działce w mieście. Czy w księdze wieczystej mogą ujawnione dane właścicieli poszczególnych lokali?
W księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której posadowiony jest budynek wielolokalowy, nie są ujawniane dane właścicieli poszczególnych lokali. Jeżeli lokale te stanowią odrębną własność, to w księgach dla nich założonych, są wskazane dane właścicieli.
A co w sytuacji kiedy jest działka, na której stoi dom (klocek mieszkanie Góra i dół ) z dwoma rodzinami (brat i siostra) są współwłaścicielami. W księdze wieczystej jest zapis 1/2 współwłasność usrawowa. Ostatnio zrobiłam podział geodezyjny. Moje pytanie to co zrobić aby rozdzielić księge wieczystą i określić dokładnie do kogo i jaka część należy.
Muszą Państwo przeprowadzić umowne (u notariusza) lub sądowe zniesienie wpsółwłasności i złożyć wniosek o założenie nowej księgi dla jednej z wyodrębnionych części. Jeżeli znoszenie współwłasności będzie odbywać się u notariusza, może on pomóc złożyć odpowiednie wnioski.
Chcę kupić dwie graniczące działki: jedna leśna a druga pod zabudowę mieszkaniową, każda z księgą wieczystą. Czy po połączeniu w jedną księgę wieczystą zmieni się sposób naliczania podatku ? W tej chwili od działki leśnej jest niski podatek a od działki po zabudowę jest dużo wyższy.
Witam,
Zakupiłem 3 działki znajdujące się na jednej księdze wieczystej za 160 000 zł, a teraz jedną z tych 3 działek chcę sprzedać przed upływem 5 lat własności za 140 000 zł. Czy będę musiał zapłacić podatek?
Tak, zasada ta dotyczy także sprzedaży części nieruchomości, chyba że skorzysta Pan z tzw. ulgi mieszkaniowej tj. przeznaczy środki otrzymane ze sprzedaży działki na własne cele mieszkaniowe.
Dzień dobry
W ramach jednej nieruchomości właściciel posiada 4 działki. Kupiłem część tej nieruchomości tj. 1 działkę. Chciałbym, aby kupiona przez mnie działka stała się osobną nieruchomością (miała swoją, osobną KW). W jaki sposób tego dokonać?
Zwyczajowo to notariusz w akcie notarialnym w umowie sprzedaży zawiera wniosek do sądu o odłączenie sprzedawanej działki i założenie dla niej nowej księgi wieczystej oraz wpisanie nowego właściciela. Proszę się upewnić, czy takie czynności nie miały miejsca, jeżeli nie, będzie Pan sam musiał dokonać tych czynności.
Dzień Dobry
W jednej księdze wieczystej znajduje się kilka działek geodezyjnych o różnych wielkościach i wartościach. Posiadają hipotekę. Czy kupujac jedną z nich, działka będzie obciążona cała kwotą hipoteki czy jakaś jej częścią?
Wierzyciel może się zaspokoić w całości lub w części z każdej z działek wg swego uznania. Tutaj odpowiedzią może być zwolnienie przez wierzyciela/bank sprzedawanej części nieruchomości od obciążenia hipotecznego. Więcej piszę o tym:
https://radcaonieruchomosciach.pl/jak-bezpiecznie-kupic-jedna-z-dzialek-wchodzacych-w-sklad-nieruchomosci-obciazonej-hipoteka-przewyzszajaca-cene-zakupu-dzialki/
Dzień dobry, mam pytanie:
Mam 2działki pod 1KW po analizie mapy okazało się, ze jedna z nich jest działką budowlaną a druga gruntem ornym IIIb na pierwszej z nich stoi dom, chciałam je rozdzielic na 2kw i dwie osobne działki, wybudować sie na pustej, czy w zwiazku z tym, ze są one pod 1kw mogę pierw wybudowac na ornej dom (oczywiscie po uzyskaniu warunkow zabudowy) a dopiero potem je rozdzielic aby uniknąć przeksztalcenia z gruntow ornych?
Ten temat wymaga zdecydowanie pewnej analizy i zdecydowanie nie jest materiałem na odpowiedź w komentarzu. W razie zainteresowania odpłatną poradą prawną, proszę pisać na: kontakt@kancelariawieczorek.pl.
Witam. Rodzice przepisali aktem notarialnym bratu działkę 172 (gospodarstwo rolne i budynki gospodarcze) zostawiając sobie działkę 305 z domem(wyodrębnioną już wcześniej w latach 60tych) Teraz rodzice chcą ten dom przepisać mi. Jak założyć teraz księgę wieczystą dla działki 305. Jeden wniosek został już odrzucony…
Musiałabym poznać więcej szczegółów, żeby wiążąco odpowiedzieć. Jeżeli rodzice przepisali bratu jedną działkę i została ona wyodrębniona i dla niej założona nowa księga wieczysta, to działka nr 305 z domem teoretycznie powinna zostać na starej księdze i nie ma potrzeby zakładania nowej kw. W razie dalszych pytań, zapraszam do kontaktu: kontakt@kancelariawieczorek.pl
Witam,
Działka macierzysta dla której istnieje kw zostala podzielona na mniejsze. Chcemy sprzedać jedną z nich bez wcześniejszego ujawnienia podziału w tej kw. Czy wpis u notariusza dotyczący odłączenia sprzedanej działki i założenia jej nowej księgi wieczystej spowoduje też zaktualizowanie nr działki w istniejącej(macierzystej) kw?
Precyzując, „wniosek” do sądu zawarty w akcie notarialnym, aby sąd odłączył sprzedawaną działkę i założył dla niej nową księgę wieczystą a także ujawnił nowego właściciela i załączone do niego dokumenty potwierdzające przeprowadzony podział ewidencyjny nieruchomości, będą również podstawą dla Sądu do wpisania do macierzystej księgi inf. i wskazania nr działek powstałych po podziale.
Witam,
Chciałabym zapytać o opłatę za prowadzenie ksiegi wieczystej dla jednej nieruchomości(mieszkanie) w przypadku wykreślenia hipoteki z księgi po spłacie zadłużenia wobec banku.
Bank wpisał do księgi dwie hipoteki – umowną zwykłą i umowną kaucyjną, obie dotyczą tej samej nieruchomości. Czy w przypadku opłaty za wykreślenie hipotek z księgi wieczystej dotyczącej jednej nieruchomości są one mnożone x 2(hipoteka zwykła+kaucyjna) , czy płaci się całość jedną opłatą, czyli 1x 100 zł?
Dzień dobry, chce zakupić dwie działki graniczące ze sobą. Działki powstały przez podział nieruchomości na 5 działek z drogą dojazdową do nich. Jedna (pierwsza z nich) ma dostęp do drogi gminnej a dla drugiej musi być ustanowiona służebność przejazdu przez wydzieloną drogę, ponieważ na jednej chce się wybudować a drugą zostawić z zamiarem sprzedazy. Czy muszę przy zakupie uwzględnić działki w dwóch osobnych księgach wieczystych?
Nie trzeba od razu przy zakupie dwóch działek, ustanawiać dla nich dwóch odrębnych ksiąg. Niemniej tak, czy inaczej trzeba założyć dla nich choćby jedną, nową księgę wieczystą.
Witam,
chce nabyć nieruchomość rolną 3 z 7 działek. w ksiedze wieczystej wpisana jest hipoteka. czy właściciel może sprzedać mi 3 działki?
Właściciel może sprzedać te działki, jednak żeby je nabyć bez hipoteki, właściciel musi uzyskać od banku zgodę na ich bezobciążeniowe zbycie. Szczegóły w artykule https://radcaonieruchomosciach.pl/jak-bezpiecznie-kupic-jedna-z-dzialek-wchodzacych-w-sklad-nieruchomosci-obciazonej-hipoteka-przewyzszajaca-cene-zakupu-dzialki/
Witam
Jedna działka z księgą wieczystą a dwóch właścicieli proporcjonalnie 2/7 oraz 5/7. Są wyłączenia w akcie notarialnym!
Czy właściciel którejś z działek może sprzedać swoja część bez zgody współwłaściciela ??
Nie ma możliwość założenia odrębnej księgi wieczystej dla działki mniejszej ponieważ jest za mała!
Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
Dzień dobry mam pytanie chciałam kupić mieszkanie w budynku mieszkalnym podzielonym na 23 mieszkania .Księga wieczysta jest ustanowiona na całośc gruntu i budynku bez księgi wieczystej na pojedyńcze lokale jakie to ma dla mnie konsekwencje czy jest możliwośc jednak wyodrębnienia kw na dany lokal .? z góry dziękuję za podpowiedz
Żeby odpowiedzieć, czy jest możliwość wyodrębnienia kw dla poszczególnych lokali, musiałabym zgłębić temat. Najpewniej jednak nie jest to możliwe i sprzedawane jest tzw. „udział ze wskazaniem na lokal”. Może Pani o tym poczytać u mnie na blogu https://radcaonieruchomosciach.pl/co-kryje-sie-pod-okresleniem-udzial-ze-wskazaniem-na-lokal-i-co-warto-wiedziec-zanim-zdecydujesz-sie-na-jego-zakup/
Odziedziczyłam po ojcu 1/4 nieruchomosci zabudowanej domem bliźniakiem. W KW jest to wsp własność ojca i cioci po 12.
Chcemy sprzedać nasz bliźniak ale co mamy zrobić aby w KW było, że to nasz dom
W pierwszej kolejności przeprowadzić postępowanie spadkowe w sądzie lub sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza.Następnie można złożyć wniosek o wpisanie prawa własności do księgi wieczystej.
Posiadam 2 działki budowlane (odrębne KW) oraz udzial (1/10) w drodze dojazdowej. Bank udzielając kredytu na budowę domu na jednej z działek chce obciążyć hipoteka dana działkę oraz cały udział w drodze. Czy sprzedając w przyszłości działkę nie obciążoną hipoteką będę mógł sprzedać również połowę moich udziałów (czyli 1/20) bez obciążenia hipotecznego tychże udziałów?
Możliwość sprzedaży połowy udziałów w drodze, bez obciążenia ich hipoteką, zależy od zgody banku. W tej sytuacji wydaje się, że nawet jeżeli zmniejszy się obciążony hipoteką udział w drodze na rzecz banku, jego interesy nadal będą zabezpieczone.
Mam pytanie . Czy możliwe jest przyłączenie innych działek do jednej KW sąsiadujących przez drogę?
To są dwie osobne KW powstałe po podziale i zniesieniu współwłasności.
Żeby odpowiedzieć na to pytanie musiałabym poznać szczegóły sprawy
’Witam serdecznie. Moje pytanie dotyczy nieruchomości która składa się z trzech działek o różnych nr ewidencyjnych ale sąsiadujących że sobą. Czy kupno takiej nieruchomości może być problematyczne?
Co do zasady sam fakt, iż nieruchomość składa się z 3 działek ewidencyjnych nie rodzi problemów przy jej zakupie. Niemniej przed zakupem jakiejkolwiek nieruchomości, należy sprawdzić jej stan prawny.
Witam jest jedna działka podzielona ewidencyjnie i ogrodzona geodezyjne na 4 z jedną kw. Działka posiada 5 udziałowców. Kupiłam jedną działkę pod hipotekę od jednego udziałowca gdzie została założona na nią nowa kw. A sprzedający nadal figuruje na głównej kw i ma nadal te same udziały czy nie powinno być tak że po sprzedaży danej działki udziałowiec powinien być wypisany automatycznie z głównej kw. Czy teraz będę miała jakieś problemy
Musiałabym poznać szczegóły sprawy, aby wypowiedzieć się wiążąco w temacie, zapraszam do kontaktu: kontakt@kancelariawieczorek.pl
Witam, chcę znieść współwłasność (1/2), jest jedna nieruchomość składająca się ze starego domu i dwóch nierównomiernych działek (1KW). Geodeci dokonają scalenia i nowego podziału gruntu i domu pomiędzy mną a drugą osobą. Dom będzie dzielony pionowo, ale mimo, że należy mi się połowa domu, to wydzielone części nie będą równomierne, gdyż połówka domu sąsiada jest dłuższa o 30 cm, oraz posiada dobudówkę w której znajduje się łazienka i kotłownia.
Moje pytanie brzmi, czy należy mi się zapłata od sąsiada, za te metry kwadratowe domu, o które jego połówka jest większa?
Pytanie drugie, czy jest możliwe wytyczenie granicy działki, w odległości mniejszej niż 4 metry od ściany domu, w której są otwory okienne?
Trzecie pytanie, współwłasność powyższej nieruchomości nabyłem w spadku po rodzicach, gdy dwa lata temu przepisywałem nieruchomość, zobowiązałem się nie sprzedawać tego majątku przez pięć lat, aby uzyskać ulgę podatkową. Czy jeżeli, po podziale domu i gruntu, sąsiad zapłaci mi za te kilkanaście metrów kwadratowych domu, czy działki, które nie będą podzielne, to czy będę musiał nadpłacić podatek urzędowi skarbowemu, tylko za te sprzedane metry kwadratowe, czy za całość ulgi podatkowej, którą otrzymałem dwa lata temu podczas przepisywania 1/2 nieruchomości u notariusza?
To zdecydowanie materiał na odpłatną poradę prawną, zapraszam do kontaktu: kontakt@kancelariawieczorek.pl
Witam, mam pytanie dotyczące powiększenia okna w domu bliźniaczym.
Wyczytałem, że odległość ściany z oknami od granicy działki usytuowanej równolegle lub skośnie, nie może być mniejsza niż 4 metry, ale nie tyczy się to granicy leżącej prostopadle do ściany domu (pod kątem 90st.).
Granica działki pomiędzy mną a sąsiadem (bliźniak) biegnie pod kątem prostym na odległość dwóch metrów, licząc od ściany budynku, potem jest bardzo lekkie załamanie, i granica działki skręca w moją stronę, w odległości 4 metrów od ściany budynku, granica weszła na moją stronę o jakieś 35 cm.
Czy spełniam wymogi dotyczące powiększenia okna w ścianie?
Dzień dobry, chciałabym zapytać o procedurę wpisu do KW. Jest nieruchomość gruntowa wpisana do KW, która z postanowienia sądu (sprawa spadkowa i dział spadku ) została podzielona na dwie części dla dwóch spadkobierców. Podział ewidencyjny jest zrobiony, zgłoszony i w tej starej KW widnieją już dwie działki. Chcę odłączyć swoją działkę i założyć dla niej nową KW oraz wpisać aktualnego wlaściciela czyli siebie. Pytanie 1: Czy właściwy jest druk KW-ZAL i wpisuję tam od razu, że wnioskuję o odłączenie działki i założenie nowej KW oraz wpisanie mnie jako właściciela?
Pytanie 2: Co z resztą nieruchomości (druga działka) i jej właścicielem, czy też muszę złożyć wniosek KW-WPIS aby wpisać go jako właściciela jego części nieruchomości, czy mogę zostawić tak jak jest (wpisani są ciągle spadkodawcy) i on sobie to wpisze kiedyś w przyszłości.
Dziękuję za informację.
W wyniku modernizacji gruntow w powiecie od działki 4,5ha oddzielono 4 małe dzialki razem 0,
51ha,bo ponoć meandrująca rzeka zmieniła koryto
Czy te 4 dzialki powinny przejąć Wody Polskie i zapłacić odszkodowanie?Czy każdą z działek /1(ta pozostała duża) oraz ozn./2,3,4 powinny mieć nowe ksiegi wieczyste?czy mozna sprzedać dz.nr/1
Witam, w tym roku kupiłem nieruchomość składającą się z 2 działek rolnych 6 i 40 ar. Czy zgodnie z prawem rolnym mogę jeszcze w tym roku dokonać sprzedaży tej mniejszej? Jak tak, to czy należy ją najpierw odłączyć z obecnej KW, czy można to zrobić już przy umowie sprzedaży?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Przy obrocie działkami rolnymi występuje szereg ograniczeń, dlatego tematy takie zawsze wymagają dogłębnej analizy. Zapraszam do skorzystania z porady prawnej: kontakt@kancelariawieczorek.pl
W jednej KW wpisane są dwie działki sąsiadujące ze sobą, na których stoją dwa domy, o różnej powierzchni, budowane przez rodziny niespokrewnione ponad 80 lat temu. Dotychczas było wpisanych czterech współwłaścicieli po dwóch do każdej z działek.Po śmierci mamy chciałam dokonać zniesienia współwłasności i założyć nową KW. Działki od zawsze były oddzielone płotem, nie mają części wspólnych, podatki od nieruchomości naliczane są przez Urząd miasta odrębnie dla każdej z działek i naniesionych na nich budynkach.Z sąsiadami jesteśmy zgodni co do zniesienia współwłasności, bez jakichkolwiek zobowiązań finansowych wobec siebie.Jednak jak wstępnie poinformował nas notariusz, będziemy zobowiazani zapłacić podatek od spadków i darowizn w bardzo wysokiej kwocie.Nie rozumiem dlaczego mamy uiścić ten podatek, gdyż postępowanie sądowe spadkowe po naszych rodzicach zostało przeprowadzone sądownie i nie płaciliśmy podatku a za zniesienie współwłasności, by wyodrębnić osobne KW dla poszczególnych działek wraz z domami jest obarczone wysokim podatkiem,gdyż nie jesteśmy spokrewnieni.Czy istnieje forma uregulowania kwestii KW bez opłat podatkowych?
Temat ten wymaga dogłębnej analizy. Zapraszam do skorzystania z odpłatnej porady prawnej: kontakt@kancelariawieczorek.pl
Blok mieszkalny 18 rodzinny wspolnota mieszkaniowa z kotlownia przynalezna do bloku odłączona i zrobiona osobna dzialka ewidencyjna na spółdzielnie.Czy wspolnota ma prawo do kotlowni
Dzień dobry,
Planuje zakupić działkę rekreacyjną. W ogłoszeniu widnieje informacja „Nabywając 1 działkę kupuje się udział w nieruchomości wspólnej działki o powierzchni 3000 m2.”
Podobno w umowie/KW będzie wpis o wskazaniu jako właściciela konkretnej działki w tym wielkości. Pytanie czy dom zbudowany na zgłoszenie na tej działce (o ile budowa na zgłoszenie w przypadku tyłu właścicieli będzie możliwa?) Spowoduje że pozostali współwłaściciele będą miec udział także w domku który planuje postawić?
Nie kupuje więc Pani działki, tylko udział w nieruchomości i podpisuje umowę tzw. quad usum – określającą prawo do wyłącznego korzystania z określonej działki wchodzącej w skład tej nieruchomości. W mojej ocenie domek postawiony na takiej działce będzie także współwłasnością, ale zgodnie z umową quad usum (jeżeli tak zostanie ona sformułowana) może mieć Pani prawo do wyłącznego korzystania z niego, tak jak i wskazanej działki. Niemniej, żeby się wiążąco wypowiedzieć musiałabym zobaczyć dokumenty związane z nieruchomością i samą umowę. Zapraszam do skorzystania z płatnej porady: kontakt@kancelariawieczorek.pl
Dzień dobry,
Deweloper ma działkę budowlaną, na której zabudowano zostało kilka domów typu ‘bliźniak’. Każdy z kupujących mieszkania będzie brał udział w drodze dojazdowej. Czy normalnie taki ‘udział w drodze’ ma osobną KW? Czy teoretycznie można, żeby jedno mieszkanie zostało zakupione bez udziału w drodze, a drugie mieszkanie zostało zakupione z udziałem w ‘dwóch częściach’ drogi? Jakie to miałoby konsekwencje?
To droga stanowiąc odrębną nieruchomość, posiada osobną księgę wieczystą, w której wskazani są jej współwłaściciele i udziały, które posiadają. Dla udziałów w drodze nie są tworzone osobne księgi wieczyste. Każda działka, każdy „bliźniak” musi mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej i w tym przypadku jest on najpewniej zapewniony poprzez zakup udziałów w drodze. Teoretycznie jednak na rzecz takiego właściciela nieruchomości może zostać ustanowiona służebność przejazdu tą drogą i to też będzie ok.
Dzień dobry ,
Kupiliśmy mieszkanie w bloku wraz z działką gruntowa . Okazało sie ze ta działka musiała być przekazana w osobnym akcie notarialnym jako umowa darowizny ponieważ działka ta ma kilkunastu współwłaścicieli i ma osobna KW.
Więc teraz mamy swój udział. Pytając sąsiadów nikt nie jest w stanie pokazać nam ,,naszych granic ,, . Działki są nieogrodzone , chcielibyśmy ja zagospodarować lecz nie wiemy do którego miejsca. Nie chcemy później problemów typu ; ,, przygarneliscie sobie nasza część ,,. Czy istnieje możliwość sprawdzenia granic naszej działki nie składając żadnych wniosków ? Online ? Z góry dziękuję za odpowiedź . Pozdrawiam
Wnioskując na podstawie tego, co Pani napisała, kupili Państwo udziały w działce, a nie konkretną, wydzieloną działkę. Taki podział fizyczny, geodezyjny tu najpewniej nie występuje. W takich sytuacjach najczęściej współwłaściciele zawierają umowę quad usum tzn. wyłącznego użytkowania, ustalając w jaki sposób wspólna nieruchomość będzie użytkowana, przez poszczególnych współwłaścicieli.
Witam, zastanawiam się nad kupnem jednego segmentu domu góra i dół w zabudowie szeregowej (aktualnie w budowie). Deweloper sprzedaje po dwa segmenty (domy) na jednej KW i twierdzi że w KW będzie wszytko opisane kto jest właścicielem czego i co do danej osoby należy. Dwa segmenty funkcjonują na jednej działce ewidencyjnej. Rozumie że będzie 2 współwłaścicieli na jednej KW. Pytanie pierwsze: Proszę mi powiedzieć jakie negatywne skutki prawne może rodzić taki stan rzeczy np. przy zaciąganiu kredytu hipotecznego na jeden segment przeze mnie lub sasiada, lub ewentualnej odsprzedaży czy normalnego funkcjonowania prawnego takiej nieruchomości ?Pytanie 2: jakie są sposoby uregulowania tej kwestii aby założyć osobna KW dla tylko mojego segmentu i kto musi wyrazić na to zgodę ?
To zdecydowanie materiał na poradę prawną i analizę tego konkretnego przypadku w oparciu o stosowne dokumenty, w razie zainteresowania zapraszam do kontaktu.
Dzień dobry,
posiadam dwie działki sąsiadujące ze sobą objęte jedną KW, jeden właściciel.
Chcę wybudować dom blisko wewnętrznej granicy działek. Wydział architektury każe mi się odsunąć
od granicy mojej drugiej działki o 4 m w przypadku ściany z oknami. Czy jest to zgodne z obowiązującymi przepisami, czy muszę scalić obie działki.
Pozdrawiam
W mojej ocenie, nie musi Pan scalać działek, wystarczające może być wskazanie we wniosku o pozwolenie na budowę, iż działka budowlana, na której ma zostać zrealizowana inwestycja składa się z obu działek ewidencyjnych. Takie rozwiązanie jest jednak wskazane, jeżeli nie planuje Pan w przyszłości budowy na drugiej działce.
Dzień dobry, jak powinna wyglądać KW po połączeniu ksiąg dwoch działek? Czy wszystkie treści z przyłączanej powinny być przeniesione do tej drugiej i powinna być ona pusta? Mam w KW odnotowaną wzmiankę, że jest wniosek o przyłączenie, ale obie KW wyglądają tak samo jak wczesniej poza ta wzmianką… Czy to znaczy, że połączenie jeszcze nie zostało to dokonane? Obie powinny widnieć pod numerem KW głównej działki, do ktorej byla przyłączana druga?
Połączenie ksiąg wieczystych jeszcze nie zostało dokonane, skoro nadal są dwie księgi. Jeżeli dojdzie już do połączenia ksiąg, księga wieczysta nieruchomości, która została przyłączona, zostanie zamknięta.
Dzień dobry,
chcę kupić jedną działkę, która została utworzona po podziale większej działki na pół, a drugi nabywca chce kupić drugą działkę.
Podział działki został wykonany wg procedury i wszystkie dokumenty są już załatwione, jednak wpis w KW jest jeszcze jeden.
Notariusz twierdzi, że możemy je kupić ale na jednym akcie notarialnym. Jeżeli chcemy mieć osobne akty notarialne to jeden kupujący może to zrobić natychmiast, a drugi musi czekać na zapisanie zmian w KW.
Pytanie rzeczywiście nie można kupić tych dwóch działek na osobnych aktach notarialnych ?
Drugie pytanie czy kupno dwóch działek , przez dwóch różnych nabywców na jednym akcie notarialnym jest zgodne z prawem
Pozdrawiam
Rafał
Ziemia rolna, którą chcemy kupić przylega do naszego pola (będzie to nowo wytyczony kawałek z większego areału). Czy musi ona posiadać dostęp do drogi i trzeba ustalać służebność przez pole sąsiada czy można dostęp ten wykazać przez nasze pole ? Obie sytuacje wiążą się podobnymi kosztami związanymi z formalnościami ? dziękuję za odpowiedź 😉
Brak dostępu działki rolnej do drogi publicznej, nie stanowi przeszkody w jej zakupie.
Witam. Zrobiłem podział rolny mojej działki na dwie części. Na jednej części stoi dom rodzinny a na drugiej buduję swój dom. Chce wziąć kredyt hipoteczny ale nie chce obciążać nim działki z domem rodzinnym. Jak to zrobić?
Jeżeli dokonał Pan podziału, to może wydzieli Pan działkę, na której buduje dom do osobnej księgi wieczystej. Wtedy będzie Pan mógł tylko tą działkę obciążyć.
Dzień Dobry,
Posiadam dwie działki na jednej księdze wieczystej, czy aby sprzedać jedną z nich muszę odłączyć ją z aktualnej księgi wieczystej i założyć nową? Jedną mam już ponad 5 lat, drugą tylko 2 lata, czy jeśli chciałbym sprzedać je razem musiałbym zapłacić podatek od wzbogacenia od kwoty sprzedaży obu?
Jeżeli są to dwie działki wyodrębnione ewidencyjnie, to nie trzeba zakładać osobnej księgi wieczystej, żeby jedną z nich sprzedać. Co do kwestii podatkowych, to w mojej ocenie podatek dochodowy byłby płacony tylko od działki, którą posiada Pan od 2 lat. Niemniej dla pewności musiałabym przeanalizować temat. W razie czego zapraszam do kontaktu.
Dzień dobry,
chce kupić działkę pod hipotekę, działka wyzaczona z jednej większej (są już wyodrębione ewidencyjnie), jeszcze bez odrębnej KW. Czy bank, który będzie udzielał kredytu będzię miał z tym problem? Dodatkowo na głównej KW właściciel ma wpisaną hipotekę przymusową, czy to nie przeszkadza?
Dzień dobry, w pierwszej kolejności polecam Panu, upewnić się, czy osoba sprzedająca Panu działkę, ma zgodę swojego banku na sprzedaż Panu wydzielonej działki bez obciążenia hipotecznego. Bo jeżeli tej zgody nie ma, to Pana bank zdecydowanie będzie miał z tym problem. Pozdrawiam!
Szanowni Państwo
czy jest możliwa taka sytuacja, że dla dwóch budynków (budynek A i budynek B) stanowiących od gruntu odrębne przedmioty własności prowadzona jest jedna księga wieczysta (typ księgi wieczystej: BUDYNEK STANOWIĄCY ODRĘBNĄ NIERUCHOMOŚĆ)?
Dodam, iż budynek A stoi na działce KOWR zaś budynek B stoi na działce SKARBU PAŃSTWA-STAROSTA ZZZZZZ.
Działka KOWR oraz działka SKARBU PAŃSTWA-STAROSTA ZZZZZZ nie graniczą ze sobą – oddzielone są użytkiem gruntowym DR.
Pewny wydział gospodarki nieruchomościami twierdzi że tak.
Sytuacja co najmniej dziwna, nie spotkałam się z taką do tej pory, ale różne dziwne rzeczy już widziałam, więc wyobrażam sobie, że i taki „twór” jest możliwy. Chętnie bym spojrzała na taką księgę wieczystą, w razie czego zapraszam do kontaktu: kontakt@kancelariawieczorek.pl Pozdrawiam!
Dzień dobry,
planujemy z żoną zakup działki, która jest wynikiem podziału większej nieruchomości.
Przeglądając KW tej nieruchomości, w dziale III jest zapis „SŁUŻEBNOŚĆ OSOBISTA DOŻYWOTNIEGO I BEZPŁATNEGO WSPÓŁZAMIESZKIWANIA W BUDYNKU MIESZKALNYM” i tu wskazany jest nr ewidencyjny innej działki (nie tej, którą kupujemy, ale będącej częścią tej samej nieruchomości). Niebawem spotykamy się z notariuszem, gdzie po dokonaniu wpłaty, na naszą zakupioną działkę będzie założona odrębna Księga Wieczysta. Czy to prawda, że służebność osobista z macierzystej nieruchomości zostanie przepisana do naszej Księgi, a jeśli tak, to z jakie niesie to konsekwencje dla nas? Czy warto kupować taką nieruchomość?
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź